Jak si vyrobit tenisky krok za krokem? Studentům zlínské Fakulty multimediálních komunikací praxe nechybí

Lucie Trejtnarová (vlevo) a Eva Klabalová vedou workshop výroby tenisek. | Foto: Petra Kopásková Lucie Trejtnarová (vlevo) a Eva Klabalová vedou workshop výroby tenisek. | Foto: Petra Kopásková

Eva Klabalová a Lucie Trejtnarová jsou designérky, které se věnují designu obuvi a tématu udržitelnosti. Obě studují doktorát na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, která dlouhodobě klade důraz na praktickou výuku. Pro studenty této umělecké fakulty si proto připravily workshop na výrobu tenisek, které si mohli účastníci vytvořit ve vlastním, osobitém designu.

Studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně měli jedinečnou možnost nahlédnout na workshopu do tajů výroby tenisek a originální pár si také vlastníma rukama vyrobit. Účastník si bez předchozích zkušeností vyrobí během tří dnů vlastní tenisky. Během workshopu je proveden celým procesem od vlastního návrhu a tvorby střihu přes krájení materiálů až po kompletaci celé boty,“ přiblížila Lucie Trejtnarová.

Workshop výroby tenisek | Foto: Petra KopáskováWorkshop výroby tenisek | Foto: Petra Kopásková

Jediné, co tvůrce nemůže ovlivnit, je podešev, zbytek je na jeho fantazii. „Pro svršky obuvi používáme usně prvotřídní kvality od společnosti ECCO Leather vyráběné v Nizozemsku,“ doplnila vedoucí workshopu s tím, že na přání účastníků lze pracovat také s textiliemi či alternativami kůže.

Udržitelné materiály kombinuje Lucie Trejtnarová s tradičním řemeslem

Lucie Trejtnarová se dlouhodobě zabývá tématem udržitelnosti a zapojování nových technologií do výroby obuvi. Doktorandka ateliéru Produktový design momentálně sbírá zkušenosti na pracovní stáži ve firmě Innovation Lab ECCO v Amsterdamu, kde pracuje na výzkumu ke své disertační práci na téma Tradiční materiály vs. současné technologie / tradiční technologie vs. současné materiály.

Workshop výroby tenisek | Foto: Petra KopáskováWorkshop výroby tenisek | Foto: Petra Kopásková

Znalost tradičního řemesla vnímám jako základ, z něhož lze vycházet a překlopit jej do aktuální současné doby. Řemeslná dovednost se pak dá aplikovat na nově se objevující technologie a materiály,“ poukázala na to, že tradiční řemeslo a nástroje jsou inspirací pro vývoj nových technologií, které tradiční přístup mohou zefektivnit, usnadnit, ale i esteticky obohatit.

Eva Klabalová vyrábí originální tenisky na původních baťovských strojích

K výrobě bot má blízko také Eva Klabalová, vždyť v roce 2016 založila značku tenisek Kave, která kombinuje design a technologie k vytvoření udržitelné, kvalitní obuvi. Boty vznikají ve zlínské továrně na baťovských strojích z první poloviny minulého století. „Kave tenisky jsou vyrobeny ze zbytkových kousků gumy, které zůstávají v továrně po předchozí výrobě. Díky speciální výrobní technologii míchání těchto kousků dohromady je každý model Kave naprostý originál,“ popsala.

Tenisky KAVE | Zdroj: www.kavefootwear.comTenisky KAVE | Zdroj: www.kavefootwear.com

Podešve některých modelů jsou vyrobeny z kávového lógru a kaučuku. „Spolupracujeme s lokální kavárnou, ze které po vypití vaší kávy vyzvedneme lógr, vysušíme ho a použijeme jako základní materiál pro výrobu nových podešví,“ prozradila, že se v každé tenisce skrývá jedna dávka espressa.

Téma udržitelnosti rezonuje výukou na fakultě i pracemi jejích studentů

Udržitelná výroba proniká i do výuky na Fakultě multimediálních komunikací. „Téma udržitelnosti se snažím implementovat jak do své tvorby a výzkumu, tak do výuky. V současnosti jsem ho posunula až do tématu cirkulární ekonomiky, které vyučuji na Univerzitě Tomáše Bati ve vztahu k produktovému designu,“ uvedla Lucie Trejtnarová.

Workshop výroby tenisek | Foto: Petra KopáskováWorkshop výroby tenisek | Foto: Petra Kopásková

„Velmi mě těší, že v současné době toto téma velmi rezonuje všemi studentskými pracemi a stává se součástí každodenního života studentů,“ doplnila Eva Klabalová. Udržitelnosti se studenti věnují v rámci větších projektů v jednotlivých ateliérech nebo ve svých pracích – klauzurních, bakalářských, diplomových i dizertačních.

Takovým projektem je třeba UPSTART Jana Veselského, online showroom představující české a slovenské designéry, kteří tvoří prostřednictvím upcyklace či recyklace designové kousky a produkty. Dalším příkladem je klauzurní práce Kateřiny Koutkové. Studentka navrhla šaty, které se po nošení dají přetvořit v hru. Studenti ateliéru Digitální design a Produktový design také společně zpracovávali projekt Taste the Waste, který se zabýval opětovným využíváním odpadních materiálů, a nyní pracují na projektu Longlife, který se rovněž zabývá problematikou udržitelnosti, ekologie a materiálů budoucnosti.

Workshop výroby tenisek | Foto: Petra KopáskováWorkshop výroby tenisek | Foto: Petra Kopásková

Fakulta multimediálních komunikací nabízí studentům praktické zkušenosti i spolupráci napříč obory

Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati je kreativní a umělecká fakulta, která ve Zlíně od roku 2002 vychovává talentované designéry, fotografy, animátory, filmaře a odborníky na marketingovou komunikaci a arts management. Fakulta dává studentům maximální prostor k uplatňování vlastních nápadů a k rozvoji jejich tvůrčích schopností. Unikátní je spolupráce napříč všemi studijními obory při realizaci společných projektů a možnost využít získané teoretické znalosti v praxi.

V současné době je možné podávat přihlášky pro akademický rok 2022/2023, a to pro bakalářské i navazující magisterské studium oboru Marketingové komunikace, stejně jako na magisterské navazující studijní programy výtvarného umění do 31. 3. 2022. Přihlášky pro bakalářské studijní programy výtvarného umění pro akademický rok 2023/2024 budou opět otevřeny na podzim roku 2022. 

Více informací o studiu najdete na webových stránkách fmk.utb.cz , přihlášky je možné podat prostřednictvím e-přihlášky UTB.

Související

Máme možnost pracovat s velkým množstvím inovativních technických prostředků, ale mnohdy je nevyužíváme správně, říká zlínský kurátor Vít Jakubíček
Produktový design

Máme možnost pracovat s velkým množstvím inovativních technických prostředků, ale mnohdy je nevyužíváme správně, říká zlínský kurátor Vít Jakubíček

Tereza Urban - 14. 1. 2022 - 14 min.

Mládí vpřed! Národní cena za studentský design 2021 zná své vítěze
Ostatní

Mládí vpřed! Národní cena za studentský design 2021 zná své vítěze

Redakce Czechdesign - 11. 12. 2021 - 6 min.

Vizuální mág ze Zlína. Některé spolupráce jsou rychlé a bezbolestné, říká Michal Kupilík, grafik, který pracoval pro Museum Kampa nebo týdeník Respekt
Grafický design

Vizuální mág ze Zlína. Některé spolupráce jsou rychlé a bezbolestné, říká Michal Kupilík, grafik, který pracoval pro Museum Kampa nebo týdeník Respekt

Eva Gartnerová - 11. 11. 2021 - 8 min.

MYP 2024
Design do uší
pop up 2024
Štěpí soutěž