Jak vybrat ten správný batoh? 8 otázek, které byste si měli položit před jeho nákupem

V prodejně Czechdesign řešíme se zákazníky koupi batohů na denní bázi. A to nejen vzhled či barvu, ale také materiál a velikost. Batohy nevnímáme jen jako módní doplňky, ale především jako zavazadla, která musí být funkční, nadčasová a pohodlná k nošení. Zeptali jsme se proto zástupců designérů předních českých značek Braasi, Kras a Playbag, jak vnímají jejich praktickou stránku oni a co by před koupí batohů doporučili. Navštívili jsme i ateliéry dvou z dotazovaných značek a natočili video s praktickými tipy na to, jak udělat z jednoho batohu investici na celý život. Pokud vaši příští koupi batohu budou provázet rady z tohoto článku, nemůžete sáhnout vedle.

1) Podle čeho vždy poznám kvalitní batoh?

ALEŠ LOCH (PLAYBAG): Podle důvěryhodného popisu produktu nebo podle přímého kontaktu s ním. Při výběru poslouží i reference známých – stačí se zeptat, který batoh s nimi drží nejdéle, který nosí nejraději a proč…

HELENA KRÁSOVÁ (KRAS): Podle materiálu, ze kterého je batoh vyroben. Vždy je dobré si o něm něco zjistit, osahat ho…

2) Jak si vybrat materiál, který stojí za investici?

PLAYBAG: Na omak, po poradě s kvalifikovaným personálem, po prostudování materiálů s certifikátem kvality nebo s obchodním názvem (Cordura).

ELIŠKA SLÁMOVÁ (BRAASI): Z hlediska funkčních kategorií, jako je nepromokavost, stálobarevnost či údržba, sáhněte po kouscích z Cordury. Vyvarovala bych se batohů z polyesterových vláken (PES) se zátěrem z polyvinylchloridu (PVC). Zátěr se časem poláme a PES ztratí barevnost. Nicméně vždy záleží na druhu užití a kam batoh chcete nosit – pokud hledáte eleganci ke kabátu, doporučuji kůži nebo bavlnu, což jsou přírodní materiály ladící ke každému outfitu.

Batoh Webbing s popruhy od Braasi je vyroben z materiály CORDURA. | Foto: BraasiBatoh Webbing s popruhy od Braasi je vyroben z materiály CORDURA. | Foto: Braasi

KRAS: Skvělou volbou je určitě Cordura, speciální technická tkanina extrémně odolná proti oděru a hojně používaná i v armádě! Ve svých kolekcích ji využívám také, ale ráda bych se více posunula ke kůži.

3) Které prvky pomohou, aby mne z batohu nebolela záda?

BRAASI: Nastavení správného úhlu ramenních popruhů. To pomůže roznesení váhy po zádech. Volte proto batohy s nastavitelnými popruhy, které si můžete přesně upravit.

KRAS: Určitě zvažte, jak budete batoh využívat. Batoh určený na běžný pohyb po městě se svými konstrukčními prvky nemusí hodit na celodenní pochody do hor a naopak. Klíčové je vždy nastavení popruhů tak, aby vám batoh pohodlně seděl. Popruhy se pak dají odlehčit třeba bederním pásem, bolesti zad mohou eliminovat také speciálně vyztužené zádové části. To je standard spíše u turistických batohů, které očekávají velkou zátěž.

4)  Co má batoh, se kterým vyzraju na kapsáře?

BRAASI: Strategicky umístěné kapsy na zip uvnitř batohu či nenápadně umístěné kapsičky na vnitřní straně u zad.

KRAS: Kryty zipů, speciální zipy, obtížnější systém, jak se dostat do batohu (rolování) atd. Vše případně vyřeší i ledvinka/kapsička na cennosti, kterou máme na těle mimo batoh. Obecně platí nedávat si cennosti do snadno přístupných kapes. Kam se dostanu snadno já, dostane se i někdo jiný. 

Batoh KRAS metalický z dílny Heleny Krásové má rolovací zapínání. | Foto: Lenka Šulcová Batoh KRAS metalický z dílny Heleny Krásové má rolovací zapínání. | Foto: Lenka Šulcová

5) Chci, aby se mnou batoh vydržel roky. Jak se o něj mám nejlépe starat? Jak batoh ideálně čistit?

PLAYBAG: Na přírodní materiály existují přímo určené přípravky ve spreji. Kůži je určitě dobré hned na začátku naimpregnovat. Co se týče výdrže batohu, doporučuji pozorovat jeho stav první měsíc nošení, kdy většinou není nutná intenzivní péče. Podle toho poznáte, jak dlouho by s vámi mohl vydržet do budoucna.

BRAASI: Záleží na materiálu – konkrétně corduru lze prát v pračce, mýt kartáčkem, impregnovat a vydrží roky ve stejném stavu. Bavlnu a kůži už nelze „zafixovat", aby vypadaly pořád stejně – časem materiály stárnou a chytají patinu. Jedná se o proces, který nelze zastavit, což ale není nevýhoda. Je přeci krásné pozorovat věci, jak se užíváním proměňují a odráží svoji historii.

KRAS: Důležitá je pravidelná péče, ne řešení údržby až v momentě, kdy je batoh opravdu znečištěný (až poničený). Technické materiály stačí zpravidla otřít navlhčeným hadříkem, popř. hadříkem s jemným saponátem. Pokud má batoh detaily z jiného materiálu, tak vždy čistit podle pokynů výrobce – tzn.  kůži chránit balzámem, čistit přípravkem na kůži atd. Každý dodavatel/designér by měl ideálně zákazníkovi poskytnout informaci, jak se o daný produkt starat. 

6) Se kterými chytrými prvky dosáhnu na nezbytnosti, aniž bych musel batoh neustále sundávat ze zad?

BRAASI: S venkovní sítí, za kterou lze i při chůzi zastrčit třeba láhev s vodou či prsní zavírání, které upevní batoh na zádech. Nebo mohu doporučit novou Braasi KPZ.

KRAS: S kapsičkou na boku batohu, kam dosáhnete, aniž musíte batoh sundavat. Do té se však stejně snadno může dostat i případný nevítaný host. Tudíž pokud vás časté sejímání batohu ze zad obtěžuje, řešení je vzít si společně s batohem ledvinku (která ideálně ladí se stylem batohu).

7) Rád bych pořídil batoh své malé dcerce/synovi. Na co se mám při výběru nejvíce soustředit?

BRAASI: Snadné zavírání, praktické kapsy, prsní popruh. A navrch barevný detail, který batoh rozzáří – například originální podšívka od Patrika Antczaka.

Batohy Braasi pro dospělé i děti | Foto: Adéla Ščurková Batohy Braasi pro dospělé i děti | Foto: Adéla Ščurková

8)  Co by mi doporučil profesionální designér k trefě do správného batohu?
PLAYBAG: Dívat se na lidi kolem sebe a na a jejich batohy, jak je nosí a jak s nimi žijí.

Batohy Playbag Volta jsou vyráběné ve Zlíně. | Foto: Lenka Šulcová Batohy Playbag Volta jsou vyráběné ve Zlíně. | Foto: Lenka Šulcová

BRAASI: Na detailech se pozná řemeslo. Po tom, co mě produkt osloví esteticky, dlouho zkoumám i detaily zpracování. To, jak pečlivě je batoh ušitý (i jak kvalitní nití), vždy hodně napoví.

KRAS: Nekupovat batoh nárazově, ale ujasnit si, k čemu ho potřebuji a co od něj očekávám. Pokud chci batoh na každodenní nošení, představím si, co všechno přes den potřebuji a co musí zavazadlo pojmout, ideálně si batoh vyzkouším i s každodenními nezbytnostmi uvnitř. Podle toho vybírám konstrukční prvky, počet kapes…

Nejširší nabídku batohů od českých designérů a značek najdete na e-shopu Czechdesign a v prodejně na adrese Myslíkova 5, Praha 1. Až do 15. 8. 2021 je můžete získat s dopravou zdarma. 

Související

Firma je jako dítě, nemůžete ji kontrolovat každou vteřinu, říká zakladatel značky Playbag, která se proslavila svými batohy
Produktový design

Firma je jako dítě, nemůžete ji kontrolovat každou vteřinu, říká zakladatel značky Playbag, která se proslavila svými batohy

Simona Hertlová - 27. 4. 2021

Potlesk pro zabezpečovací systém a batoh, který pomáhá. Národní cena za studentský design vybrala nejlepší nápady roku
Produktový design

Potlesk pro zabezpečovací systém a batoh, který pomáhá. Národní cena za studentský design vybrala nejlepší nápady roku

Hana Havlová - 20. 11. 2019

Zpátky do školy s novým batohem. Vybrali jsme pro vás kvalitní batohy od českých designérů
Produktový design

Zpátky do školy s novým batohem. Vybrali jsme pro vás kvalitní batohy od českých designérů

Veronika Soukupová - 3. 9. 2019

Vystudovaná kurátorka nebyla spokojená s nabídkou oděvů, začala navrhovat vlastní. Značka KRAS zaujme krásnými motivy
Produktový design

Vystudovaná kurátorka nebyla spokojená s nabídkou oděvů, začala navrhovat vlastní. Značka KRAS zaujme krásnými motivy

Mina Zybartas - 7. 9. 2018

Čeští designéři navrhují kvalitní městské batohy a vytlačují kabelky na druhou kolej
Móda a šperk

Čeští designéři navrhují kvalitní městské batohy a vytlačují kabelky na druhou kolej

Aneta Haushalterová - 8. 9. 2017

ujep 2024
zuz banner