Investujte do ikon, které se s vámi budou stěhovat. Zakladatelka značky DesignVille radí, jak si zařídit nadčasový a kvalitní obývací pokoj

Vlevo: Kateřina Horáková | Zdroj: zvut.cz / Pokud si nevíte rady, jaký kousek vybrat, v DesignVille vám poradí profesionálové v oboru. | Zdroj: DesignVille Vlevo: Kateřina Horáková | Zdroj: zvut.cz / Pokud si nevíte rady, jaký kousek vybrat, v DesignVille vám poradí profesionálové v oboru. | Zdroj: DesignVille

Obývací pokoj – místnost, ve které doma často trávíme nejvíce času – je v současné době stále více spojován s kuchyňským koutem a jídelnou. Na relativně malém prostoru probíhá najednou spoustu různorodých aktivit. Výběr a rozložení nábytku jsou tedy pro efektivitu celého prostoru naprosto klíčové. Jak nejlépe pracovat se světlem, proč využít odborných konzultací a do jakých kousků investovat? S Kateřinou Horákovou, spoluzakladatelkou značky DesignVille, jsme si povídaly o tom, jak se vyvarovat chyb a zařídit si obývací pokoj podle svých snů.

Designové stálice

Do jakých kousků byste při zařizování bytu určitě investovala a na čem se dá naopak ušetřit, když mám omezený rozpočet?

KATEŘINA: Pokud se vžiji do situace člověka, který začíná zařizovat nějaký prostor, určitě bych zaměřila pozornost na kvalitu hlavních nábytkových kusů (pohovka, postel apod.) – budou tvořit základ místnosti a investice se tak vrátí. Ušetřit se dá třeba na doplňcích, které stejně časem obměníme.

Pohovka Silhouette z dílny dánského designerského studia GamFratesi navržená pro značku Hay ve dvoumístném provedení. | Zdroj: DesignVillePohovka Silhouette z dílny dánského designerského studia GamFratesi navržená pro značku Hay ve dvoumístném provedení. | Zdroj: DesignVille

Dokážete říct, jaké jsou nejoblíbenější modely u vašich zákazníků? Do jakých ikonických modelů byste investovala vy sama? 

KATEŘINA: Mezi designové klasiky, které nezestárnou a budou se s vámi třeba i stěhovat, jsou židle Eames od Vitry, policový systém String nebo třeba lampa Gräshoppa od Gubi. Obecně se daří značkám s patrnou skandinávskou filozofií – vysoce kvalitní a přitom cenově přijatelné. Jsou jimi třeba Muuto, HAY, Menu. Nebo značky, které mají v portfoliu nadčasové designové klasiky, jako Vitra. Produkty hlavních tří segmentů – svítidel, doplňků a nábytku – se prodávají více méně vyváženě. Lidé se přes internet nebojí nakupovat jak svítidla, židle a konferenční stolky, tak ani větší designové stálice či tapety.

Správný výběr

Pokud se zaměříme na hlavní obytnou místnost, která je často spojena i s jídelnou, u čeho je nejlepší začít? Od jakého kusu nábytku by se měl zákazník „odpíchnout“? Myslíte, že je dobré, pokud si například koupím výraznou sedačku a podle ní zařizuji zbytek?  

KATEŘINA: Pokud zvolím výraznou sedačku, bude mi zásadně určovat charakter místnosti. A je také potřeba počítat s tím, že ji tak lehce neobměníme, až se nám barva okouká. Osobně bych se doporučovala u velkých nábytkových kusů držet střízlivé barevnosti – neutrálních nebo zemitých tónů. A odvážnější barevnost zkusit právě na doplňcích. K citlivě vybranému základu místnosti se budou snáze ladit další odstíny, čímž se celý prostor může vyvíjet spolu s vaším stylem.

Židli Eames DSW (Dining Sidechair Wood) navrhli designéři a manželé Charles a Ray Eamesovi v 50. letech. | Zdroj: DesignVilleŽidli Eames DSW (Dining Sidechair Wood) navrhli designéři a manželé Charles a Ray Eamesovi v 50. letech. | Zdroj: DesignVille

Co je nejčastější chybou, kterou při zařizování těchto konkrétních prostor zákazníci dělají?

KATEŘINA: To se nedá říct úplně obecně, ale asi bych se vyvarovala nějakých unáhlených radikálních rozhodnutí. Nemít za každou cenu vše hned, raději se do daného prostoru trošku vcítit a zjistit, co potřebuje. A také bych věnovala dostatečnou pozornost volbě osvětlení, které kolikrát dokáže celý prostor úplně proměnit – jak v dobrém, tak i negativním slova smyslu.

Rada profesionála

Nabízíte zákazníkům i konzultace? Věřím, že rada profesionálů může ušetřit spoustu času a ve výsledku i peněz. Pokud ano, s čím se na vás lidé nejčastěji obracejí? 

KATEŘINA: Kolegyně, které se věnují zákazníkům, jsou vystudované architektky a přirozeně tak poskytují odborné konzultace i rady týkající se vhodného estetického sladění jednotlivých prvků. Krom toho jsou obeznámeny se specifiky a parametry jednotlivých produktových segmentů – např. svítidla – problematikou dostatečného osvětlení či barevné teploty a dokáží pomoct s výběrem vhodné potahoviny u čalouněného nábytku.

Zemité tóny začínají nahrazovat sterilní bíločerné kombinace. Jídelní stůl Drop Leaf HM6 je součástí modernistické kolekce designérského dua Hvidt & Mølgaard od značky &Tradition. Provedení z dubového dřeva. | Zdroj: DesignVilleZemité tóny začínají nahrazovat sterilní bíločerné kombinace. Jídelní stůl Drop Leaf HM6 je součástí modernistické kolekce designérského dua Hvidt & Mølgaard od značky &Tradition. Provedení z dubového dřeva. | Zdroj: DesignVille

Jaké jsou v současné době největší trendy v interiérovém designu, pokud se budeme stále bavit o obývací místnosti a jídelně?

KATEŘINA: Už delší dobu pozoruji tendenci nahrazování bezpečné a sterilně působící černobílé kombinace v interiéru za rafinovanější hru se zemitými tóny. Interiéry tak působí harmonicky, konejšivě. Lidé se častěji pouští do objevování palety více odstínů, než aby sahali po omezeném výběru či křiklavých barvách a těch se slepě drželi. Tlumené, promyšleně volené tóny pak doplňuje výraznější tvarosloví svítidel, v jejichž provedení lze také pozorovat změny. Lesk byl nahrazen matem, křiklavé barvy zajímavějšími, méně saturovanými odstíny.

Světlo pro tu správnou atmosféru

Jaké je ideální osvětlení do obývacího pokoje a jaké naopak do jídelny? Jak moc záleží na dobré volbě osvětlení?

KATEŘINA: Jak už jsem naznačila, osvětlení je zejména v místnostech jako obývací pokoj klíčové. Mělo by kromě poskytnutí dostatečné viditelnosti také nastolovat atmosféru. Základem je kombinovat několik světelných zdrojů. Ideálně třeba kombinace stropního svítidla se šikovně řešenou stojací lampou či dekorativním svítidlem, které jsou vhodnější pro večerní posezení a celý prostor díky nim působí úplně jinak. U jídelny nebo stropního svítidla bych vsadila na ta s nastavitelnou intenzitou svícení.

vlevo: Stojací lampa Gravity s podstavcem ze šedého mramoru. | Zdroj: DesignVillevlevo: Stojací lampa Gravity s podstavcem ze šedého mramoru. | Zdroj: DesignVille


Jaké materiály je nejvíce praktické volit pro rodinu s malými dětmi a domácími mazlíčky?

KATEŘINA: Bezpochyby odolné a dobře omyvatelné. Třeba lamino nebo plast. Vyhnula bych se ostrým rohům a také křehkým či těžkým ostrým materiálům.

Nabízí některé značky i speciální varianty právě pro tyto účely?

KATEŘINA: V sortimentu máme i část věnovanou vyloženě dětskému nábytku – např. Little Architect od Ferm Living. To je sortiment spíše rozměrově zaměřený na předškolní děti. Ale i u ostatního nábytku, který není vysloveně určen pro děti, lze vybírat s ohledem na malé děti v domácnosti a držet se výše zmíněných zásad.

Jaké rozložení nábytku se vám nejvíce osvědčilo?

KATEŘINA: To je těžké všeobecně popsat. Nicméně určitě stojí za to pracovat s rozložením nábytku zajímavěji, než ho pouze obestavět podél stěn. Místnost ve výsledku působí zajímavějším dojmem, pokud nábytek zasahuje také do prostoru. Rozmístění musí samozřejmě respektovat funkci a komunikační cesty v místnostech, aby nábytek nestál v cestě.

Kolekce židlí Cover od oblíbené dánské značky Muuto je oslavou nadčasového skandinávského designu, tvořeného jednoduchými, ale sofistikovanými liniemi. Provedení: kůže, cognac/oak. | Zdroj: DesignVilleKolekce židlí Cover od oblíbené dánské značky Muuto je oslavou nadčasového skandinávského designu, tvořeného jednoduchými, ale sofistikovanými liniemi. Provedení: kůže, cognac/oak. | Zdroj: DesignVille

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Související

Vystudovaná geoložka dává ve Frýdku-Místku prostor lokálním designérům. Jak se daří kultivovat vkus na severu Moravy?
Ostatní

Vystudovaná geoložka dává ve Frýdku-Místku prostor lokálním designérům. Jak se daří kultivovat vkus na severu Moravy?

Jarmila Řehořková - 7. 5. 2020

Severský design na dosah ruky. Značka DesignVille nabádá k investování do kvality
Produktový design

Severský design na dosah ruky. Značka DesignVille nabádá k investování do kvality

Tereza Urban - 2. 4. 2020

Pro skandinávský design do Brna. Manželům chyběl obchod s kvalitními produkty do bytu, založili si proto vlastní
Interiér a architektura

Pro skandinávský design do Brna. Manželům chyběl obchod s kvalitními produkty do bytu, založili si proto vlastní

Veronika Pařízková - 12. 11. 2019

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024