Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Vítěz středoškolské kategorie mezinárodní soutěže obalového designu Young Package 2015, Foto: Jan Hromádko Vítěz středoškolské kategorie mezinárodní soutěže obalového designu Young Package 2015, Foto: Jan Hromádko

Jan Perháč: Young Package pro mě byla výzva!

Vítězem 20. ročníku mezinárodní soutěže obalového designu Young Package se stal Jan Perháč. Se svým obalem na horolezeckou osmu s názvem Matterhorn upoutal odbornou porotu zejména tvarem, který připomíná pohoří. Student Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové si v konkurenci 31 zemí světa vybojoval první místo ve středoškolské kategorii.

Proč jste se přihlásil do soutěže Young Package?

Tuto soutěž znám z minulého roku díky panu Ladislavu Jezberovi, který u nás na škole vyučuje. Tehdy bylo zadáním vytvořit obal na téma Take Away. Můj obal na medovník se probojoval až do nejlepší čtyřicítky a dostal se do katalogu soutěže Young Package 2014. Byla to skvělá motivace kupředu, proto jsem se chtěl zúčastnit i letos.

Jak jste pojal téma Všechno nejlepší? 

Myslím si, že téma letošního ročníku bylo dobře vymyšlené. Už jen proto, že to byl jubilejní 20. ročník soutěže. Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak bych měl téma pojmout. Kladl jsem otázky sám sobě. Vytvořit bonboniéru? Bude to originální? Právě originalita byla mým hlavním cílem. Proto jsem se nakonec dopracoval až k obalu na osmu, který by poukazoval na letošní 150. výročí prvovýstupu na Matterhorn.

Matterhorn, Jan Perháč, vítězný obal Young Package 2015, Foto: Tomáš PolákMatterhorn, Jan Perháč, vítězný obal Young Package 2015, Foto: Tomáš Polák

Proč jste si vybral zrovna téma horolezectví?

Chtěl jsem být originální. Za každou cenu jsem chtěl vymyslet něco, co porota uvidí jen jednou. Navíc je mi téma horolezectví a vše, co se týká hor obecně, velmi blízké. Po skalách lezu asi od svých sedmi osmi let díky bratrovi. Mou první skálu, spíše skalku, jsem protrpěl s horečkou a se slzami v očích, ale byl to pro mě ohromný adrenalin a asi i kvůli tomu mě to baví.

Jakou nejvyšší horu jste zdolal?

Při skalním lezení, které mám radši, se udává spíše obtížnost než výška. Nejvyšší horu, kterou jsem zdolal, je nejspíš Cima Tosa (3173m) v italských Dolomitech, a co se obtížnosti týče, lezl jsem i na horu s označením mimořádné náročnosti. Je to skvělý relax a určitě bych u toho chtěl zůstat i nadále.

Jak hodnotíte ostatní soutěžní práce?

Řekl bych, že většina, ne-li všechny práce, byla velmi povedená a dotažená do nejmenších detailů. Musí být ale velmi těžké vybrat z těch všech prací ty opravdu nejlepší. Jinak mezi mé favority patřil určitě obal od Honzy Bendáka - Earth Daily Pills a vtipný obal Fake Cake od vítěze vysokoškolské kategorie Jakuba Klouzka.

Jaký je váš názor na obalový design?

Slova „obal prodává“ mluví za vše. První, co uvidíte v uličce v supermarketu, jsou obaly, které vás musí na první pohled zaujmout. Právě grafické zpracování obalu, jeho konstrukční stránka, důraz na materiál a celkový dojem jsou specifika, která mě na obalovém designu tolik baví. Rád přemýšlím nad tím, jaký materiál by byl pro daný obal vhodný a jak s ním lze nakládat po technologické a konstrukční stránce. Proto se asi snažím neopírat se tolik o grafiku a spíše obal řešit tvarově. Také mě baví přemýšlet nad sekundárním použitím obalu, což mu dává zase trochu jiný charakter.

Matterhorn, Jan Perháč, vítězný obal Young Package 2015, Foto: Jan HromádkoMatterhorn, Jan Perháč, vítězný obal Young Package 2015, Foto: Jan Hromádko

Přemýšlel jste o tom, jak naložíte s cenou?

Říkal jsem si, že jestli vyhraji finanční obnos, vložím ho do něčeho, co mě posune někam dál ve studiu. Chci investovat do jazykového kurzu a za zbytek si koupím lepší grafický tablet. Je to výborná pomůcka např. při renderování a při počítačové grafice obecně. Je přirozenější kreslit a navrhovat tužkou, než s myší v ruce. Navíc si alespoň vyzkouším zase něco nového a získám další zkušenosti.

Studujete Střední uměleckoprůmyslovou školu hudebních nástrojů a nábytku. Kam pak máte namířeno?

Rád bych studoval transport design na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě nebo stejný obor v Německé Pforzheim University, popř. pokud získám stipendium, tak na londýnské Royal College of Art. Uvědomuji si, že konkurence je obrovská, a proto se snažím jít do všeho naplno a využít každou možnost, jak se zdokonalit. Naštěstí mám ještě dva roky čas na přípravu k talentovým zkouškám.

Galerie

Další články