Jak ovlivňuje design život na Ukrajině? 6 tamních značek, které odráží lokální charakter

Oliz, zdroj: instagram @oliz_brand Oliz, zdroj: instagram @oliz_brand

Design dnes není již ničím neobvyklým, zvláštním nebo exotickým. Ani na Ukrajině. Naopak je to neustále rostoucí trend, který s sebou přináší obšírnější kulturní rozhled. Trend, který posouvá hranice i meze všedního života, avšak zůstává stále srozumitelným pro každého. A v tom je to kouzlo. Poprosili jsme proto ukrajinskou designérku Sašu Waldo, aby nám prostřednictvím několila jmen ukrajinský design přiblížila, jak se designu v této velké, východní republice daří.

Ukrajina je bohatá země. Obrovská, když mluvíme o kilometrech čtverečních, široká a štědrá, když mluvíme o její duši a o talentech, které ukrývá. Hrnčířství, řezbářství, tkaní, sklářství, obrábění kovů a kůží, malba, vyšívání… Tohle je jen základní výčet řemesel, které se mohou pochlubit stoletou historií a jedinečnými tradicemi. Ukrajinu poznáte díky jejímu neotřelému stylu a právě ten se promítá také do prací současných ukrajinských designerů.

Vyshyvanka by Vita Kin

Vita Kin - autorka slavných šatů- vyšívanek. První ukrajinská návrhářka, která ukázala světu krásu, neobvyklost a půvab tradičního ukrajinského vyšívaného kostýmu. Značka Vyshyvanka by Vita Kin existuje pouze dva roky, ale její zaručená kvalita, poctivá práce a originální modely se už dávno setkaly s ohlasem z celého světa včetně oblíbenosti u ukrajinských i zahraničních celebrit. Syté, vícebarevné nebo monochromatické výšivky na černé nebo bílé látce, geometrické vzory, třásně – zaslouží si i váš obdiv?!

Doplňky od Smart Tie

Smart Tie je mladá ukrajinská značka, jejíž prioritou je dokázat, že krása a rozum se dají harmonicky spojit. Tato značka zaměřující se na elegantní pánský styl používá přírodní a kvalitní látky (většinou nakupované v Kalifornii) a následuje tradici nejlepších světových krejčích. Ideální kombinace věčné klasiky a současných trendů. Doplňky, které umí zvýraznit styl a podtrhnout status svého majitele.

Unikátní kravata, motýlek nebo třeba kožený pásek se mohou stát výrazným, stylovým a elegantním detailem ve vašem šatníku.

Guzema Fine Jewelry

Guzema Fine Jewelry je značka elegantních a jemných šperků od jedné z nejznámějších ukrajinských designérek Valerie Guzemy. Kdysi televizní novinářka z Kyjeva tvořila nejdřív pro sebe, poté pro své nejbližší a před dvěma roky založila i svoji vlastní módní značku. Má několik zajímavých kolekcí, které se hodně liší, ale zároveň schází v jejím neměnném stylu - minimalismu. Sloganem její značky je ,,Vnímat sebe. Být jinou.” Ve kterém ze šperků se shlédnete vy?

Maistrenko Ceramics

Majitelé studia Maistrenko Ceramics, Oleksa a Olesja Maistrenky, jsou umělci, kteří dokáží z hlíny udělat výjimečný umělecký kousek a úspěšně se jim to daří téměř 10 let! V každé jejich kolekci se promítá unikátní styl, umělecká hodnota, kvalita a funkčnost. Ve svém autorském studiu ve městě Chmelnik, vyrábí tento umělecký pár různé druhy nádobí i dekorací. Všechna keramika se dělá ručně z ukrajinské, francouzské či španělské hlíny za použití německé, španělské a italské glazury. V jejich jedinečných a unikátních kouscích či ve velmi limitovaných kolekcích můžete najít jemné čisté barvy, výrazný, modrý nebo černý porcelán, majoliku s použitím vymalované glazury, puntíkovaný vzor, minimalistické linie, zářivé zlacené detaily, úmyslně nerovné kraje, unikátní tvary a podivuhodnou lehkost. V tomto studiu autorské keramiky se dodržuje krédo - “Věci, které jsou kolem nás, ovlivňují náš život”.  

Little Stars

Little Stars je mladá ukrajinská značka obuvi pro nejmenší. Zakladatelka značky Lilia šije malinké kožené polobotky, mokasíny, zimní botičky, sandály, baleríny, oxfordy či bačkorky pro všechny příležitosti v životě dětí. Obuv vytvořená z přírodních ekologických materiálů - ovčí kůže a semiše je tvořena pečlivě a s láskou. Lilia má velké ambiciózní plány do budoucna a my jí držíme palce!

Oliz

Příběh Oliz začal sbíráním a poté i úpravou starožitných ukrajinských šátků. Oliz je kreativní značka s výrobky, které odráží kulturu Ukrajiny a její lidové tradice, čímž tvoří čerstvou a současnou produkci s dechem ukrajinských dějin. Pro vyjádření svých nápadů Oliz používá vysoce kvalitní hedvábí, autorské vzory a hand-made malby. Hlavní cílem značky je adaptovat ukrajinské ornamenty do každodenního života, do nadčasové módy, která bude vždy bezkonkurenční a za hranicemi mass-marketu. Spojení módy a genetického kódu ukrajinské kultury, to je Oliz.

Šátky Oliz s folkflorním motivem. Zdroj. Folt BoltŠátky Oliz s folkflorním motivem. Zdroj. Folt Bolt

Jak je vidět Ukrajina má stran designu co nabídnout. Situace vyžaduje ještě mnoho snaživé práce a aktivity, ale už nyní zde působí množství šikovných jmen, které stojí za pozornost. Chystáme se mapovat i jiné zajímavé země a jejich lokální design. Máte tip na zajímavé jméno? Pošlete nám ho na veronika.parizkova@czechdesign.cz

Související

Designblok představí 61 módních návrhářů a šperkařů. Hlavní hvězdou bude Yana Chervinska
Móda a šperk

Designblok představí 61 módních návrhářů a šperkařů. Hlavní hvězdou bude Yana Chervinska

Darja Jochimová - 24. 10. 2017 - 3 min.

Šperkařka Nastassia Aleinikava: Doufám, že nejlepší kolekci mám ještě před sebou
Móda a šperk

Šperkařka Nastassia Aleinikava: Doufám, že nejlepší kolekci mám ještě před sebou

Šárka Bláhová - 17. 1. 2017 - 5 min.

Jiný pohled na šperk
 

Jiný pohled na šperk

Linda Matějovská - 28. 12. 2009 - 2 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení