Jak se dělá design. Své království látek a nití nám na Vinohradech ukázala módní návrhářka Natálie Nepovímová

Natálie Nepovímová ve svém vinohradském ateliéru | Foto: Anna Organova Natálie Nepovímová ve svém vinohradském ateliéru | Foto: Anna Organova

Proč je pro designéry a umělce tak zásadní vlastní ateliér? Jak těžké je si ho pořídit? Kolik v něm denně tráví času? V prvním díle našeho nového seriálu Jak se dělá design jsme se podívali do vinohradského království designérky Natálie Nepovímové, která ateliér v současnosti sdílí s Alenou Podzimkovou. 

Kolikátý v pořadí je tento váš ateliér? 

Vlastně tak nějak oficiálně první, ale už měl několik podob.

Jak se vám ho podařilo najít?

Kamarádky tento prostor sehnaly v době, kdy začínal Covid, a já zrovna hledala ateliér, kde bych mohla pracovat na diplomce, protože škola byla zavřená, a tak jsem se k nim přidala. Složení ateliéru i podoba se proměňovala, momentálně studio sdílím s Alenou Podzimkovou, která mimo své další projekty má také značku spodního prádla BestOfTheEast.

Minulý rok se Natáliina tvorba dostala do širších nominací Cen Czech Grand Design. | Foto: Anna OrganovaMinulý rok se Natáliina tvorba dostala do širších nominací Cen Czech Grand Design. | Foto: Anna Organova

Kolik v něm denně strávíte času?

Je to proměnlivé, pokud v ateliéru jsem, jedná se většinou o celý den a to průměrně 8 až 13 hodin, jsou ale i dny, kdy se do ateliéru vůbec nedostanu.  

Natálie Nepovímová | Foto: Anna OrganovaNatálie Nepovímová | Foto: Anna Organova

Napadají vás nejlepší nápady v ateliéru, nebo máte jiné místo, kde na něco zaručeně přijdete?

Pokud se jedná o nápady, spíš mě inspirují místa, situace a cestování, prostě moment, kdy se nechám volně inspirovat okolím. Když mám jasnější vizi, dám prostor kreativnímu procesu v ateliéru, kde se můžu do hloubky soustředit a nápady rozvíjet a realizovat.  

Po domluvě se můžete do ateliéru na Jagellonské 8 přijít sami podívat. | Foto: Anna OrganovaPo domluvě se můžete do ateliéru na Jagellonské 8 přijít sami podívat. | Foto: Anna Organova

Co byla první věc, kterou jste si do ateliéru pořídila?

Kávovar.  

Býváte tu často sama, nebo máte ráda hojné návštěvy?

Snažím se to balancovat, mám ráda klid na práci, ale návštěvou nikdy nepohrdnu. Naopak je to milé rozptýlení a zároveň se můžu třeba o proces podělit či zjistit další názor na to, na čem zrovna pracuji.  

Ateliér Natálie Nepovímové | Foto: Anna OrganovaAteliér Natálie Nepovímové | Foto: Anna Organova

Kdybyste se musela dnes s ateliérem rozloučit, co bude jediná věc, kterou si odnesete na památku?

Pohrabáč po jisté babičce Božence z Brd, který nám věnovala sousedka a denně s ním zatahuju rolety (haha).  

Má některý z vašich kolegů ateliér, který mu ze srdce závidíte (v tom dobrém samozřejmě)?

Já jsem momentálně spokojená a nikdo mě teď vyloženě nenapadá. Když nad tím přemýšlím, ve spoustě ateliérů ostatních designérů jsem ani nebyla, ale to bych ráda změnila.

Natáliin vinohradský ateliér | Foto: Anna OrganovaNatáliin vinohradský ateliér | Foto: Anna Organova

V jakém domě se ateliér nachází? Má nějakou zajímavou historii nebo detaily, které vás zaujaly na první pohled? 

Nejde ani tak o historii domu či detaily, spíš mě zaujal prostor v rámci lokality a to, že má dvě výlohy a přístupy přímo z ulice. Dřív to pravděpodobně byly řemeslné krámky, což se postupem času vytratilo a nahradily je večerky apod. Jsem ráda, že mu můžeme přidat nějakou hodnotu nazpět.

Natálie ateliér sdílí s designérkou Alenou Podzimkovou. | Foto: Anna OrganovaNatálie ateliér sdílí s designérkou Alenou Podzimkovou. | Foto: Anna Organova

Kdo vám pomáhal ateliér zařídit? 

Nejvíce se na tom podílel Adam Zaňka, který nám pomohl jak s návrhem prostoru, tak s výslednou realizací. O příjemnou atmosféru v ateliéru se pomocí kombinace světel a neonů postarala Eliška Kociánová. 

Je pro vás důležitější podoba vašeho ateliéru, nebo domova? 

Obojí je pro mě důležité, v ateliéru trávím ale mnohem více času než doma, a proto se ho snažím neustále zlepšovat.

Natálie Nepovímová při práci | Foto: Anna OrganovaNatálie Nepovímová při práci | Foto: Anna Organova

Funguje váš ateliér i jako showroom nebo prodejna? 

Prostor je rozdělený na dvě části: ateliér a showroom. Má dvě výlohy a taky dva vstupy z Jagellonské ulice, nedaleko Jiřího z Poděbrad. V části, kde je showroom, máme vystavené prodejní kusy a využíváme jej na schůzky či zkoušky. Zároveň zde organizujeme pravidelné pop-upy či další prodejní nebo výstavní akce.

Související

jelínek
SHOP BANNER UNOR 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení