JAK SE DĚLÁ GALERIE: Tak jak se tedy dělá ta galerie?

Jak se dělá galerie - knižní počin pro děti Moravské galerie v Brně (foto: Eliška Prokopová) Jak se dělá galerie - knižní počin pro děti Moravské galerie v Brně (foto: Eliška Prokopová)

Moravská galerie vydala parádní knížku pro všechny příznivce umění, a především pro jejich děti. Vtipná obrazová publikace, která podává lehkým humorem život galerie; tedy toho místa, kde může člověk vidět obrazy, sochy nebo různé umělecké předměty na vlastní oči.

Je to přeci tak jednoduché: galerie má svého ředitele, kterému leží na bedrech úplně všechno. Pak má jakéhosi podivného pána, kterému se říká kurátor, a ten slídí v umění, a pak přijde s nějakým nápadem na výstavu. To pak sdělí ostatním kurátorům, a když mu to odsouhlasí, přijde moment, kdy svým nápadem vyděsí ekonoma a nadchne produkční. Pokud to vše odsouhlasí ředitel, půjčí se obrazy, najdou se v depozitáři a vloží se do toho PR manažerka, architekt a četa výstavníků. No a hotovo, pak už jen kustodi hlídají, pokladní radí a prodávají lístky, lektoři přibližují umění každému, kdo má zájem a správce budovy opravuje rozvrzané prahy či prasklé žárovky. O tom všem a o mnohém dalším působivě vypráví kniha Jak se dělá galerie, která by neměla chybět ani ve vaší knihovně.

Moravská galerie v Brně se vytáhla (foto: archiv autorky)Moravská galerie v Brně se vytáhla (foto: archiv autorky)

 

Jak vypadá galerie uvnitř? (foto: archiv autorky)Jak vypadá galerie uvnitř? (foto: archiv autorky)

A kdo v galerii pracuje? (foto: archiv autorky)A kdo v galerii pracuje? (foto: archiv autorky)

Galerie hezky zblízka. (foto: archiv autorky)Galerie hezky zblízka. (foto: archiv autorky)

Krátká historie míst, kde se lidé mohou podívat na umělecká díla (foto: archiv autorky)Krátká historie míst, kde se lidé mohou podívat na umělecká díla (foto: archiv autorky)

Galerijní monstrum (foto: archiv autorky)Galerijní monstrum (foto: archiv autorky)

Kniha obsahuje sympaticky minimalistickou historii galerií, a to od roku 1471 až po ten letošní. I když má publikace velkorysý formát, historie se na jednu dvojstranu nevejde. A tak se kniha přizpůsobuje a expanduje do rozkládacích stran, které už tento časový úsek pojmou. Kromě historie se zde děti dozvědí důležitá fakta, jako že třeba v ruské Ermitáži mají dovoleno bydlet kočky. Posléze navštívíte kabinet umění a kuriozit, obrazárnu, stylový sál, kabinet abstrakce i současnou galerii připomínající bílou kostku. Galerii uvidíte podrobně zvenčí i zevnitř a dostanete se tam, kam mají obyčejně návštěvníci vstup zakázán. I město si prohlídnete jako galerii.

 

Jak vypadají návštěvníci galerie? Poznáváte se? (foto: archiv autorky)Jak vypadají návštěvníci galerie? Poznáváte se? (foto: archiv autorky)

Muzeum nebo galerie? (foto: archiv autorky)Muzeum nebo galerie? (foto: archiv autorky)

Autoři nezastírají, že galerie je místem, kde se na vše člověk dívá jinak. Přibližují dítěti umění příklady z jeho vlastního života – rozházená postel doma v pokojíčku bude nutně vnímaná jinak než rozházená postel známé umělkyně ve slovutné galerii. Vysvětlují koncept akčního umění, abstraktního umění, fenomén sběratelství a mnoho dalšího. Ukazují, jak těžké je s uměním pracovat, a že všichni zaměstnanci by měli s uměleckými díly zacházet stejně opatrně jako například s miminky. Text je prodchnut miniaturními příběhy, humornými komentáři a ukazuje se, že mnoho zaměstnanců galerií má slušný smysl pro humor, či si alespoň při práci umí hezky prozpěvovat. Závěrečné recenze výstavy, jejíž vznik jste v knize sledovali, ukazují, jak moc rozdílné názory na jednu akci mohou být. Inu žít v uměleckém světě není jednoduché, ale tahle kniha by mohla budoucím generacím pomoci.

 

Příprava výstavy je zábava (foto: archiv autorky)Příprava výstavy je zábava (foto: archiv autorky)

Kdo je tady malíř? (foto: archiv autorky)Kdo je tady malíř? (foto: archiv autorky)

Pampadam... (foto: archiv autorky)Pampadam... (foto: archiv autorky)

Vizuálních vjemů je na stránkách knížky tolik, že sami nebudete vědět, kam se podívat teď. A buďte si jisti, že na první čtení si rozhodně nevšimnete všeho, co kniha nabízí. A pokud vám přijde, že se třeba takový slavný Rudolf z ovoce a zeleniny vyskytuje na stránkách knihy nějak moc často, je to samozřejmě naschvál. Zkuste je s dětmi najít úplně všechny! Na pomoc vám při tom přijde šikovná Umělecká nápověda, která vám prozradí název, rok vzniku a jméno autora všech v knize obsažených děl. 

Město jako galerie (foto: archiv autorky)Město jako galerie (foto: archiv autorky)

Jak vypadají recenze? (foto: archiv autorky)Jak vypadají recenze? (foto: archiv autorky)

Kdybyste tápali - je tu nápověda (foto: archiv autorky)Kdybyste tápali - je tu nápověda (foto: archiv autorky)

A protože i my máme galerii, knížku si tam můžete zakoupit i prohlédnout (společně s výstavou Designéři dětem). Pokud ale máte ve vánočním shonu unavené nožky, můžete to zvládnout i přes náš e-shop

VÝSTAVA DESIGNÉŘI DĚTEM
Kdy: 19. 10. 2016 – 6. 1. 2017 
(od 24. 12. 2016 do 1. 1. 2017 je výstava zavřena)
Kde: GALERIE CZECHDESIGN, Vojtěšská 3, Praha 1
Otevírací doba: PO – PÁ, 12 – 19
Kurátorky: Jana Vinšová, Kamila Matějková
Architektonické řešení: H3T architekti
Ilustrace: MY DVĚ
Grafické řešení: Kamila Kučerová

Vstup zdarma. 

Za podporu projektu děkujeme partnerům výstavy: Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Magistrát hl. m. Prahy, Městská část Praha 1, IKEA, Knihex.

Související

KNIHEX 07
 

KNIHEX 07

Knižní jarmark
17. 6. 2017 - 18. 6. 2017

HRAVOUKA: Když myška poznává svět
Ilustrace

HRAVOUKA: Když myška poznává svět

Eliška Prokopová - 14. 12. 2016 - 4 min.

VYNÁLEZÁRIUM: Člověk na rozdíl od zvířat stále něco tvoří
Grafický design

VYNÁLEZÁRIUM: Člověk na rozdíl od zvířat stále něco tvoří

Eliška Prokopová - 22. 9. 2016 - 4 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení