Jaké je to být designér-astronaut? Zlin Design Week 2023 představí Nima Shahiniana, který poletí do vesmíru s handicapovanými

Zlin Design Week 2023 přiveze designéra Nima Shahiniana, který poletí do vesmíru s handicapovanými. | Zdroj: ZDW Zlin Design Week 2023 přiveze designéra Nima Shahiniana, který poletí do vesmíru s handicapovanými. | Zdroj: ZDW

Zlin Design Week je týdenní festival propojující designéry, firmy a milovníky designu. Jeho 9. ročník proběhne od 3. do 10. května 2023 na několika místech města Zlín. Součástí akce jsou odborná konference, výstavy, módní show, venkovní instalace, workshopy a mezinárodní soutěž pro designéry do 30 let Best in Design. Tématem tohoto roku se stal princip univerzálního designu – „Design pro všechny“ – a tato myšlenka se bude prolínat celým festivalovým týdnem.

Konference ZDW proběhne 9. května v prostorách zlínského Impact Hubu v hybridní podobě – na místě i online. Prostřednictvím přednášek, panelových diskusí i workshopů nabídne pohled na téma inkluzivního designu z různých úhlů. Panelové diskuse bude moderovat zakladatelka platformy #HolkyzMarketingu Pavlína Louženská a Mariana Chytilová, konzultantka přístupnosti. Pozvaní hosté se ve svých prezentacích podělí o inspirativní postřehy, případové studie a zkušenosti ze svých projektů.

Jeden z hlavních řečníků míří doslova ke hvězdám. Je jím průmyslový designér Nima Shahinian, jediný norský kandidát na astronauta. Do vesmíru bude cestovat s lidmi s pohybovým omezením. Téma univerzálního designu je mu blízké ve všech ohledech. Už ve své diplomové práci navrhl novou elektrickou zásuvku, jejíž spirálovitý tvar umožňuje „trefit se“ bez ohledu na způsob zasunutí zástrčky. A tak je vhodná zejména pro lidi se zhoršenou jemnou motorikou nebo špatným zrakem. Designér navrhl také nejrychlejší gravitační vozidlo na světě a je součástí experimentálního programu NASA pro výzkum prostředí vesmírných stanic a posouvání hranic cestování do vesmíru. 

Hlavním tématem festivalu je „Design pro všechny“. | Zdroj: ZDWHlavním tématem festivalu je „Design pro všechny“. | Zdroj: ZDW

Cokoliv okolo vesmíru lidi odjakživa fascinovalo a přirozeně přitahovalo jejich pozornost. Rád bych však mluvil nejen o tom, jaké to je být designérem-astronautem, ale především o univerzálním designu jako způsobu myšlení, který bychom si měli všichni osvojit, a jak posouvání hranic ve vesmíru může přinést nové poznatky a technologie a ovlivnit každodenní život zde na Zemi. Skrze poznávání extrémních situací s lidmi, kteří již nějaké omezení zažívají, se totiž můžeme naučit hodně o tom, jak přenášet tyto funkční principy na produkty a služby, které denně využíváme,“ říká designér Nima Shahinian a dodává: „Astronaut není kariéra sama o sobě. Aby se člověk mohl stát astronautem, musí splnit řadu předpokladů, které odpovídají požadavkům konkrétní mise. V této době je zřejmě dobrý čas na dovednosti spojené s designem a kreativním přístupem k řešení problémů. Proto je pro mě jako pro designéra představa vést design výzkum ve vesmíru ohromně lákavá a obohacující.

O své zkušenosti s přístupným designem se na konferenci dále podělí Raquel Marcos – architektka a umělkyně, členka španělské skupiny Equal Saree. Jejím tématem je gender a diverzita v urbanismu a jejím záměrem je navrhovat veřejné prostory tak, aby fungovaly pro různé věkové, kulturní i genderové skupiny. Na konferenci vystoupí také průmyslová designérka Anna Correia de Barros z Portugalska. Ve své práci se snaží propojit inkluzivní design, stárnutí, chronická onemocnění, zdravotní postižení i design a emoce. V současné době navrhuje aplikaci o sexuálním zdraví.

Konference ZDW proběhne 9. května v prostorách zlínského Impact Hubu v hybridní podobě – na místě i online. | Zdroj: ZDWKonference ZDW proběhne 9. května v prostorách zlínského Impact Hubu v hybridní podobě – na místě i online. | Zdroj: ZDW

Festival Zlin Design Week nabídne vedle konference také doprovodné akce. Výstava Design pro všechny o zapojení univerzálního designu do našich životů zprostředkuje příklady konkrétních řešení, jejich důležitost a dopady na veřejný sektor. Budou představeni finalisté 14. ročníku mezinárodní soutěže Best in Design a zároveň proběhne módní show, která odprezentuje tvorbu finalistů a vítězů napříč uplynulými ročníky této soutěže.

Během celého týdne se budou konat komentované prohlídky, zájemci se mohou zúčastnit různých kreativních workshopů a dílen. Nebude chybět ani pop-up shop českých a slovenských značek, několik diskusních akcí pořádaných v rámci platformy Design Kantýna a speciální instalace ve veřejném prostoru po celém Zlíně ve spolupráci s partnery festivalu nebo dalšími designéry. Vstupenky na konferenci jsou již nyní k dostání na webu festivalu nebo na GoOut.cz, a to od 350 Kč. 

Vstupenky:

Dospělí – 1 500 Kč
Studenti a ZTP – 700 Kč
Live stream konference – 350 Kč

Zlin Design Week

Zlin Design Week je týdenní design festival, kde může každý najít inspiraci. Prostřednictvím festivalu vytváří již podeváté platformu pro prezentaci, vyjádření, sdílení, nečekaná spojení a setkávání mladých designérů s profesionály. Podporuje mladé talenty a přináší čerstvý vítr v oblasti designu. Projekt vznikl roku 2015 na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně díky mezioborové spolupráci designu, marketingu, fotografie a audiovize. 

Design pro všechny

Design pro všechny se zabývá tématem univerzálního designu, tedy přístupností a možnostmi navrhování produktů a služeb pro nejširší možné publikum včetně těch, kteří mohou mít nějaké znevýhodnění (např. fyzické i psychické, dočasné nebo trvalé, anebo kulturní). Ambicí konference, výstavy i webu je rozšířit povědomí o tomto tématu a způsobu, jak jej aplikovat na své projekty. Ať už se jedná o přístupnost prostorovou, digitální, nebo přístupnost služeb. 

Projekt Design pro všechny je úzce programově a organizačně propojený s týdenním festivalem designu Zlin Design Week. Organizátorem je Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Konference, výstava a informační web vznikají v rámci projektu Univerzální design – mapování potenciálu a zapojení nové generace v kreativních průmyslech podpořeného Fondy EHP.

Nima Shahinian je norský průmyslový designér a kandidát na astronauta. | Zdroj: ZDWNima Shahinian je norský průmyslový designér a kandidát na astronauta. | Zdroj: ZDW

O řečnících

Nima Shahinian je norský průmyslový designér a kandidát na astronauta. Navrhl nejrychlejší gravitační vozidlo na světě a spolupracoval s Lamborghini. Je členem kosmického programu, který se specializuje na nové technologie pro průzkum vesmíru. Působí jako designér a tester vesmírných stanic pro lidi s pohybovým omezením.

Raquel Marcos je španělská architektka a multidisciplinární umělkyně. Absolvovala ETSAB-UPC (2020) a magisterský program na ETSAV-UPC (2021). Je členkou organizace Equal Saree, která sdružuje feministické architektky a výzkumnice. Organizace funguje od roku 2010 a zabývá se vlivem prostorové konfigurace na sociální nerovnosti.

Anna Correia de Barros je portugalská průmyslová designérka, pracuje v oddělení výzkumu a vývoje v Gaia Vocational Rehabilitation Centre. Zároveň působí jako vedoucí výzkumná pracovnice v oddělení Human-Centred Design ve Fraunhoferově institutu AICOS. Spolupracuje s několika organizacemi jako odbornice na inkluzivní design.

Kompletní složení řečníků naleznete na webu Zlin Design Weeku.

Související

Výstava Design pro všechny
 

Výstava Design pro všechny

Výstava
4. 5. 2023 - 24. 5. 2023

Buď jedním z vítězů! Zlin Design Week vyhlašuje další kolo soutěže pro mladé a talentované designéry
Ostatní

Buď jedním z vítězů! Zlin Design Week vyhlašuje další kolo soutěže pro mladé a talentované designéry

Redakce Czechdesign - 9. 12. 2022

Konference, kde se hledá řešení nejtěžších společenských problémů. Zlin Design Week láká na mezinárodní jména, pro která je odpovědnost priorita
Produktový design

Konference, kde se hledá řešení nejtěžších společenských problémů. Zlin Design Week láká na mezinárodní jména, pro která je odpovědnost priorita

Redakce Czechdesign - 23. 3. 2022

O slovo se opět hlásí Zlin Design Week. Letošní ročník má téma Spolupráce a slibuje řadu aktivit
Produktový design

O slovo se opět hlásí Zlin Design Week. Letošní ročník má téma Spolupráce a slibuje řadu aktivit

Redakce Czechdesign - 3. 5. 2021

job shop
Přerov lab
výstava czd
SHOP Snoubení