Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Zdeněk Vacek a nový prsten z jeho dílny | Zdroj: zorya.eu / archiv Zdeňka Vacka Zdeněk Vacek a nový prsten z jeho dílny | Zdroj: zorya.eu / archiv Zdeňka Vacka

Je zpět. Zdeněk Vacek, který tvořil polovinu designérského dua Zorya, oznámil vznik vlastní značky

Zdeněk Vacek, který byl v posledních letech činný především v duu Zorya, se vrhá na sólovou dráhu. A jeho představa o tom, co chce vytvářet pod novým labelem Zdeněk Vacek Fine Jewellery, je jasná. Chce se zaměřovat na jedinečné klenoty na zakázku a limitované high-end série šperků z drahých kovů a drahých kamenů, mezi něž budou patřit i neopakovatelné snubní a zásnubní prsteny.

„Začal jsem používat Fine Jewellery proto, abych se vymezil a dal najevo, že chci tvořit opravdu unikáty.“ Vacek své výrobky charakterizuje jako luxusní a znepokojivé nebo také neznámé, podivné, neobvyklé, neobyčejné, nevšední, zvláštní. Se svou novou značkou se chce co nejvíce přiblížit impresionistům a vystihnout vibrace myšlenky špičkovým řemeslem.

Experimentování s materiály a hledání nového

Vizí Vackovy nové značky je propojit klenotnické řemeslo se zvukem, pohybem a videem, a stírat tak hranice jednotlivých kreativních oborů. Kolekce budou doprovázet krátká videa na pomezí artvidea a reklamy od předních umělců. Vacek, který se autorskému šperku věnuje přes 25 let dodává: „K mému klenotnickému rukopisu patří experimentování s materiály i překračování do jiných oborů a obecně hledání nového. Baví mě propojovat neslučitelné. Vytvářet kontrast. Precizní řemeslo vs. technologie. Tam směřuji a jsem sám zvědav, jak se vše bude vyvíjet.“

Zdeněk Vacek | Foto: Lenka ŠulcováZdeněk Vacek | Foto: Lenka Šulcová

Práce na zakázku versus vlastní tvorba

„Pracuji dvěma způsoby. Když vytvářím klenot na zakázku, jsou pro mě přání a potřeby klienta nejlepším zadáním. Má-li vzniknout jedinečný solitér, chci se o jeho budoucím majiteli dozvědět co nejvíce. Motivem jsou jeho sny, představy i pochybnosti. Nebo také odkaz nejbližším, pokud má vzniknout rodinný šperk. Navrhuji tak unikát, který nese znaky výhradně svého majitele. Časové náročnosti a nadstandardnímu přístupu odpovídá pak i finální cena. Druhý způsob navrhování je čistě živelný. Živé organismy, přírodní motivy a procesy, vesmír, mikrosvět, zvuk, pohyb, sex, úzkosti, touhy a vše, co život přináší. To všechno se v mojí hlavě mísí. Temné vize, které většinou vidím v polospánku a morfuji, jsou skvělým zdrojem mé práce. Začal jsem k nim přistupovat jako k výzvám! A když se mě pak podaří některé zhmotnit a zachytit jejich podstatu, je to pecka! Zde se rodí nápady pro volné limitované série. Samozřejmě jedno ovlivňuje druhé. A to je na tom zábavné,“ popisuje Zdeněk Vacek způsob své práce.

Nový showroom se otevře již na konci května

Zdeněk Vacek se vyučil zlatníkem a klenotníkem a zpočátku se věnoval luxusním starožitným šperkům. Svoji první kolekci představil na Designbloku v roce 2005, a přinesla mu ocenění Talent roku. Dlouho také spolupracoval s návrhářem Danielem Poštou. Studio Zdeňka Vacka bude otevřeno od konce května v ulici Jana Zajíce 40/191 na Praze 7. Showroom bude sdílet s oděvní značkou Port of Stars.

Pokud ještě toužíte po nějakém legendárním kousku od šperkařského dua Zorya, můžete si ho stále pořídit také na našem e-shopu či v nové kamenné prodejně na adrese Myslíkova 5.  

Další články