Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Old’s COOL. Zdroj: Elpida. Old’s COOL. Zdroj: Elpida.

Jak si mladí představují své stáří? Začíná výstava Pohlednic z budoucnosti pod taktovkou Elpidy

Může být stáří cool? Společnost Elpida, která už patnáct let všemožně seniory podporuje, hlásá myšlenku, že rozhodně ano! Proto letos v rámci své dlouhodobé kampaně OLD’S COOL oslovila mladé české talenty napříč obory, aby se podělili o své představy, jaké to bude, až budou ve věku svých babiček a dědečků. Na výstavě Pohlednice z budoucnosti tak budou k vidění velkoformátové fotografie seniorů ztvárňující budoucí vize mladých. Na projektu počtvrté v řadě spolupracuje kreativní duo Bet Orten a Veronika Ruppert.

Cílem projektu je iniciovat dialog napříč generacemi. Proto se do jeho realizace zapojují současní umělci a samotní senioři. A jak umělci vidí svou budoucnost?

„Budu žít ve svém vinohradském bytě. Na rukou budu stále mít zlaté prsteny, na každé ruce jeden. Už v 5 letech mi kmotra vysvětlila, že rtěnka a nalakované nehty dělají ženskou upravenou. Zůstanu společenská, ale pořád trochu morous, to mě ani na stará kolena nejspíš neopustí,“ popisuje šperkařka Janja Prokić. Tu na fotografii ztvárnila aktivní seniorka Anna Olšanská, která denně cvičí a běhá, pracuje v Kině Lucerna, chodí na univerzitu třetího věku a momentálně ji fascinuje figurální kresba.

„​Budu malovat někde na osamocené chajdě s kočkou. Asi něco jako francouzský umělec Balthus,“ líčí malíř Jan Vytiska. Budoucnost Jana Vytisky představil model Zdeněk Ekl, pravidelný návštěvník kurzu Centra Elpida.

Dále se zde představí například Nataša Šmeralová jako výtvarnice Vendula Chalánková anebo Dagmar Melicharová a Josef Rejzek jako Ex Lovers.

OLD’S COOL 2017. Zdroj: OLD’S COOL.OLD’S COOL 2017. Zdroj: OLD’S COOL.

Fotografie jsou dílem Bet Orten, laureátky ceny Czech Grand Design 2012 v kategorii Fotograf roku, jejíž fotografie připomínají poetické obrazy.

Styling měla na starost Veronika Ruppert, novinářka a moderátorka na Radiu Wave, která přes deset let systematicky mapuje český módní design a průmysl. Podílí se také na módních přehlídkách a výstavách anebo na realizaci mezigeneračních módních workshopů.

A grafický design obstarává grafické studio Carton Clan.

Elpida a OLD´S COOL

Elpida pomáhá seniorům stát se respektovanou součástí společnosti již 15 let. Největší česká nezisková organizace svého druhu se sídlem v Praze se snaží seniorům pomoci skrze své služby, k nimž patří krizová telefonická Linka seniorů, kurzy a přednášky v Centru Elpida na pražské Pankráci a časopis VITAL. Tyto služby doplňují Ponožky od babičky, která v současné době zaměstnává více než 200 babiček-pletařek. V rámci OLD's COOL pořádá také výstavy, divadelní představení, debaty, workshopy a vystoupení sboru Elpida.

Na začátku byl nápad propojit seniory s mladými skrze kulturní program. Postupem času se nám potvrdilo, že kombinace mladých dramaturgů a umělců v kombinaci se zkušeností seniorů, podpořené společným nadšením, přináší neuvěřitelně silné a jedinečné umělecké autorské projekty, o které je zájem,“ hodnotí festival programová ředitelka Broňa Hilliová.

OLD’S COOL 2017. Zdroj: OLD’S COOL.OLD’S COOL 2017. Zdroj: OLD’S COOL.

Výstava se koná 15. 6. — 13. 7. 2018 na pražské Náplavce, kde budou fotografie přístupné non-stop. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 14. 6. v 18 hodin a vystoupí zde sbor Elpida.

Více na: OLD'S COOL | Pohlednice z budoucnosti a na Facebooku.

Další články