Jak skloubit hi-tech a šperk? Zeptejte se Kláry Šípkové

Kolekce EMOTION Kolekce EMOTION

Designérka vzbudila emoce použitím fólie unikátních vlastností ve své nové kolekci Emoce, se kterou se objevila v nominacích na Czech Grand Design.

Každá brož je abstraktní ztvárnění konkrétní emoce. Zatím vznikla radost, strach a naděje,“ shrnuje inspiraci svých šperků Klára Šípková. Kolekci vytvořila z barrisolu, tedy z materiálu, který není pro design šperku úplně typický.

Materiál a jeho vlastnosti

Barrisol je vysoce tvarovatelná polyvinylová fólie. Nejčastěji se používá v architektuře a interiérovém designu. Využívá se například v zajímavě tvarovaných podhledech a dělících stěnách.

Její velkou výhodou jsou obrovské možnosti tvarování. Při teplotě 40 – 50°C se vypíná na tenké lišty a konstrukce a umožňuje tak širokou škálu prostorových možností při zachování nízké hmotnosti. Tím však výčet zajímavých vlastností barrisolu nekončí. Stejnojmenný francouzský výrobce nabízí i průsvitné verze fólie, která vybízí k instalaci nepřímého osvětlení nebo k projekcím. Některé druhy barrisolu navíc pohlcují zvukové vlny nebo jsou opatřené dokonale zrcadlovým povrchem. Díky voděodolnosti se materiál využívá také v koupelnách a bazénech.

Ačkoli poprvé byl materiál patentován už v roce 1975, k většímu komerčnímu rozšíření došlo až v posledních dvaceti letech. Přestože se jeho užívání nikdy nestalo masovou záležitostí, má své místo v kreativních projektech s důrazem na individuální řešení. A kromě architektů láká stále více produktových designérů. Své o tom ví britský designér Ross Lovegrove, který z barrisolu vytvořil kolekci měkce tvarovaných svítidel pro benátské Biennale Interieur 2014. Zajímavé realizace z tohoto materiálu je možné vidět i v České republice. Uplatnil se například v řešení obřadní síně Městského úřadu v Benešově nebo v expozicích Slováckého muzea v Benešově a Západočeského muzea v Plzni.

První česká šperkařka, která používá barrisol

Výhradním dodavatelem barrisolu v Česku je firma CS Lyon Praha sídlící v Klíčanech nedaleko hlavního města. Z jejich nabídky vybrala materiál pro své šperky i Klára Šípková. Autorka ve své tvorbě často využívá průmyslové materiály jako je třeba nerezová ocel. Barrisol však z českých šperkařů použila jako vůbec první. Pochvaluje si především vysokou pružnost zajišťující rovný a hladký vzhled. „Tvarovaná subtilní konstrukce se odněkud z hloubi dere na povrch a tu a tam se její konkrétní tvar otiskne do napnuté fólie. Podoba této konstrukce modelující reliéf na povrchu zůstane tak jako naše emoce zahalena tajemstvím,“ říká Klára, která kolekci poprvé představila na výstavě UNOSTO a hosté: Kolekce 2014, která byla součástí letošního Designbloku.

Klára Šípková, LáskaKlára Šípková, Láska

Související

Vytiskni si vázu nebo dům
Produktový design

Vytiskni si vázu nebo dům

Adam Piškula - 29. 12. 2014 - 5 min.

Jak se dělá nejlepší instalace pro Designblok
Produktový design

Jak se dělá nejlepší instalace pro Designblok

Ondřej Cakl - 11. 12. 2014 - 9 min.

Pes Bulík, Formule a Fatra aneb první ze série "jak se to dělá"
Produktový design

Pes Bulík, Formule a Fatra aneb první ze série "jak se to dělá"

Adam Piškula - 6. 10. 2014 - 5 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení