Jan Činčera: V obalovém designu je materiál až na prvním místě

Studio Činčera na Designbloku 2015, Foto: Jan Hromádko Studio Činčera na Designbloku 2015, Foto: Jan Hromádko

Základ všech obalů tvoří konstrukce a materiál. V minulosti si designéři museli obal konstruovat úplně sami, v ruce. Technologie se ale neustále vyvíjí a dnes se konstruuje v počítači. To, co se nezměnilo, je požadavek na designéry znát dostupné materiály, umět s nimi pracovat a dokázat klientovi navrhnout právě takový materiál, který je pro jeho obal nejvhodnější. Jak je to s materiály v obalovém designu nám prozradil přední český obalový designér Jan Činčera.

Jak je to s materiály v obalovém designu?

V materiálech vidím spoustu možností a také budoucnost obalů, protože se neustále vyvíjí. Naopak u obalových konstrukcí si myslím, že možnosti obalů sice nejsou zcela vyčerpané, ale nic převratného se podle mého již nevymyslí. Materiály nám v budoucnu nabídnou mnoho inteligentních řešení, ať už díky nanotechnologiím, chemickým vlastnostem nebo novým barvám. Obaly budou umět chladit, svítit, hřát, informovat - to vše je budoucnost.

Vývoj materiálů jde tedy kreativitě při tvorbě obalů naproti. Je něco, co naopak vývoj obalů brzdí?

Můžeme říct, že je to cena. Dnes jsme permanentně atakováni zlevňováním. Mám pocit, že výrobky jsou záměrně tvořeny tak, aby nevydržely dlouho, aby se hodinu po rozbalení něco pokazilo. Pro výrobu papírů se používají méně kvalitní vlákna. Dohání se to chemickými komponenty. Kvalitní materiály jsou navíc čím dál tím dražší.

Obal na skleněný stojan na iPhone Ronyho Plesla, Zdroj: Studio ČinčeraObal na skleněný stojan na iPhone Ronyho Plesla, Zdroj: Studio Činčera

Podle čeho vybíráte materiály?

Většinou podle toho, s kým se „kamarádím“. Máme velmi mnoho dodavatelů, ale když potřebuji něco konkrétního, mám u sebe vzorník, který předložím zákazníkovi. Poté vybíráme barvu a komunikujeme s dodavateli. Občas také zjistíme, že se daný materiál už nevyrábí. Naštěstí k nám papírové firmy chodí rády, máme s nimi dobré vztahy a mrzí mě, že u nich po jejich návštěvě neobjednám kamion papíru.

Jaký je váš oblíbený materiál?

Velké zakázky se realizují z materiálů, které nejsou volně v nabídce. Například barevné zvlněné materiály. Dříve se vyráběly v mnoha barvách, dnes jich je podstatně méně. Když se k materiálu náhodou dostanu, nemůžu si ho objednat, protože se nabízí pouze v nesmyslně velkém množství několika tun.

V grafických papírech je nabídka celkem velká.

V průmyslových materiálech je nabídka menší, respektive pro nás, protože chceme nejlepší kvalitu. Zde se bere ve velkém především méně kvalitní materiály a přitom ta cena není zas tak rozdílná.

Studio Činčera na Designbloku 2013, Zdroj: barborarosalie.blogspot.czStudio Činčera na Designbloku 2013, Zdroj: barborarosalie.blogspot.cz

Jaké obaly se u vás ve studiu nejčastěji tvoří?

Zpracováváme převážně papíru, občas plast. Dokážeme vyrobit malý obal o pár centimetrech i obal z pětivrstvé lepenky, kterou obalíme velmi objemný výrobek. Neděláme jen drahé obaly na velmi luxusní výrobky, ale na stranu druhou neděláme ani velké transportní obaly. Myslím si, že bychom měli být v obraze a vědět, jak takový obal na kombajn nebo luxusní hodinky vytvořit. Jsou to extrémy, kterých se občas dotkneme profesně a intelektuálně. To, co děláme my, je limitované papírem, kartonem a lepenkou.

JAN ČINČERA

Nejvýraznější obalový designér u nás absolvoval Střední průmyslovou školu grafickou, obor Zpracování papíru a obalová technika. Zásadní pro něj bylo setkání s J. H. Kocmanem v roce 1983, který mu ukázal, že papír je nejen průmyslový, ale i poetický materiál. Od roku 1984 do roku 1989 pracoval ve Středisku obalového inženýrství Pražských papíren, po roce 1989 pedagogicky působil na Akademii výtvarných umění jako asistent profesora Miloše Šejna v ateliéru konceptuální tvorby. V té době se zajímal především o autorský papír a knihu. V roce 1994 založil s manželkou Zorou Studio Činčera, které společně provozují dodnes.

Související

Netradiční obalový design Studia Činčera
 

Netradiční obalový design Studia Činčera

Seminář
22. 6. 2016, 14:00 - 16:00

Young Package 2016: Obal nemusí skončit v koši, najděte mu další funkci!
Produktový design

Young Package 2016: Obal nemusí skončit v koši, najděte mu další funkci!

Jindřich Oukropec - 21. 10. 2015 - 4 min.

Obalový design bude čím dál tím důležitější
 

Obalový design bude čím dál tím důležitější

Jindřich Oukropec - 17. 6. 2014 - 3 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024