Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Stary Browar, Poznań Design Festival, zdroj: facebook Stary Browar, Poznań Design Festival, zdroj: facebook

Jak vyřešit globální změny klimatu? Nápady a inovace se představí na festivalu v Poznani

Od 10. do 19. května proběhne již šestý ročník Poznań Design Festivalu, tento rok pod názvem Atmosféra. Zaměří se na problematiku globální a lokální změny klimatu, smogu, hluku a světla. Na programu budou různorodé výstavy, debaty, filmové projekce a workshopy pro děti, mládež a dospělé, které budou reflektovat tyto v současnosti často diskutované problémy. Letošní ročník navazuje na sérii „Poznań – město živlů“, která se v roce 2017 zaměřila na živel vody a v roce 2018 na téma biodiverzity. Tento rok se budou festivalové aktivity věnovat elementu vzduchu.

Letošní téma

Během letošního ročníku se bude pozornost obracet k řešením, která představí, jakým způsobem se designéři snaží ochraňovat své bezprostřední okolí proti problémům 21. století, tzn. všem druhům znečištění, nadměrnému využívání přírodních a lidských zdrojů, rostoucí popularitě virtuální reality, umělé inteligence a jejího vlivu na fungování moderních měst.

Naším úkolem jako festivalu je poskytnout znalosti a inspiraci, které mohou podpořit různé projektové skupiny, a stát se tak podnětem pro řešení, která ovlivňují náš každodenní život. Důležité je nejen navrhování zajímavých objektů, které eliminují dopady smogu nebo hluku; chceme také hovořit o nadměrném množství nočního světla ve městech, ukázat materiály a řešení, která mohou být použita například pro měření množství spotřebované energie. Máme zájem o řešení, kterými mohou návrháři změnit naše životy,“ uvádí ředitelka festivalu Andżelika Jabłońska.

Workshop Otevřené grafické studio, zdroj: 2019.poznandesignfestival.plWorkshop Otevřené grafické studio, zdroj: 2019.poznandesignfestival.pl

Festival se taktéž zaměřuje na důležitost vzdělávání. Program díky tomu zahrnuje i aktivity, do kterých se budou moci návštěvníci kreativně zapojit. Na programu bude výroba draka, nábytku, stejně jako zhotovení vlastního trička nebo tašky technikou potisku sítotiskem. Pro svou vysokou popularitu u návštěvníků festivalu, se budou i tento rok konat workshopy renovace nábytku.

Program

Program festivalu zahrnuje výstavy, prezentace, filmy, přednášky, diskuse, umělecké akce, kurátorské prohlídky s průvodcem, studijní procházky a workshopy. 

Projekt Natalia Siodmak, zdroj: 2019.poznandesignfestival.plProjekt Natalia Siodmak, zdroj: 2019.poznandesignfestival.pl

Hlavní přehlídku festivalu, nesoucí název „Aeronauti, Sky-Bound Dwellers“, bude mít tento rok na starosti CENTRALA, architektonické studio z Varšavy. 

Ilustrace: CENTRALA, zdroj: 2019.poznandesignfestival.plIlustrace: CENTRALA, zdroj: 2019.poznandesignfestival.pl

Řada doprovodných akcí bude spojena s polsko-čínskou spoluprací v oblasti designu. Tato spolupráce je součástí novinky letošního roku, platformy Design Hub, projektu, na jehož základě bude uspořádána konference a workshopy za účasti partnerů festivalu z Číny a Velké Británie. 

Co rozhodně nepřehlédnout?

V rámci programu se rozhodně zastavte na setkání s amsterdamskou designérskou skupinou Monnik - Studio for futures & fiction, jejíž představitelé Edwin Gardner a Christiaan Fruneaux budou hovořit o alternativních řešeních současné architektury. Za pozornost pak také bude stát setkání se zástupci populárního portálu Miasto 2077, který shromažďuje informace z celého světa o všem, co se děje v městských centrech nebo se skupinou Think.co, která se specializuje na navrhování sdíleného prostoru. 

Poznań Design Festival, zdroj: 2019.poznandesignfestival.plPoznań Design Festival, zdroj: 2019.poznandesignfestival.pl

Další články