Jak zařídit dětský pokoj podle designérů? Tři příběhy, které vám pomohou vytvořit ráj pro nejmenší u vás doma

Rostoucí pokoj LITTLE DESIGN | Zdroj: LITTLE DESIGN Rostoucí pokoj LITTLE DESIGN | Zdroj: LITTLE DESIGN

Z přehršle značek, které se zaměřují na design pro děti, jde občas člověku hlava kolem. Vyznat se v široké nabídce produktů a odhadnout jejich kvalitu je někdy velmi těžké. Pro ty z vás, kteří právě zařizují dětský pokojíček, poohlíží se po nové školní výbavě nebo hledají oblečení a obuv z kvalitních materiálů, proto přinášíme tipy na české značky, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

LITTLE DESIGN

Na svou vlastní značku zaměřující se na design dětských interiérů začala Miroslava Bienová pomýšlet již během studií na hradecké pedagogické fakultě. Po několika letech strávených v pražském korporátu svůj sen v roce 2010 převedla v realitu a navázala tak ve svém zaměření na svého pradědečka, který se živil jako truhlář. LITTLE DESIGN se zaměřuje na realizaci dětských pokojů, které, jak uvádí Miroslava, splňují „estetické a ergonomické nároky s měnícími se potřebami dětí, jejich psychickým a fyzickým vývojem, s jejich osobností a vztahy se sourozenci“.

Tým LITTLE DESIGN tvoří kromě Miroslavy také hlavní designérka Jana, koordinátorka Petra, která má na starosti komunikaci plánovaných realizací a objednávek, prodejní specialistka Adéla, kterou potkáte v showroomu značky, a novou posilou je také studentka designu nábytku Lucie.  | Zdroj: Little designTým LITTLE DESIGN tvoří kromě Miroslavy také hlavní designérka Jana, koordinátorka Petra, která má na starosti komunikaci plánovaných realizací a objednávek, prodejní specialistka Adéla, kterou potkáte v showroomu značky, a novou posilou je také studentka designu nábytku Lucie. | Zdroj: Little design

Showroom a studio LITTLE Design najdete na adrese Pštrossova 1508/35, Praha 1. | Zdroj: LITTLE DESIGNShowroom a studio LITTLE Design najdete na adrese Pštrossova 1508/35, Praha 1. | Zdroj: LITTLE DESIGN

LITTLE DESIGN má mnohaleté zkušenosti se zařizováním dětských pokojů všech tvarů a velikostí. „S klienty pracujeme velmi individuálně, proto také nabízíme široké portfolio, ve kterém si každý, kdo zařizuje dětský interiér, vybere,“ uvádí Miroslava. Značka nabízí jak konzultace dispozic, tvorbu návrhů formou vizualizací, tak i komplexní realizace dětských pokojů na klíč. „Vezmeme všechny klientovy (někdy i protichůdné) požadavky a přání, vložíme je do plánovaného pokoje, přidáme další interaktivní prvky, spojujeme různé funkce pro jednotlivé kusy nábytku, pohrajeme si s tvaroslovím, materiály a barvami. Pak všechno ověříme z hlediska ergonomie a bezpečnosti, učešeme z pohledu designu, vybereme doplňky i dekorace a nakonec celý pokoj virtuálně ‚projdeme‘, jako bychom byli tím malým človíčkem, který se v pokoji má zabydlet. Teprve v této fázi posíláme výsledek klientům, když jsme jeho návrh už z mnoha pohledů prošli a prozkoumali a stojíme si za ním. Samozřejmě pak přichází fáze ladění s naším klientem, který na náš návrh reaguje a upřesňuje své představy, vysvětluje Miroslava proces navrhování vysněného pokoje. 

Stolek LITTLE DESIGN | Zdroj: LITTLE DESIGNStolek LITTLE DESIGN | Zdroj: LITTLE DESIGN

Mezi hlavní hodnoty značky patří udržitelnost. Ta se propisuje především do rostoucího nábytku, jež do svých realizací využívají hojně i interiéroví designéři a architekti, kteří se značkou spolupracují. Typová řada postelí, stolů, stolků, skříní, knihoven a doplňků, které značka vyvinula, „umožňuje jako stavebnice velkou variabilitu pro různé dispozice i věk dětí“. Pozornost je kladena hlavně na dlouhodobost a promyšlenost jednotlivých prvků s cílem vytvářet funkční celek, který respektuje proměňující se potřeby dítěte. 

Ukázka nástěnných panelů LITTLE DESIGN | Zdroj: LITTLE DESIGNUkázka nástěnných panelů LITTLE DESIGN | Zdroj: LITTLE DESIGN

Miroslava se od začátku zaměřovala na práci s kvalitními, převážně přírodními materiály. „Veškerý nábytek je vyráběný v rodinných nebo středně velkých truhlárnách v Čechách a na Moravě, stavíme na dlouhodobé a lokální spolupráci, dlouhodobých vazbách na spolehlivé truhláře a řemeslníky, naše textilní doplňky nám už více jak deset let šije ‚naše‘ milá a šikovná švadlena od Brandýsa nad Labem. To nám dává smysl a dělá nám radost,“ uzavírá Miroslava.

Skibi

Ať už sháníte didaktické hračky, kosmetiku pro děti, nebo sportovní vybavení, u produktů z portfolia Skibi nešlápnete vedle. K založení rodinné značky vedla poptávka manželů Kateřiny a Lukáše Princových po kvalitních produktech pro děti. Před patnácti lety, kdy se jim narodil syn Kryštof, byl český trh s originálními hračkami, dětským oblečením a kosmetikou do značné míry omezený. Manželé se proto rozhodli, že začnou zprvu dovážet produkty od zahraničních firem. „Značky vybíráme opravdu velice pečlivě. Řekla bych, že máme takový kurátorský výběr ve všech oblastech, do kterých se pustíme. (…) Na jednotlivých sekcích pracují nákupčí, kteří jezdí po celém světě, shání to nejlepší a pečlivě váží každou věc, co u nás do prodeje zařadí. Stojí to opravdu hodně práce, ale vím, že se to vyplácí. Zákazníci oceňují, že nám můžou věřit a objevovat u nás novinky, o kterých se třeba jinde ještě ani neví,“ uvádějí hrdě zakladatelé.

Interiér obchodu Skibi v Myslíkově ulici v Praze | Zdroj: SkibiInteriér obchodu Skibi v Myslíkově ulici v Praze | Zdroj: Skibi

Zakladatelé značky: Kateřina a Lukáš Princovi | Zdroj: SkibiZakladatelé značky: Kateřina a Lukáš Princovi | Zdroj: Skibi

Název značky vychází ze spojení slov Ski (lyže) a Bike (kolo), což bylo původní zaměření značky, a většího specialistu na příslušenství pro děti v rámci těchto sportů byste u nás hledali jen stěží. Dnešní Skibi provází děti na každém kroku jejich dobrodružství, kterým je celé dětství. V sortimentu nabízí prémiové funkční oblečení a obuv, hračky, výbavu do dětských pokojíčků, drogérii i pomůcky do školy či školky. Důraz je kladen především na kvalitu výrobků a výběr zboží, na kterém si zakládají.

Ukázka sortimentu značky Skibi: vlevo: dětská obuv značky Affenzahn, vpravo: Dřevěné autíčko Candylab – Ambulance | Zdroj: SkibiUkázka sortimentu značky Skibi: vlevo: dětská obuv značky Affenzahn, vpravo: Dřevěné autíčko Candylab – Ambulance | Zdroj: Skibi

Interiéry poboček Skibi, kterým dominuje dřevo, vznikají ve spolupráci s architektonickým studiem Flat White. „Za ty roky, co se studiem spolupracujeme, se již výborně známe a Hanka (Hana Davidová, zakladatelka studia, pozn. red.) vždy skvěle reaguje na naše nové potřeby (třeba zařazení nového sortimentu či složité prostory). S každou další prodejnou posune interiér dále.Hravé logo měl na starosti grafický designér Jarin Němeček, s nímž dvojice zakladatelů spolupracuje již řadu let. 

Interiér obchodu Skibi v Myslíkově ulici v Praze | Zdroj: SkibiInteriér obchodu Skibi v Myslíkově ulici v Praze | Zdroj: Skibi

Kromě samotných obchodů nabízí Skibi i další služby a zážitky, od půjčovny lyží a vozíků za kola přes eventy, jako je dětský den a divadelní představení, po dětskou hernu s cukrárnou nebo workshopy oblékání dětí, na kterých se například dozvíte, jak funguje funkční membrána nebo jak správně vybrat termoprádlo. Nabídku Skibi můžete prozkoumat online nebo v celkem pěti kamenných prodejnách v Praze a Plzni.

ELIS design

Značku ELIS Design založili v roce 2015 manželé Veronika a Aleš, když řešili vybavení pokojíčku pro svou dceru. Nechtěli jsme výrazné barvy a dřevotřískové konstrukce. Naopak, chtěli jsme jemné tóny, přírodní materiály a nábytek sladěný do posledního detailu. Nic takového na trhu nebylo, proto jsme se rozhodli, že si ho vyrobíme sami. Prvním produktem byl teepee stan, kde jsme měli situaci jednoduchou, jelikož jsme využili naší 30leté rodinné tradice textilní produkce. Složitější to bylo s nábytkem, hledali jsme přírodní materiály a hravý design. Naše představy vedly ke vzniku první verze stolečků s židličkami. Další věci následovaly,“ uvádí majitelé značky. 

Dětská domečková postel z masivu s lamelovým roštem | Zdroj: ELIS designDětská domečková postel z masivu s lamelovým roštem | Zdroj: ELIS design

Jednou z vlajkových lodí ELIS design jsou montessori hračky podporující seberozvoj dětí díky následování principů uznávané pedagožky Marie Montessori. „Sdílíme názor, že v prvních šesti letech života dítěte bychom neměli dávat mysli více než rukám. A kde jinde vytvořit nejlepší místo pro rozvoj vašeho dítěte než v jeho vlastním dětském pokojíčku,“ uvádějí majitelé, kteří dbají na kvalitu materiálů – hračky jsou vyráběny ze dřeva s certifikací FSC. V portfoliu značky najdete v rámci této sekce dětské houpačky, activity boardy, učící věže, piklerové trojúhelníky a další motorické hračky. 

Montessori duhová houpačka 5in1 fresh | Zdroj: ELIS designMontessori duhová houpačka 5in1 fresh | Zdroj: ELIS design

Montessori motorické pomůcky | Zdroj: ELIS designMontessori motorické pomůcky | Zdroj: ELIS design

Kromě dětského nábytku nabízí ELIS design také službu tvorbu dětského pokojíčku na míru pro ty, kteří nemají o podobě pokoje pro děti jasnou představu. Zkušený designér vám poradí s kombinací nábytku, barev a materiálů a připraví vizualizace. Střední cestou mezi pokojíčkem na míru a výběrem jednotlivých kusů nábytku jsou pak předdefinované nábytkové komplety, díky nimž máte jistotu, že spolu kusy nábytku budou ladit. 

Set - Dětský pokoj Nomi | Zdroj: ELIS designSet - Dětský pokoj Nomi | Zdroj: ELIS design

Související

Stop zbytečnému plýtvání. Designéři vymýšlejí produkty, které rostou spolu s vašimi dětmi
Produktový design

Stop zbytečnému plýtvání. Designéři vymýšlejí produkty, které rostou spolu s vašimi dětmi

Andrea Juckem - 24. 8. 2022 - 8 min.

Slovenská značka moie přišla s nápadem, jak přenést roztomilou kresbu vašich dětí na mikinu. Co dalšího z festivalu mini nás zaujalo?
Produktový design

Slovenská značka moie přišla s nápadem, jak přenést roztomilou kresbu vašich dětí na mikinu. Co dalšího z festivalu mini nás zaujalo?

Redakce Czechdesign - 20. 4. 2022 - 4 min.

S dětmi jedině do Holešovic. Na jarní edici festivalu mini pořídíte ty nejhezčí kousky nejen pro své ratolesti
Produktový design

S dětmi jedině do Holešovic. Na jarní edici festivalu mini pořídíte ty nejhezčí kousky nejen pro své ratolesti

Redakce Czechdesign - 15. 4. 2022 - 5 min.

Mimi jízda! 4 značky pro nejmenší, které mají design na prvním místě
Ostatní

Mimi jízda! 4 značky pro nejmenší, které mají design na prvním místě

Tereza Bíbová - 15. 2. 2022 - 9 min.

Na její šaty se čekají fronty. Buď si koupit jednu pořádnou věc, anebo tři s horší kvalitou, říká zakladatelka značky Wildmoon
Móda a šperk

Na její šaty se čekají fronty. Buď si koupit jednu pořádnou věc, anebo tři s horší kvalitou, říká zakladatelka značky Wildmoon

Sabina Ježková - 27. 10. 2021 - 10 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení