Jak to vidí… Jiří Pelcl

Jiří Pelcl, zdroj: osobní archiv Jiřího Pelcla Jiří Pelcl, zdroj: osobní archiv Jiřího Pelcla

Jak se významná stálice české designové scény Jiří Pelcl dívá na nové designérské tváře nebo svou tvorbu s odstupem času?

Co inspiruje Jiřího Pelcla…

Inspiruje mě příroda a její živly – oheň, voda, vzduch, země a potom „duch“ nebo „prázdno“. Ale hlavně mě inspirují lidé. Neustále je pozoruji, jak chodí, sedí, jak se oblékají, jak jedí v restauracích, jak pracují, jaké mají těla, vlasy, oči, ruce, nohy.

Mám rád multikulturní společnost, ale ta u nás není. Máme jen Vietnamce, Ukrajince a pár Číńanů a Pánbůh zaplať za ně. Mám také rád horkou kávu a vařící polévku a nemusím vše vlažné, včetně lidí.

Jiří Pelcl a knihy…

Na čtení nemám bohužel moc času, knihy se mi vrší na hromadách. Naposledy to byl Den opričnika od Sorokina, Spánek od Haruki Murakami a životopis G. G. Marqueze od Geralda Martina.

Výstava, která Jiřího Pelcla v poslední době zaujala…

Úžasná je výstava Jana Švankmajera v Sovových mlýnech, fajn je přehled poslední tvorby Martina Rajniše v DOXu, bezva byla výstava Unlocked v Eindhovenu.

Výstava Jana Švankmajera v Sovových mlýnech, zdroj: artmap.czVýstava Jana Švankmajera v Sovových mlýnech, zdroj: artmap.cz

Nové tváře na české designérské scéně pohledem Jiřího Pelcla…

Pokud to vezmu přes letošní Designblok, tak mě z nových jmen zaujali – Matúš Opálka Design pro Halla, Štěpán Barták a Eva ŠťástkováFlip Flap, Martina Hudečková, francouzský pokojík od Numéro 111. Bezva byla prezentace Okolo, Dechem, výborné byly instalace Plecháč/Wielgus. Vítám také počin kurátorů za instalaci Amatérského designu.

Matúš Opálka na Designbloku pro Halla, zdroj halla.czMatúš Opálka na Designbloku pro Halla, zdroj halla.cz

Numéro 111 od francouzského designérského studia Sophie Francon, Jennifer Juliean a Grégoryho Peyrachea, zdroj designblok.czNuméro 111 od francouzského designérského studia Sophie Francon, Jennifer Juliean a Grégoryho Peyrachea, zdroj designblok.cz

Na Designbloku byl mimo jiné oceněn projekt WOO – luxusní sběratelské hračky. Pánové Vrtiška a Žák jsou určitě výborní designéři, ale jejich kolekci nerozumím. Pro děti tyto křehké hračky nejsou, ledaže by se narodily s vrozenou touhou instalovat designartefakty do zasklených vitrín a dlouze na ně hledět. Anebo jsou pro dospělé trpící romantickou infantilitou spojenou s fetišismem. Je to design pro design – a to já špatně snáším. Zklamáním pro mě byl Arik Levy se sklem pro Bommu – těžký průměr. Ale nechci kritizovat, letošní Designblok byl vydařený a fajn.

Woo toys - Aeroplan od designérské dvojice Vrtiška-Žák, zdroj: woo-toys.comWoo toys - Aeroplan od designérské dvojice Vrtiška-Žák, zdroj: woo-toys.com

Před několika dny jsem navštívil Dutch Design Week v Eindhovenu, je rozsáhlejší než u nás v Praze, konal se v sedmi velkých výstavních komplexech a dále na 75 místech po městě. Holanďané se oproti nám více soustřeďují na koncept, jsou posedlí hledáním a experimentováním s technologiemi. Design chápou více jako celospolečenský fenomén s důrazem na jeho komunikativní roli, kde vnější forma není až tak podstatná. U nás je ovšem vnější, vizuální forma neustále v popředí zájmu.

Když se Jiří Pelcl dívá zpět do historie na vlastní tvorbu…

Nemám příliš ve zvyku vracet se k minulosti, zajímá mě současnost a to, co bude. Hodnotit svoji tvorbu s odstupem času je pro autora hrozně obtížné. Design je vždy spjat s výrobou, její momentální úrovní a vyspělostí. Možná jsem měl být opatrnější při výběru výrobců, ale kdyby…to nemám rád. Ve své tvorbě jsem se snažil vyhýbat exkluzívnímu designu, protože design cítím především jako sociální fenomén. Ano, udělal jsem mnoho autorských originálů, ale tyto nebyly určeny pro nikoho konkrétního, prostě jsem je musel udělat, jako sochař musí udělat sochy.

Jiří Pelcl vzkazuje…

Budu citovat: „ Práce architekta a designéra je v podstatě boj se smrtí. Když nenavrhnu věci, které by nesly stopy mé doby, jsem mrtvý,“ Mario Botta

Nebo optimističtější: „Užívejte si navrhování. Měla by to být zábava, ne práce. Je to styl života.“ Naoto Fukasawa

Prof. ak. arch. Jiří Pelcl (1950) je renomovaný český designér, věnuje se návrhům veřejných a soukromých interiérů, architektuře, designu nábytku, skla a porcelánu. Přednáší na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v letech 2002–2005 zde působil jako rektor. V roce 2006 získal Národní cenu za design, cenu Form 2006 v Německu, cenu Design Plus 2007 v Německu, cenu Czech Grand Design pro designéra roku 2007. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách designu Národní galerie v Praze, Uměleckoprůmyslového musea v Praze, Moravské galerie v Brně, v Die Neue Sammlung v Mnichově, v Museum fűr Gestaltung v Curychu, ve Swedish Glassmuseum ve Smalands, v Museum of Applied Arts ve Frankfurtu.

Související

DIALOG - Jiří Pelcl & absolventi
 

DIALOG - Jiří Pelcl & absolventi

Výstava
16. 9. 2016 - 31. 10. 2016

Ceny šéfredaktorů Designbloku 2014 rozdány
Produktový design

Ceny šéfredaktorů Designbloku 2014 rozdány

Radka Machalická - 9. 10. 2014 - 2 min.

Co vás čeká a nemine na Designbloku 14´
Produktový design

Co vás čeká a nemine na Designbloku 14´

Adam Piškula - 7. 10. 2014 - 4 min.

jelínek
MYP 2024