Jak to vidí Alice Klouzková

foto: Daniela Dostálková foto: Daniela Dostálková

Její jméno je spojováno zejména se značkou SISTERSCONSPIRACY. Vedle toho však také působí jako vedoucí Ateliéru módního designu na pražské Scholastice. Co pro ni znamená Scholastika, jak vidí českou módní scénu a co ji inspiruje?

Alice Klouzková vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, po studiích zde několik let působila jako asistentka v ateliéru Módní tvorby ak. mal. Josefa Ťapťucha. V roce 2005 založila společně s Janou Jetelovou studio SISTERSCONSPIRACY. Studio je známé tvorbou autorské pánské módy, před pěti lety jej však rozšířily také o dámskou nabídku. Jejich kolekce se vyrábí v České republice v malých sériích z velmi kvalitních materiálů, jež jsou výhradně z produkce předních evropských výrobců. Na grafické podobě kolekcí spolupracují s mladými českými umělci. Od května 2014 je módní tvorba SISTERSCONSPIRACY k vidění v showroomu na Letné na adrese Dobrovského 24, Praha 7.

V rámci doktorského studia na pražské UMPRUM pracuje Alice v současné době také na své dizertační práci nesoucí téma Reinterpretace tradičních textilních technik v kontextu soudobého oděvního designu. Od roku 2014 vede na vzdělávací platformě Scholastika Ateliér módního designu.

alice klouzková a scholastika

Je pro mě důležité být stále aktivní, pracovat na různých projektech, zkoušet nové věci, učit se. A práce se studenty je pro mne inspirativní v mnoha ohledech. Hledám ty nejlepší způsoby, jak předat své zkušenosti tak, aby práce v ateliéru studenty bavila, měli z tvorby radost a posouvali se dál. Na Scholastice studují velmi různorodí lidé, v ateliérech se setkávají studenti, kterým ještě nebylo osmnáct s lidmi, kteří už mají regulérní zaměstnání a je jim hodně přes třicet. Lidé, kteří už mají vlastní projekty, se potkávají s úplnými začátečníky, kteří nikdy neviděli jehlu a nit. Ale funguje to! Všichni se navzájem inspirují a pomáhají si k lepším výsledkům. A tento různorodý celek je samozřejmě inspirativní i pro mě.

Na Scholastice mám za sebou už tři semestry a mám radost, že se do mého ateliéru hlásí více a více studentů. Ve škole totiž panuje příjemná, uvolněná tvůrčí atmosféra, studenti mají možnost chodit na mnoho zajímavých přednášek a výstav, pravidelně se jezdí do Milána a Benátek, letos jsme byli dokonce i na lyžáku. I já se tak můžu stále učit a dozvídat nové věci. V neposlední řadě je pro mne Scholastika místo pro inspirativní setkání jak se studenty, tak s dalšími pedagogy.

kolekce AK, foto: Daniela Dostálkovákolekce AK, foto: Daniela Dostálková

Tvořit a nevzdávat se

Zda existuje určitý faktor úspěchu našich absolventů v praxi? Určitě pracovitost a vytrvalost. Studenti mají často plno nápadů a vizí, ale dokud na jejich realizaci nezačnou pilně pracovat, tak jsou to stále jen nápady. Moji studenti jsou většinou překvapeni, kolik času a práce musí svým projektům věnovat, aby dopadly podle jejich představ, ale tak to prostě je.

Hlavní je tvořit a nevzdávat se!

Výhodou je také teoretický základ autora. Správný návrhář nemusí umět šít, ale musí vědět, jak se vše šije, aby byl schopný správně vyjádřit své požadavky a komunikovat s výrobu. I na jednoduchém triku je tolik věcí k řešení – materiál, střih, zpracování, potisk...

Takže cokoliv se naučíte, to v praxi jistě oceníte.

jAK VIDÍ ČESKOU MÓDNÍ SCÉNU

Po letech praxe na poli českého designu musím vyzdvihnout zejména potenciál mladých autorů,.Aktuální prostředí a podmínky vnímám realisticky na základě svých zkušeností. Myslím, že český módní design je ve světovém kontextu stále ještě „Popelkou.“ Máme hodně šikovných studentů, kteří mají úspěchy na zahraničních školách, plno čerstvých absolventů má zkušenosti s praxí i prací u světových značek. Stále je ale u nás velmi těžké vybudovat módní značku, která bude fungovat na světové úrovni. Chybí zde nějak smysluplně koncipovaná podpora v začátku, investoři, finance a také lidé, kteří rozumí módě po obchodní stránce a vytvoří s designérem funkční prosperující tým. To se snad ale brzy zlepší...

Velmi pozitivní je narůstající zájem veřejnosti o český módní design. Ještě před pár lety nebylo vůbec běžné, aby média prezentovala práce mladých českých designérů. Teď už je to naštěstí časté. Stejně tak, jako touha zákazníků mít ve svém šatníku něco od českého návrháře. Souvisí to určitě se zvýšeným zájmem o lokální produkci. Lidé více přemýšlí o tom, co kupují, a to je dobře.

DŮM/aktuální kolekce SISTERSCONSPIRACY, foto: ArtykelDŮM/aktuální kolekce SISTERSCONSPIRACY, foto: Artykel

aLICE, STUDENTI A Kaliko

Část výstavy Poloostrov Scholastika v GALERII CZECHDESIGN prezentuje semestrální úkol, kterým bylo vytvoření makety šatů podle předlohy. V návrhářské hantýrce se takové maketě říká “kaliko”. Studenti se inspirovali konkrétním modelem šatů módního návrháře nebo značky, který se snažili napodobit. Seznámili se tak s praktickým postupem realizace oděvu - pracovali se střihem, modelovali, stříhali, stehovali, zkoušeli, předělávali a zase stehovali. Nakonec jsme všechna kalika nafotili ve studiu na modelce a studenti si tak vyzkoušeli i komunikaci s fotografem a make-up/vlasovým artistou.

Foto: Archiv ScholastikaFoto: Archiv Scholastika

Související

Poloostrov Scholastika
 

Poloostrov Scholastika

Výstava
4. 6. 2015 - 15. 7. 2015

Objevte talent mladých designérů v GALERII CZECHDESIGN
Produktový design

Objevte talent mladých designérů v GALERII CZECHDESIGN

Michaela Juřenčáková - 25. 6. 2015 - 3 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení