Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Z návštěvy výrobního závodu Halla, foto: Tomáš Krejča Z návštěvy výrobního závodu Halla, foto: Tomáš Krejča

Jak ve výrobě, tak ve vývoji. Halla klade důraz na každý detail

Dělá nám velkou radost psát o skvělých produktech českých firem a designérů. O to větší, pokud sklízí chválu i za hranicemi a drží nejedno mezinárodní ocenění. Když nás pak výrobce takových produktů pozve přímo do továrny, abychom se seznámili s celým výrobním procesem, máme radost dvojnásobnou. Pozvání od společnosti Halla do jejich závodu jsme s nadšením přijali. A společně pro vás připravili i malý bonus. Nejenom, že si můžete o naší návštěvě přečíst. Můžete dokonce shlédnout i exkluzivní video.

Společnost Halla na trhu svítidel funguje již přes 25 let. Jedním ze zásadních milníků jejího vývoje byl rok 2008, kdy zakoupila tovární halu bývalé textilky v Novém Městě nad Metují, kam také máme namířeno. Už při příjezdu je nám jasné, že na kvalitu se tu klade velký důraz. Pečlivě opravené budovy si zachovaly svůj industriální ráz. Jejich západní část je navíc nově rozšířená o nakládací rampy, elegantně vetknuté do převislé kopilitové stěny. 

Zde také začíná naše prohlídka. Našim průvodcem je Martin Čapek, který začal v Halle pracovat před 11 lety jako brigádník a nyní působí na pozici výrobního ředitele.

Každý aspekt výroby je promyšlený do nejmenšího detailu. Autor: Tomáš Krejča a Pavel Synek

Temperovaný sklad ušetří
až den času

Přecházíme o pár metrů vedle do skladu hliníkových profilů, kterému dominují masivní posuvné regály. „Využili jsme veškeré místo bývalé textilky. Potřebovali jsme větší skladové prostory a namísto stavby nové haly pouze s pozemní skladovou plochou jsme zvolili toto řešení,“ popisuje pan Čapek, zatímco ovladačem, jakoby nic, posouvá masivní konstrukci po kolejnicích. „Sklad je temperovaný, což nám vzhledem k materiálu profilů šetří až den času. Ten by byl normálně potřeba k vyrovnání teploty a tedy i tvaru profilů před jejich opracováním,“ dodává.

I když je Halla především zakázkový výrobce a skladový poměr je tedy relativně malý, vedle pětimetrových portálových zakladačů se to ani nezdá.

Růžové bublinkové fólie

Vracíme se zpět a procházíme expediční částí. Zde čekají zkompletované zakázky na expedici, a to až do 50 států světa. 

Zaplněné regály ve skladu materiálů, Halla, foto: Tomáš KrejčaZaplněné regály ve skladu materiálů, Halla, foto: Tomáš Krejča

Vcházíme do skladu materiálů, který na první pohled vypadá jako hobby market. Regály sahající až ke stropu obsahují vše od prvotních surovin až po finální výrobky. Nutno zmínit, že hlavním produktem Hally jsou LED svítidla. Ty jsou ale při výrobě náchylná na elektrostatický výboj, který by mohl způsobit mikropoškození na čipech. Proto jsou všechna pracoviště proti tomu chráněna. 

„Menší výrobci s antistatikou téměř nepracují. Na rozdíl od nich můžeme tedy ručit za naše výrobky i z tohoto hlediska. Co to znamená v praxi se dozvídáme na konci regálu, kde se nachází vychystávací prostor. Ten je opatřený antistatickou fólii, zemnícím bodem i ionizátory. Rozlišují zde i dva druhy bublinkových fólií, klasické bílé a růžové antistatické. 

Zakroužené profily připravené ke svaření, Halla, foto: Tomáš KrejčaZakroužené profily připravené ke svaření, Halla, foto: Tomáš Krejča

Ze skladu přecházíme do dílny. Zde se profily krátí a tvarují pro požadované typy svítidel. Okolo nás můžeme pozorovat zaměstnance zručně obsluhující poloautomatické pily, zakružovačky profilů nebo třeba CNC routery na zpracování optického materiálu. Za námi pak najdeme i svařovnu a brusírnu, které sem byly přesunuty teprve nedávno. Tak, aby jednotlivé postupy na sebe přímo navazovaly. I díky tomu může Halla vyrábět bezspojové produkty, jako je například kruhové svítidlo Indi.

Po zabroušení není spoj viditelný, Halla, foto: Tomáš KrejčaPo zabroušení není spoj viditelný, Halla, foto: Tomáš Krejča

1 000 svítidel za den

Naši prohlídku výrobní částí končíme u kompletací. Zde se naplno promítá charakter celé továrny. Prostor je velkorysý, čistý, výborně osvětlený. Po obou stranách stojí velké stoly, u nichž zaměstnanci dokončují nejrůznější objednávky. I zde se klade velký důraz na práci v antistatickém prostředí. Kromě již zmíněných opatření musí zaměstnanci nosit třeba speciální oblečení, které netvoří žádné elektrostatické výboje. 

Osazování svítidel LED komponenty, Halla, foto: Tomáš KrejčaOsazování svítidel LED komponenty, Halla, foto: Tomáš Krejča

Pod rukama zdejších pracovníků vznikne denně zhruba 1 000 výrobků v 60 modifikacích. Každý z nich je testován, aby byla zaručena jeho správná funkčnost. Díky skvěle připravené dokumentaci lze navíc i po 10 letech zpětně dohledat parametry svítidla a použité komponenty.

Když robot tančí

Z výrobní části přecházíme do vývojového oddělení, také nazývaným světelnou laboratoří, tentokrát za doprovodu technického ředitele Jana Petráška. Nacházíme se v prostoru, jehož strop je v jednom místě snížen na takovou výšku, že se ho téměř dotýkám hlavou.

Pohled na testovací strop, Halla, foto: Tomáš KrejčaPohled na testovací strop, Halla, foto: Tomáš Krejča

A hned se mi dostává vysvětlení. „Zde máme náš testovací strop. Zkoušíme zde nejenom jak se svítidla montují, ale také jak vypadají svrchu a zda třeba nedochází k jejich deformacím, které zespodu nejsou viditelné. Stejně tak se zde testují teplotní podmínky, které jsou důležité z hlediska životnosti celého svítidla.“ Kromě desítek svítidel různých tvarů a velikostí se zde nachází i jakási modrá oblá nádoba. 

Speciální komora pro měření vlastností svítidel, Halla, foto: Tomáš KrejčaSpeciální komora pro měření vlastností svítidel, Halla, foto: Tomáš Krejča

„Tam měříme vlastnosti jednotlivých čipů jako je třeba jejich světelný tok. V další místnosti pak máme takovouto komoru několikrát větší, kde už měříme vlastnosti celých svítidel. Porovnáním obou měření lze pak zjistit, k jakým změnám došlo při osazení čipů do svítidla, vysvětluje Jan Petrášek.

Robotické rameno goniofotometru v první místnosti, Halla, foto: Tomáš KrejčaRobotické rameno goniofotometru v první místnosti, Halla, foto: Tomáš Krejča

Naši prohlídku končíme v rozlehlé černé místnosti. Té dominuje mohutné robotické rameno, zakončené velkým zrcadlem, stojící před stěnou s osmiúhelníkovým otvorem. „Momentálně se nacházíme v části osazené goniofotometrem, jedním z nejmodernějších zařízení k měření křivky světla. Součástí tohoto přístroje je i čidlo, které sbírá data o odraženém světle svítidla od zrcadla. Toto čidlo se v našem případě nachází zhruba ve vzdálenosti 13 metrů od ramena, přičemž otvory, kterými k němu světlo dopadá, se postupně zmenšují,“ vysvětluje pan Petrášek, když nás provází šesti identickými místnostmi, všemi natřenými matnou černou barvou, s postupně se zmenšujícími otvory na protilehlých stěnách. 

Čidlo goniofotometru v koncové místnosti, Halla, foto: Tomáš KrejčaČidlo goniofotometru v koncové místnosti, Halla, foto: Tomáš Krejča

„Na tomto zařízení testujeme především naše vyvíjená svítidla a jejich optické materiály, dle získaných dat je pak dále upravujeme, dodává Petrášek. Na závěr následuje názorná ukázka provozu. Obdivně sledujeme, jak se rameno pomalu naklání a rotuje v milimetrově přesné choreografii. Je to fantastická podívaná a přitom trochu bizarní. Jako kdybychom se najednou ocitli v nějakém tajném vládním oddělení na zkoumání černých děr.

Návštěva výrobního závodu Hally byla nesmírně inspirativní. Mnohé informace nám rozšířily obzory. Ať už o temperovaní skladu, které šetří mnoho času, ale i zmenšuje nutné výrobní tolerance nebo informace o náchylnosti LED svítidel na elektrostatické výboje a nezbytná práce s antistatikou. Celkově mě překvapila i velkorysost jednotlivých provozů, pořádek, čistota a přehlednost. Pokud bych měl nějak charakterizovat továrnu, ale i firmu Halla jako takovou, zvolil bych zřejmě citát „Dokonalost se skrývá v detailech“. A na těch u špičkových svítidel opravdu záleží.

Galerie

Další články