Janja Prokić otevřela vlastní studio veřejnosti. Jak pracuje, se může přijít podívat kdokoli

Interiér nového studia Janjy Prokić  na Uhelném trhu v Praze, foto: TZ. Interiér nového studia Janjy Prokić na Uhelném trhu v Praze, foto: TZ.

Od prosince mohou milovníci šperků navštívit na pražském Uhelném trhu studio šperkařské designérky Janjy Prokić. Nový prostor funguje na principu pracovního místa, zároveň ale slouží i pro návštěvy a setkání s klienty. Ve studiu je k vidění také všech osm kolekcí, které designérka od roku 2011 vytvořila.

Studio je taková moje bublina, kde mohu tvořit věci, setkávat se s klienty, kteří si objednávají šperky na míru a lidé se sem můžou přijít podívat na všechny mé kolekce. Je to takový můj modrý budoár,“ říká o novém studiu designérka.

K příležitosti otevření nového prostoru, které může navštívit každý po předchozím objednání, vydala Prokić také souhrnný katalog svých dosavadních kolekcí. Ten ovšem spíš než obyčejný produktový přehled připomíná skutečnou knihu mapující celou sedmiletou historii tvorby šperku.

V showroomu je k vidění všech osm kolekcí designérky, foto: TZ.V showroomu je k vidění všech osm kolekcí designérky, foto: TZ.

Designérka, jež se narodila v srbském Bělehradě a od svých devíti let žije v Praze, považuje každou kolekci, kterou vytvoří, za osobní deník. V tvorbě se často inspiruje svým dětstvím a životními událostmi. Zároveň se prostřednictvím svých šperků nebojí přiznat ani osobní fascinaci kameny, šamanismem a přírodou jako takovou.

Designérka Janja Prokić během slavnostního otevření studia, foto: TZ.Designérka Janja Prokić během slavnostního otevření studia, foto: TZ.

Každá kolekce má téma, které řeší do hloubky v každé kolekci jsou symboly, které mají svůj význam a pro danou kolekci jsou velmi důležité. Jediný symbol, který se mi opakuje je liška a srdce. Pokaždé sice vypadá jinak, ale je tam, “ dodává.

Motiv lišky v kolekci SUPERPOWERS (2012), foto: TZ.Motiv lišky v kolekci SUPERPOWERS (2012), foto: TZ.

Už její první kolekce s názvem LURE získala nominaci na ceny Czech Grand Design 2011. Po ní následovalo ocenění kolekcí FLOWERS, SUPERPOWERS, LE GRAND JEU a HIDDEN PLACE na stejné soutěži. V roce 2017 byla také nominována v kategorii designér šperku.

Studio a showroom
Uhelný trh 414/9
110 00 Praha 1

 www.janjaprokic.com

Související

Čeští designéři obdivují krásy dřeva a navrhují nevšední šperky
Produktový design

Čeští designéři obdivují krásy dřeva a navrhují nevšední šperky

Kateřina Niekurzáková - 30. 11. 2017 - 2 min.

designSUPERMARKET15: Když je šperkem dřevo, olovo i lesní plody
Móda a šperk

designSUPERMARKET15: Když je šperkem dřevo, olovo i lesní plody

Tereza Vernerová Volná - 13. 12. 2015 - 2 min.

Jak skloubit hi-tech a šperk? Zeptejte se Kláry Šípkové
Móda a šperk

Jak skloubit hi-tech a šperk? Zeptejte se Kláry Šípkové

Tereza Volná, Adam Piškula - 19. 2. 2015 - 3 min.

výstava czd
SHOP 2025
SHOP Snoubení
job lab 2024