Jako malá chtěla být baletkou a nyní pracuje pro textilní společnost Sintex. Otázky Na tělo vyplnila designérka Sára Sedláková

Jaký předsudek je podle ní o designérech mylný a co je její oblíbené místo? Bývalá studentka módní tvorby na UMPRUM a designérka Sára Sedláková nám vyplnila dotazník Na tělo.

1. Produkt vašeho kolegy designéra, který považujete za dokonalý a ráda byste jej vlastnila (nebo s láskou vlastníte).

Takovým vytouženým kouskem bude pléd nebo deka od designového studia Durch Duo, kterou si jednou pořídím.

Vlněná deka od studia Durch Duo I Zdroj: Durch DuoVlněná deka od studia Durch Duo I Zdroj: Durch Duo

2. Tip na restauraci nebo kavárnu, kde na vás vždy narazíme.

Opravdu oblíbeným místem, kam ráda chodím, je pro mě kavárna Louvre, nejen pro svou výbornou kuchyni a obsluhu, ale hlavně nezaměnitelnou atmosféru, kterou se může pyšnit. Zbožňuji ten typický kavárenský šum nerušený žádnou hudbou, ničím navíc, šum, který zažili i velikáni a umělci 20. století zakládajíc své spolky. 

3. Od kterého českého architekta, pokud byste si mohli vybrat, byste rádi dům nebo byt?

Nemyslím, že bych měla velký přehled, co se týká architektury, ale kdybych vztáhla otázku na interiérový design, jmenovala bych Martinu Homolkovou, která vloni založila studio Malfinio. Souzním s barvami jejích interiérů a také kombinací materiálů.

Martina Homolková I Foto: Anželika RybakMartina Homolková I Foto: Anželika Rybak

4. Kýč, který zbožňujete… 

Tím je rozhodně sněžítko. To momentálně ani nevlastním, ale pamatuji si ho z dětství a je to něco, co si přeji doma mít, s plným vědomím, že jde o kýč. 

5. Česká kniha, kterou se vyplatí vlastnit už jen kvůli obalu (knižní design).

Zrození umělkyně z pěny limonády, kterou napsala Martina Pachmanová. Grafiku zpracovala Barbora Toman Tylová - výrazně červenou obálku perforují bublinky a na mě má tento haptický prvek výrazný vliv, který z knížky činí něco osobního.

Zrození umělkyně z pěny limonády I Zdroj: Toman DesignZrození umělkyně z pěny limonády I Zdroj: Toman Design

6. Kde myslíte, že nejvíc chybí design?

Asi bych to nebrala jako nedostatek designu, ale ve spoustě případů spíš jako absenci lidí, tedy designérů, kteří rozumí dané problematice a dá se tak očekávat kýžený výsledek.

7. Architektura v regionech, která stojí za výlet.

Areál Uhelný mlýn v Libčicích nad Vltavou, kde sídlí kromě jiného galerie art.to. Atraktivní průmyslový prostor bývalé šroubárny, který byl citlivě zrekonstruován architektem Patrikem Hoffmanem. Z Prahy je to výlet zhruba na třicet minut vlakem podél Vltavy na sever.

V roce 2013 byl mlýn zrekonstruován a oceněn Národní cenou za architekturu Grand Prix. I Zdroj: Uhelný mlýnV roce 2013 byl mlýn zrekonstruován a oceněn Národní cenou za architekturu Grand Prix. I Zdroj: Uhelný mlýn

8. Český hotel, který milujete?

Nevím, jestli mám konkrétní český hotel, a když nebudu počítat roubenou chatu kamarádů, tak určitě nějaký z horských hotelů, jakým je třeba Residence Kovárna v Peci pod Sněžkou nebo tomu podobné. Kromě samotného prostředí, kde se hotely nacházejí, mi imponuje provedení v materiálu, který přímo odráží okolí, a stavby tak přirozeným způsobem zapadají do krajiny. 

9. Český návrhář, od něhož máte nejvíc kousků, které nejdéle vydržely jako nové.

Ráda bych zmínila české tenisky Kave Evy Klabalové, která podpořila tuzemský obuvnický průmysl. Sama mám pár bot ze zbytkového materiálu a s podešví obarvenou kávovým lógrem, do kterých jsem se zamilovala na Designbloku tuším v roce 2020.

Kave tenisky jsou vyráběny z odpadních a zbytkových materiálů. I Zdroj: Kave FootwearKave tenisky jsou vyráběny z odpadních a zbytkových materiálů. I Zdroj: Kave Footwear

10. Česká firma nebo produkt, na které můžeme být právem hrdí a mají světové parametry?

Tady musím zmínit českou textilní společnost Sintex, pro kterou pracuji. Sintex není nijak zvlášť známý pro nezasvěceného člověka, ale určitě platí za českou úspěšnou firmu se světovým měřítkem. Jsou výhradními výrobci kvalitních úpletů, které dodávají různým evropským firmám. Mají vlastní oddělení výzkumu a vývoje, kde se věnují například inkontinenčnímu spodnímu prádlu. Sintex tedy nemusíme nutně potkat coby značku, ale třeba v podobě příjemného merino trika od rakouské firmy.

11. Jakou používáte vůni?

Je to pro mě nezaměnitelná Cuir de Nuit od Yves Rocher, která je mou typickou vůní již několik let.

12. Poslední věc, kterou jste někomu darovala.

To bude knížka Postavy grónské mytologie od dánského výtvarníka Aage Gitz-Johansena. Na pár stránkách ožívají nejrůznější severské stvůry v nádherných černobílých ilustracích. 

Postavy grónské mytologie I Zdroj: MeanderPostavy grónské mytologie I Zdroj: Meander

13. Kdo vás stříhá? 

Jsem to já sama. Nenosím žádný výraznější sestřih, takže mi stačí si vlasy jednou za čas zkrátit. 

14. Předsudek o designérech, který je mylný. 

Mám jeden takový, se kterým jsem se již vícekrát setkala a platí celkově pro umělce a designéry. Je to překvapení z toho, že i když je člověk z umělecké školy, tak je schopen nějaké organizace a fungování v rámci termínů, že to zkrátka není jen neřízený bohém.

15. Čím jste chtěla být jako malá?

Odjakživa bylo mým snem stát se krasobruslařkou nebo baletkou. Dodnes s oblibou sleduji krasobruslení, hlavně ice dancing a vůbec tanec jako takový. Pamatuji si, že mi moje maminka koupila někde v sekáči tmavě modré body s hvězdičkami a já se tak do svého snu mohla pěkně vcítit. Ale přece jen vlohy výtvarné asi byly silnější a tak zvítězilo kreslení nad tancem.

Související

Ráda používá vůně na textil a přátelům rozdává Čtyři dohody. Otázky Na tělo vyplnila návrhářka Vendula Niklová, která stojí za značkou Afka
Móda a šperk

Ráda používá vůně na textil a přátelům rozdává Čtyři dohody. Otázky Na tělo vyplnila návrhářka Vendula Niklová, která stojí za značkou Afka

Kristýna Jandová - 22. 5. 2023 - 5 min.

Předsudek o designérech, který je mylný? Že mají všeobecný rozhled, říká Zuzana Lednická v dotazníku Na tělo
Grafický design

Předsudek o designérech, který je mylný? Že mají všeobecný rozhled, říká Zuzana Lednická v dotazníku Na tělo

Natálie Holzknecht - 2. 2. 2022 - 2 min.

Patchwork jako automatický krok při tvorbě. Sára Sedláková objevuje sílu ve využití tradičních technik a nachází nejen nový domov odloženému textilu
Umění

Patchwork jako automatický krok při tvorbě. Sára Sedláková objevuje sílu ve využití tradičních technik a nachází nejen nový domov odloženému textilu

Gabriela Pecharová - 9. 7. 2021 - 5 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024