Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Radim Babák, přestávka na výletě po Itálii, foto: Klára Šípková Radim Babák, přestávka na výletě po Itálii, foto: Klára Šípková

Jak to vidí Radim Babák

Už ve třetím ročníku UMPRUM se objevil na dvoustraně s bratry Campanovými v nejprestižnější knize aktuálního designu. Vystavoval v New Yorku, Londýně a pak konec, ticho, šmitec. „Přišlo velké vystřízlivění, ale i nezapomenutelné zážitky, na které rád vzpomínám,“ říká designér. Jaké projekty zaujaly v poslední době jednoho ze spoluzakladatelů studia Hipposdesign, Radima Babáka?

1) Co inspiruje Radima Babáka


Vše, co mě každý den potká, tedy vždy něco nového, neopakovatelného. Nejsou to jen předměty, ale například nálada lidí kolem, počasí venku, hudba, která mi hraje v autě, nenapodobitelná vůně čerstvě pražené kávy, zdolaná překážka na mé trialové motorce při tréninku v lomu Ořech. 

Dnes to byla například procházka zasněženou Stromovkou, kde jsem dlouho nebyl, přejezd autem přes nový most Romana Kouckého v Troji, sluníčko, které se měnilo ve sněhovou bouři každou hodinu, skvělé sedmé místo ve sjezdu a následný hrůzostrašný pád Ondřeje Banka v kombinaci světového poháru v lyžování v Americe.

Ondřej BankOndřej Bank


2) Radim Babák a hudba, film, divadlo a taky motorky


Přiznám se, že čtu velmi málo a moc nevím, jak to změnit. O to víc však poslouchám hudbu širokého spektra, bez které nemůžu být. Momentálně mě baví kapela Rhye, Monikino kino, berlínské duo It's a Musical, které hrálo nedávno v pražské Akropoli, Daughter a další. 


Z filmů mě nedávno pobavil skotský film Andělský podíl, nebo dokument o architektovi, designérovi a malíři Charlesi Rennie Mackintoshovi, který vzdal to neustálé přesvědčování klientů a do konce svého života maloval květiny. Skvělé bylo také divadelně-akrobaticko-taneční představení Losers za doprovodu hudebního setu vynikajícího En.drua

VertigoVertigo


Jestliže se ale vrátím k designu, určitě nesmím zapomenout na novou značku trialové motorky Vertigo, která navazuje na legendární koncept italské značky Fantic Motor. Krásná ukázka skloubení funkčního designu a strojního inženýrství. Motorka byla představena z kraje roku v rámci světového šampionátu halového trialu v Sheffieldu.


3) Výstavy, které Radima Babáka v poslední době ne/zaujaly


Určitě to byla výstava Panorama Konstantina Grcice v kampusu firmy Vitra ve Weilu. Tento sofistikovaný chlapík mě nepřestane nikdy bavit. Dále momentálně probíhající výstava Le Corbusiera v brněnské galerii architektury, kde jsem si opět potvrdil, že Le Corbusier musel přiletět z jiné planety, chvíli tady pobyl a pak se zase odletěl. 

Konstantin Grcic, PanoramaKonstantin Grcic, Panorama

Co ve mně zanechalo naopak negativní zážitek, byla návštěva hotelu Evropa na Václavském náměstí v rámci posledního Designbloku. Z toho, jak se s tímto architektonickým skvostem momentálně zachází a co ho s největší pravděpodobností čeká, mi je opravdu smutno. Hotel by si zasloužil velmi opatrnou rekonstrukci, aby nepřišel ani o kousek naprosto úžasné atmosféry, kterou v sobě i přes všechny ty nešťastné zásahy stále má. Byl jsem překvapen, jak někteří vystavující natřeli minimální, funkční secesní prostor monochromním syntetickým emailem, aby tento jakoby ošklivý prostor kontrastoval s  jejich „krásným designem“.

4) Nové tváře na české designérské scéně pohledem Radima Babáka

Osobně neodděluji design od architektury, vnímám tyto obory jako jeden organismus. Rád bych zde vyzdvihl místo nových tváří některé zajímavé české projekty, které mě baví. Moc se mi líbí rekonstrukce domu Lenky Křemenové a Davida Maštálky z ateliéru A1, chata u Máchova jezera ateliéru fam architekti, baví mě kolekce ovladačů Levit od Jana Čapka pro ABB, spolupráce mimolimit s firmou Alcaplast, nové vozy značky Škoda, cyklošpeky firmy Festka, experimentování s Barrisolem ve šperku mé přítelkyně Kláry Šípkové

A1 Architects, zdroj: www.a1architects.czA1 Architects, zdroj: www.a1architects.cz

Na poli nejmladšího českého produktového designu mi aktuálně chybí nová tvář s chutí experimentovat s drzou originálností nepodléhající efektnímu prvoplánu. Když už jsem zmínil poslední Designblok, líbila se mi tam prezentace Maxima Velčovského a jeho občerstvení U Lípy pro VitruArtek a nesmím zapomenout na nadšení v přímém přenosu Dana Pošty a Zdeňka Vacka. Když jsem navštívil jejich happeningovou prezentaci Zorya, byli kluci se všemi lidmi kolem v úplné extázi. 

FAM architekti, chata u Máchova jezera, zdroj: www.famarchitekti.czFAM architekti, chata u Máchova jezera, zdroj: www.famarchitekti.cz

Mimo Designblok mě pobavila v minulém roce prezentace s testováním nové židle firmy Ton v rámci berlínského DMY v podání kluků z Mutanty.

Mutanta, prezentace TON, zdroj: www.ton.euMutanta, prezentace TON, zdroj: www.ton.eu


5) Vlastní tvorba Radima Babáka


Když se podívám zpět na věci, které jsem buď sám během studia architektury a designu na UMPRUM v Praze, nebo následně v rámci našeho hrošího ateliéru s Ondrou Tobolou projektoval, vzpomenu si vždy na to, kde jsem v tu chvíli mentálně byl, co jsem prožíval, co mě bavilo, prostě určitou životní etapu. 

Hipposdesign, rodinný dům v Tehově, zdroj: www.hipposdesign.comHipposdesign, rodinný dům v Tehově, zdroj: www.hipposdesign.com

Samozřejmě jsem si také prošel obdobím, kdy jsem si myslel, že se naše projekty začnou prodávat po celém světě, nebudu muset řešit, jestli žiji v Česku, nebo třeba u Lago di Garda. Byl jsem ve velkém očekávání, když si náš projekt PUR lamp prezentovaný pražskou firmou Tunnel na veletrhu Salone del Mobille v Miláně tehdy ještě ve spolupráci s Janem Tučkem vybral legendární mág světla, designér Ingo Maurer, do knihy Yearbook, kterou v roce 2000 připravoval. Byl jsem ve třetím ročníku na UMPRUM a na dvoustraně s bratry Campanovými v nejprestižnější knize aktuálního designu. Co může být víc? Následovala výstava v New Yorku, Londýně a pak konec, ticho, šmitec. Firma Tunnel zkrachovala, přišlo velké vystřízlivění, ale zároveň obrovská zkušenost a nezapomenutelné zážitky, na které rád vzpomínám…

Hipposdesign, svítidla PUR, zdroj: www.hipposdesign.comHipposdesign, svítidla PUR, zdroj: www.hipposdesign.com


6) Radim Babák vzkazuje


Nezapomeňte dnes své holce povědět, že ji máte rádi, dejte si dort, na který máte chuť, i když bude ten nejtučnější. Vyrazte do lesa, na kolo, na lyže, prostě si dejte pořádně do těla a na design a architekturu na chvíli úplně zapomeňte. Je to velmi osvěžující!

Galerie

Další články