Je suchý zip suchar?

Dual Lock™ drží a nepustí. Foto: Anna Kazanova Dual Lock™ drží a nepustí. Foto: Anna Kazanova

Jmenuje se Dual Lock™, pro svá svítidla jej používá Preciosa a z fleku by si mohl zahrát v nejnovějším Spider-Manovi. Jestli vám nestačilo malé entrée, musíte si o tomto cool zipu přečíst více.

Z dílny společnosti 3M vzešel zip, který se na první pohled nijak neliší od klasického suchého bráchy. Zdání klame, protože systém Dual Lock™ je díky své konstrukci alternativou standardních metod spojení, jako jsou šrouby, nýty, lepidla a další. Jednoduchou aplikaci zaručují hlavičky hříbkovitého tvaru, kterými jsou poseté obě strany zipu. Stlačením vznikne velmi silné, znovu rozebíratelné spojení. Výrobce uvádí, že jej lze až 1000 krát opětovně spojit a znovu rozebrat. Test jsem provedl za vás, zip spojil 1001 krát a poté usnul únavou. A zdál se mi krásný sen...

Byl jednou jeden zip

Byl jsem Spider-Man. Létající kolem mrakodrapů a odpočívající na oknech manhattanských výškáčů. Kdo uhodne, co jsem měl na rukách? Ano, právě náš oblíbený sucháč Dual Lock™, který mě bezpečně držel několik metrů nad zemí. Žádné vteřinové lepidlo, žádné triky! Tohle by mohlo pomoct filmovým tvůrcům nového snímku o pavoučím muži vypořádat se se scénami ve vzduchu.  Film by se mohl jmenovat Spider-Man 3D3M a věděl bych i o žhavém kandidátovi na hlavní roli.

Herec v převleku Spider-mana nemusel být díky zipu jištěn. Fikce nebo realita? Grafický design: Lucie ValérováHerec v převleku Spider-mana nemusel být díky zipu jištěn. Fikce nebo realita? Grafický design: Lucie Valérová

Nemyslete si, jako Spider-Man to nemám v životě jednoduché. Musím se vypořádat se zloduchy, ale i nástrahami, které mi klade krycí povolání. Jsem fotograf a pro svou práci potřebuji spoustu kabelů. Když nefotím a nelítám, musím sedět v kanceláři a upravovat fotky. Prodlužovačka na zemi, do které jsem vždy kopal, mě od jisté doby netrápí. Je schovaná pod stolem a pevně připevněná ničím jiným než suchý zipem společnosti „TřiEm“.
Někteří kolegové využili schopnosti zipu k nevhodným činnostem. Jeden z nich přilepil bezbranné vačici zip na ocásek a v poloze letmo ji vyfotil. Za fotografii věrně zachycující život v přírodě si odnesl několik mezinárodních cen, včetně National Opossum Photo Contest. Trest troufalce neminul - rodina vačic si ho podala a jeho kanón (myšleno aparát, zrcadlovka) rozkousala na kousíčky.

Vačice přilepená zipem. Fikce nebo realita? Posuďte sami. Grafický design: Lucie ValérováVačice přilepená zipem. Fikce nebo realita? Posuďte sami. Grafický design: Lucie Valérová

Druhý vtipálek si zip přilepil na boty a chtěl si vyzkoušet roli pavoučího muže. Opovážlivec nestál nohama na zemi a letěl hlavou napřed, o čemž vypovídá i pořízená fotografie. A pak jsem se probudil.

Boty drží jako přibité, Dual Lock™ to opět dokázal! Fotografie: Anna KazanovaBoty drží jako přibité, Dual Lock™ to opět dokázal! Fotografie: Anna Kazanova

Jak se to má se zipem v současnosti

Využití samolepícího upevňovacího systému je široké, a protože se dostáváme k podobnému číslu jako ve výše zmíněném případě, shrnul jsem pro vás ty nejzajímavější a nejčastější.

Systém Dual Lock™ nově využívá společnost Preciosa. Hodí se jí pro bezešroubé přichycení pohledových lišt vlastních svítidel. Pro uchycení okrasných panelů se také skvěle hodí výrobcům nábytku. Systém si pochvalují i výrobci spotřebičů, kteří jím přichycují přední designové panely. Zamilují si ho i zatvrzelí modeláři, kteří si lámou hlavu s přichycením jednotlivých komponentů (např. baterie) do modelů. Se zipem je snadno nainstalujete a v případě poruchy i vyjmete. Životy zpříjemňuje i řidičům zásahových vozidel záchranných sborů. Svou vysílačku naleznou vždy na svém místě. Použitelný je také pro řadu dalších upevňovacích aplikací. O dalším využití systému se dočtete na stránce 3mlepení, která se zipu detailně věnuje.

Jak by se to se zipem mohlo mít v budoucnosti

Přestože možností využití zipu rozhodně není málo, společnost 3M hledá další cesty, kde by se mohl uchytit a CZECHDESIGN jí v tom pomáhá. Prostřednictvím soutěže 3M DESIGN INNOVATION AWARD VOL II máte jedinečnou možnost přijít se svým nápadem inovativního využití suchého zipu Dual Lock™. Představte si svět bez šroubů, nýtů a svárů a navrhněte efektivnější řešení pro běžné situace i průmyslovou výrobu za využití tohoto speciálního suchého zipu. Vše podstatné naleznete na stránce soutěže. Případně v pravidlech, které najdete ke stažení níže. Máte totiž jedinečnou možnost ulehčit spoustě lidem práci a osvobodit design od všeho zbytečného. A osvobodit vačice.

Přijďte se seznámit osobně! Grafický design: Lucie ValérováPřijďte se seznámit osobně! Grafický design: Lucie Valérová

Ke stažení

pravidla-3m-dia-vol-2.pdf 2 MB Stáhnout

Související

Osobní setkání se suchým zipem Dual Lock™
Móda a šperk

Osobní setkání se suchým zipem Dual Lock™

Ludmila Piškula Boháčová - 13. 4. 2015 - 1 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024