Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Ilustrační foto | Zdroj: TIC BRNO Ilustrační foto | Zdroj: TIC BRNO

Jasné NE demolicím. V Brně vznikla iniciativa, která se snaží zabránit developerům v bourání historicky cenných budov

Zhruba 1400 brněnských architektonických památek přišlo v lednu po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o ochranu. Na jejich místech chtějí soukromí developeři často stavět obytné domy nebo kanceláře. Jejich zbouráním by však Brno mohlo přijít o významné objekty nedozírné historické hodnoty.

Demolicím říkají jasné NE

V listopadu minulého roku rozhodl Nejvyšší správní soud o tom, že památky, které byly na seznam zapsány opožděně, to znamená až po roce 1987, již památkami nejsou. Není jim tudíž poskytována žádná ochrana a jejich vlastníci je mohou bourat či přestavět, aniž by na to potřebovali povolení. Jak pro ČTK uvedl Robert Janás, vedoucí oddělení dějin umění z Muzea města Brna: „Neexistence památkových zón a ztráta památkové ochrany u více než 1400 budov bude znamenat nenahraditelnou ztrátu nejenom pro Brno, pokud se situace nezačne urychleně řešit.“

Bourání vily v ulici Tichého v Žabovřeskách, na které památkáři nedávno upozorňovali. | Foto: Ludmila Opltová, Zdroj: irozhlas.czBourání vily v ulici Tichého v Žabovřeskách, na které památkáři nedávno upozorňovali. | Foto: Ludmila Opltová, Zdroj: irozhlas.cz

Do boje proti tomuto rozhodnutí se pustil nově založený spolek Za Brno, jehož členy jsou akademici, historici umění, památkáři, architekti, archeologové nebo etnologové. „Důležité je téma památkové zóny a opětovné zapsání 800 objektů, které o ochranu přišly, mezi památky. Nechceme v žádném případě bránit přirozenému rozvoji města, ale zároveň nám nesmírně záleží jak na podobě současného Brna, tak i na odkazu minulých generací. Tyto hodnoty chceme chránit,“ popisal pro ČTK záměry spolku Michal Doležel, etnolog a krajský zastupitel za Spolu pro Moravu. Celý projekt podpořil i Národní památkový ústav.

Historický dům v ulici Veveří 11 | Foto: Ludmila Opltová, Zdroj: Český rozhlasHistorický dům v ulici Veveří 11 | Foto: Ludmila Opltová, Zdroj: Český rozhlas

Těsně před demolicí se památkářům podařilo zachránit například historický secesní dům v ulici Veveří 11, který vlastní firma Slide – Robert Kerndl, náměstek brněnské primátorky, a Pavel Blažek, poslanec ODS. „My primárně chceme vědět, zda ta nemovitost je památkově chráněná, nebo není. A pokud je, tak budeme chtít vědět, které segmenty stavby jsou památkově chráněny. Jestli je to fasáda, krovy nebo například sklepy,“ uvedl pro irozhlas.cz Robert Kerndl.

Podaří se zachránit Mosilanu?

V demolici od nového roku nic nebránilo rovněž společnosti Financial Consortium, majiteli areálu bývalé textilní továrny Mosilany – objektu, který vznikl spojením několika továren po roce 1945, jenž nyní tvoří skoro padesát budov. Spolek se snažil přesvědčit město, ať zachová alespoň některé z budov – ikonický tovární komín nebo budovu továrny na vlněné zboží David Hecht. Majitel naopak argumentoval špatným technickým stavem a plánoval na tomto místě vystavět novou obytnou čtvrť. 

„Apelujeme na zachování unikátních budov svědčících o textilní minulosti světového formátu, která v opačném případě zmizí z povrchu města úplně, a nevratně tak změní tvář Brna. Uvědomujeme si, že je tento areál dlouhodobě evidován na seznamu brownfieldů a že je nutné jej transformovat a vystavět zde nové objekty. Současně jsme ale přesvědčeni, že se zde nachází cenné budovy připomínající významnou éru našeho města, které je potřeba před demolicí uchránit a do nového prostředí zakomponovat,“ uvedl pro ČTK Michal Doležel. 

Areál bývalé textilní továrny by mohl být srovnán se zemí kvůli plánům na novou obytnou čtvrť. | Zdroj: facebookový profil mosilanahubAreál bývalé textilní továrny by mohl být srovnán se zemí kvůli plánům na novou obytnou čtvrť. | Zdroj: facebookový profil mosilanahub

V celé kauze ale díky představitelům města, kteří s úplnou demolicí nesouhlasili, nastal převrat. „V lokalitě se nachází z historického i architektonického hlediska důležitá a hodnotná místa, která chceme ochránit, a jejich historický odkaz předat dalším generacím. Areál Mosilany má šanci skloubit historii s moderním a chytrým rozvojem města. Proto jsme urgentně začali jednat se zástupci investora, abychom našli řešení, díky kterému se podaří i v rámci nové výstavby zachovat genia loci původní Mosilany,“ uvedl pro zpravodajský server Brněnský deník Petr Hladík, náměstek primátorky. 

Objekt Mosilany tvoří desítky budov. | Zdroj: archspace.czObjekt Mosilany tvoří desítky budov. | Zdroj: archspace.cz

Další články