Jak se z výrobního družstva stala evropskou nábytkovou ikonou? Dvorní designér Javoriny Leo Čellár odhaluje cestu k úspěchu

Leo Čellár a postel SOFT, která získala ocenění German Design Award 2024 | Foto: Anželika Rybak / Javorina Leo Čellár a postel SOFT, která získala ocenění German Design Award 2024 | Foto: Anželika Rybak / Javorina

Od výrobního družstva po výrobce s evropským renomé – takovou cestu Javorina ušla za 77 let své existence. Zásadní podíl na tom má Leo Čellár, který ve firmě působí už pětadvacet let, navrhnul většinu produktů v portfoliu Javoriny a dvacet let působil i jako její ředitel. Pojďte zjistit, jak se v průběhu let proměňoval design produktů a kde se Leo v počátcích inspiroval. Marketingový ředitel Tadeáš Bělík nám poté prozradil, jaké novinky Javorina chystá pro letošní rok.

Předně gratuluji k ocenění German Design Award za postel SOFT. Jaké byly před 25 lety vaše ambice, když jste se v Javorině rozhodl přejít od výroby nábytkových prvků k tvorbě vlastních nábytkových kolekcí? Čekal jste takový úspěch?

LEO: Upřímně řečeno, určitě ne. Neměli jsme žádnou jinou vizi kromě toho, že chceme vyrábět náš vlastní nábytek. Do té doby jsme vyráběli většinou nábytkové komponenty, a to znamenalo ve výrobní sféře systém „brzda a plyn“, což nám ve výrobě způsobovalo dost velké problémy. A tak jsme se v jistém momentu s mým nizozemským společníkem Fransem Hamersem rozhodli, že budeme vyrábět vlastní nábytek.

Rozhovor CZECHDESIGNu s Leo Čellárem | Foto: Anželika RybakRozhovor CZECHDESIGNu s Leo Čellárem | Foto: Anželika Rybak

Jelikož byl tehdy Benelux obecně docela dobrá „dubová“ destinace, rozhodli jsme se pro masivní dub a vypravili se do holandských nábytkových obchodů hledat inspiraci. Podívali jsme se, co se prodává, vrátili jsme se zpátky a něco jsme vymysleli. Vlastně jsme začínali téměř od nuly a to, co Javorina tehdy vyráběla, sice byl nábytek z masivního dřeva, ale jen zřídkakdy složitějšího charakteru. Navíc tehdy nebylo na trhu tolik designérů jako dnes, a tak se nebylo moc na koho obrátit. Designéři o Javorině v tomto směru neměli povědomí, takže ani oni neoslovovali nás.

V jednom rozhovoru jste uvedl, že je v designu málo lidí udávajících trendy, zato mnoho jejich následovníků – kdo ze zmíněných trendsetterů je váš oblíbenec? Kdo vás inspiruje?

LEO: Pro mě je velkou inspirací například Hans Wegner, dánský designér z poloviny minulého století. Jeho věci jsou naprosto aktuální i dnes a fungují velmi dobře v kombinaci s těmi nejmodernějšími kusy nábytku. Měl vzácný dar – schopnost spojit nadčasové s moderním. 

Jedním ze vzorů Leo Čellára je dánský nábytkový designér Hans Wegner. Repliky jeho nadčasových židlí a křesel se prodávají dodnes. Na obrázku křeslo Shell Chair | Zdroj: hivemodern.comJedním ze vzorů Leo Čellára je dánský nábytkový designér Hans Wegner. Repliky jeho nadčasových židlí a křesel se prodávají dodnes. Na obrázku křeslo Shell Chair | Zdroj: hivemodern.com

Od minimalismu k organickým tvarům

Nadčasovost je slovo, se kterým se v rámci propagace Javoriny často pracuje. Bylo to tak už od začátku? Na co jste se u první kolekce nábytku DIRECT zaměřovali a jak byla přijata na slovenském trhu? 

LEO: Před více než dvaceti lety jsme začali vyrábět nábytkové sestavy, které se uplatnily velmi dobře hlavně na nizozemském trhu. Vytvořili jsme systém, který umožňoval spojovat různé komponenty z různých kusů nábytku do zcela nových forem. DIRECT byl velmi racionálně navržený a také velmi efektivně vyráběný, proto jsme mohli nastavit i cenu tak, že měl nábytek opravdu úspěch. Jednalo se o docela komplexní program, který sestával z jídelních a zásuvkových komod, stolů, stolků, a vyráběli jsme dokonce i skříně a vitríny. Spolupracovali jsme s většími obchodními domy, ale i s menšími prodejnami, každý týden jsme naplnili kamion a nábytek jsme sami rozváželi do mnoha měst Beneluxu.

Zato na Slovensku byl DIRECT přijat velmi rozpačitě. Designérské kruhy ho přijaly dobře, ale obecně byl v té době oblíbený spíše nábytek, který byl řekněme tvarově rozmanitý – soustružený, nebo i vyřezávaný. Přitom vyrobit tvarově jednoduchý nábytek není vždy jednoduché – je na něm vidět každý problém ve spoji nebo v nerovnosti ploch. Nizozemští klienti byli dost tvrdí ohledně kvality nábytku, což bylo pro nás velkým přínosem a školou.

První nábytková řada v portfoliu Javoriny nesla označení DIRECT. Postel, která vznikla speciálně kvůli poptávce českého a slovenského trhu byla v portfoliu firmy téměř 20 let | Zdroj: 1artinterier.comPrvní nábytková řada v portfoliu Javoriny nesla označení DIRECT. Postel, která vznikla speciálně kvůli poptávce českého a slovenského trhu byla v portfoliu firmy téměř 20 let | Zdroj: 1artinterier.com

Jak jste koncepčně pracovali s dalšími kolekcemi – jaké typy a tvary nábytku přibyly?

LEO: Dodnes jsou asi nejdůležitější postele. Není to tak dávno, co jsme ze sortimentu vyřadili postel NEXT, která vznikla hned po linii DIRECT a vyráběla se téměř 20 let. Vyrobili jsme tisíce kusů a další tisíce vyrobili truhláři, kteří náš design úspěšně kopírovali. Na Slovensku a v Česku je jich určitě hodně, ale prakticky to byly pořád dost jednoduché, čisté a hranaté tvary.

Potom přišla doba, kdy aglomerované laminované materiály (desky jako OSB, MDF a DTD, vyrobené z dřevních částí, pozn. red.) dosáhly takové úrovně, že je šlo jen velmi obtížně rozeznat od materiálů z pravého dřeva. Jediná forma, kterou jsme se oproti nim mohli odlišit, bylo 3D tvarování našich výrobků. Oproti tomu, co jsme vyráběli kdysi – spíše kubistické, jednoduché, rovné tvary a hrany – se dnes snažíme o to, aby bylo jasné, že je náš nábytek vyroben z masivního dřeva, a ne z potažené dřevotřísky. Proto nejen u postelí v poslední době převládají spíše organické tvary.

Organické tvarosloví produktů Javoriny vychází z aktuálních trendů i ze spolupráce s designéry. Zde například stůl XX od Lucie Koldové nebo židle LOPA a TUBA od Vrtišky & Žáka | Zdroj: JavorinaOrganické tvarosloví produktů Javoriny vychází z aktuálních trendů i ze spolupráce s designéry. Zde například stůl XX od Lucie Koldové nebo židle LOPA a TUBA od Vrtišky & Žáka | Zdroj: Javorina

Jak se do produktů Javoriny a procesu vašeho navrhování promítly spolupráce s externími designéry?

LEO: Byl to dost velký posun v mém profesionálním zaměření, ale také v zaměření celé Javoriny. Spolupráce s externími designéry, obzvlášť se studiem VRTIŠKA & ŽÁK, Lucií Koldovou a Tomášem Králem, vnesla do designu výrobků novou typologii, ve které pokračujeme i v současnosti.

Byla to myslím oboustranně obohacující spolupráce. Osobně se necítím být profesionálním designérem, jsem spíše řemeslníkem, který zná technologie, proto jsem mohl přispět k přenesení náročnějších řešení do nábytku z masivního dřeva, jež má svá specifika.

Postel jako hlavní produkt

Sortiment aktuálně prodávaných postelí Javorina. Zleva model TATRAN (design Boris Klimek & Lenka Damová), AIRA, TERRA a oceněná postel SOFT (design Leo Čellár) | Zdroj: JavorinaSortiment aktuálně prodávaných postelí Javorina. Zleva model TATRAN (design Boris Klimek & Lenka Damová), AIRA, TERRA a oceněná postel SOFT (design Leo Čellár) | Zdroj: Javorina

Co se týče postelí podle vašeho návrhu, kombinujete vždy masiv s čalouněným záhlavím. Plánujete do budoucna využití nějakého dalšího materiálu? 

LEO: V portfoliu máme například i postel TATRAN od Borise Klimeka a Lenky Damové, která má celodřevěné záhlaví. Ale klienti, kteří jsou zvyklí trávit v posteli více času, vyhledávají spíše postele s čalouněným záhlavím.

V jistou dobu jsme zvažovali i kombinaci kůže a dřeva. Ale kůže je přírodní materiál, se kterým se hůře pracuje, hlavně co se týče čistoty hran, jež potřebujeme mít relativně ostré a hezké. Ale prozradím, že plánujeme využívat různé individualizované vyšívání na čalouněných částech, vždy na základě konkrétního požadavku klienta.

Postel SOFT získala prestižní ocenění German Design Award 2024. Porotu zaujala její inovativní konstrukce a jemný, sofistikovaný design | Zdroj: JavorinaPostel SOFT získala prestižní ocenění German Design Award 2024. Porotu zaujala její inovativní konstrukce a jemný, sofistikovaný design | Zdroj: Javorina

Když jsem poprvé viděla postel SOFT, hned se mi díky tvaru záhlaví vybavilo populární křeslo „ušák“. Byla to přímá inspirace?

LEO: Dá se říct, že „uši“ jsou dnes trendy v různých obměnách. Samozřejmě že jejich tvar může být různý, my jsme přidali dost netradiční náklon celého záhlaví směrem dozadu, což podstatně vylepšilo jeho ergonomii a uživatelské pohodlí. Postel také získala větší dynamiku.

Oproti ostatním postelím v portfoliu Javoriny má SOFT integrovaný rošt. Proč tomu tak je a jaké to má výhody?

LEO: Když se podíváme na viditelný rám postele, tak i přesto, že je z masivního dřeva, je relativně subtilní. Samotný rám v této štíhlé formě by měl pravděpodobně problém unést běžné zatížení postele. U našeho řešení tedy rám jen „obaluje“ masivní nosný rošt s integrovanými nohami. 

Postel SOFT má integrovaný samonosný rošt, na který se její rám pouze nasazuje. Díky tomu tak může být extrémně subtilní a elegantní | Zdroj: JavorinaPostel SOFT má integrovaný samonosný rošt, na který se její rám pouze nasazuje. Díky tomu tak může být extrémně subtilní a elegantní | Zdroj: Javorina

S oceněním dále do světa

Co pro další směřování Javoriny znamená ocenění, které jste za tuto postel získali?

TADEÁŠ: Pro nás, kteří jsme v Javorině noví, to bylo nejen obrovské povzbuzení v tom smyslu, že nejsme sami, kdo si myslí, že ty produkty jsou krásné a kvalitní, ale byla to pro nás i velká satisfakce vůči Leovi, který je ve firmě spoustu let a celou dobu ji drží pohromadě, nejen co se týče designového jazyka. Je za tím obrovský kus práce, takže pro nás bylo hodně příjemné říct: „Vidíš, tu práci děláš fakt dobře“.

LEO: Popravdě řečeno, aktuální vedení společnosti věřilo posteli SOFT více než já. Já jsem jen nesměle posunul návrh na nominaci German Design Awards, který jsem obdržel emailem, a vedení tento krok podpořilo. A dopadlo to úspěšně.

Leo Čellár působí jako dvorní návrhář Javoriny od roku 1999 a navrhl většinu produktů v portfoliu firmy. Například psací stůl DESK s prohloubeným prostorem na psací potřeby | Zdroj: JavorinaLeo Čellár působí jako dvorní návrhář Javoriny od roku 1999 a navrhl většinu produktů v portfoliu firmy. Například psací stůl DESK s prohloubeným prostorem na psací potřeby | Zdroj: Javorina

Na co se můžeme ve spojení s Javorinou těšit do budoucna?

TADEÁŠ: Co se týče cílové skupiny, chceme se celkově posunout k lidem, kteří si zařizují první bydlení. Víme ale, že lidí v Česku a na Slovensku, kteří by si mohli v takové situaci dovolit Javorinu, moc není. Chceme proto pracovat s novými obchodními modely – například s možností zpětného odkupu, prodeje outletového nábytku nebo výměny produktů. Chápeme, že se lidé častěji stěhují a ne vždy chtějí brát nábytek s sebou. Zároveň bychom chtěli nabídnout více typů nábytku do domácnosti, třeba dětskou postýlku nebo produkty pro efektivní home office. Například stůl, který můžete dobře sbalit, aby vám nezůstávaly na očích hromady papírů, nebo závěsný systém, jenž se dá proměnit na domácí posilovnu a podobně. 

Zároveň chceme s produktovým portfoliem expandovat na západ, do Německa, Rakouska, a postupně na další trhy, které jsou pro nás skvělé v tom, že kvalitativně i cenově jsme tam minimálně srovnatelní s konkurencí. Chceme začít pracovat i s profesionální komunitou architektů a interiérových designérů, kteří vnímají kvalitu našeho nábytku a jsou ji schopni předat svým klientům.

V portfoliu Javoriny najdete i celé nábytkové kolekce. Zde například jídelna vybavená jídelním stolem KA, lavicí KA, židlemi INKA a komodou LINK+, vše v designu od Leo Čellára | Zdroj: JavorinaV portfoliu Javoriny najdete i celé nábytkové kolekce. Zde například jídelna vybavená jídelním stolem KA, lavicí KA, židlemi INKA a komodou LINK+, vše v designu od Leo Čellára | Zdroj: Javorina

Související

Váš byt plný českého designu od podlahy po strop. Jaké značky vybrat, když chcete podpořit lokální jména a mít krásný domov?
České firmy

Váš byt plný českého designu od podlahy po strop. Jaké značky vybrat, když chcete podpořit lokální jména a mít krásný domov?

Tereza Patzenhauerová - 1. 8. 2023

Masivní dřevo je naše podstata, vyzdvihuje přednosti nábytkářské značky Javorina její ředitel Slavomír Alžbetkin
Produktový design

Masivní dřevo je naše podstata, vyzdvihuje přednosti nábytkářské značky Javorina její ředitel Slavomír Alžbetkin

Tereza Urban - 4. 10. 2021

Zázrak pod Tatrami. Slovenský výrobce nábytku Javorina je příkladem dokonalé renesance původní značky
Produktový design

Zázrak pod Tatrami. Slovenský výrobce nábytku Javorina je příkladem dokonalé renesance původní značky

Veronika Pařízková - 22. 10. 2020

job shop
shop 4/2024
SHOP Snoubení