Interiérový designér. Navrhne ideální řešení, pomůže s detaily. Jak celý proces probíhá?

Interiérový designér by měl umět navrhnout takový interiér, který bude vyhovovat především našim potřebám a našemu estetickému cítění. Konkrétního designéra si můžeme vybrat také podle jeho osobitého stylu, který se může prolínat celou jeho tvorbou | Zdroj: Andrea Kroupová Interiérový designér by měl umět navrhnout takový interiér, který bude vyhovovat především našim potřebám a našemu estetickému cítění. Konkrétního designéra si můžeme vybrat také podle jeho osobitého stylu, který se může prolínat celou jeho tvorbou | Zdroj: Andrea Kroupová

Plánujete celkovou rekonstrukci či jen malou změnu, která by mohla váš interiér oživit? Designér může navrhnout nový styl, bude nápomocen při výběru nových doplňků, ujme se celkové rekonstrukce, můžete se na něj obrátit pro radu. Jak celý proces probíhá, kde hledat inspiraci, na co si dát pozor?

Zjištění potřeb a možností

Důvody pro oslovení interiérového designéra mohou být různé. Lišit se může i rozsah prací a také dispoziční řešení prostoru – může jít o rekonstrukci nebo o malou změnu, třeba jen o několik nových doplňků. Čeká vás stěhování do nového bytu, který ale neodpovídá vašim představám? Jedná se o starý byt, kde je celková rekonstrukce nezbytná? Nebo jste zkrátka jen zatoužili po změně prostoru, který vás obklopuje?

Než se pustíte do zadání projektu, je dobré si alespoň rámcově ujasnit vlastní možnosti z různých úhlů pohledu. Počínaje financemi, které plánujete uvolnit, až po rozhodnutí, jak se projektu budete chtít sami věnovat časově. Může jít jen o nezbytné konzultace, ale možná se na některých krocích budete chtít aktivně podílet.

Hledání stylu a inspirace 

Na interiérového designéra se můžete obrátit, i když ještě nemáte jasnou představu. Aby interiér odpovídal vašemu estetickému cítění, je zásadní určení celkového stylu, jež v sobě zahrnuje spoustu dalších detailů. Inspiraci ale můžete hledat i sami. Nejlépe tam, kde se prezentují už hotové realizace, například v časopisech, knihách, na internetu, sociálních sítích nebo v televizi. Inspiraci vám ale může přinést také hezké řešení bytu na návštěvě.

Pokud pojetí souzní s vaším vkusem, je dobré si položit také otázku – dokážeme si představit, že tímto směrem by se mohl ubírat i náš interiér? Mohli bychom tady žít?

Stylový život přibližují magazíny Elle dekoration nebo Dolce vita, kultuře bydlení se věnuje také několik lifestylových časopisů, jakými jsou Moderní bytMarianne bydleníNové proměny bydlení

Ukázky nových trendů představují veletrhy s tímto oborovým zaměřením, například DesignblokDesign shaker spolu s For Interior v Praze nebo Mobitex v Brně. Komornějšími akcemi jsou pražský Lemarket nebo festival mini. Ze zahraničních veletrhů lze zmínit Salone Del Mobile, Miláno, a Cersaie v Itálii, v Německu je to InterzumTendence, ve Francii Masion Objet. Tvorbu některých zahraničních designérů mapuje třeba český web Konsepti

Přehlídka Designblok 2019 a expozice firmy Javorina | Zdroj: DesignblokPřehlídka Designblok 2019 a expozice firmy Javorina | Zdroj: Designblok

Oslovení designéra

Pokud vás zaujmou fotografie některé konkrétní realizace, budete nejspíš zjišťovat jejich autora. Výběr konkrétního interiérového designéra nebo studia jde často ruku v ruce právě s hledáním inspirace. Může pomoct také adresář českých interiérových designérů na webu Insidecor a samozřejmě osobní doporučení.

Zde je na místě obezřetnost. Celkový dojem, estetika, sladění barev, stylu a doplňků je samozřejmě jedním z předpokladů, abychom se doma cítili dobře. Profesionální interiérový designér ale musí umět pojmout interiér ze všech hledisek.

Prostorové členění by mělo odpovídat jak našim potřebám, tak dispozicím daného prostoru, mělo by brát v potaz také správnou ergonomii a další důležité vlastnosti. Interiérový designér by měl mít proto technické znalosti z oblasti akustiky, osvětlení a dalších odvětví. Měl by se také dobře orientovat na trhu, mít přehled o produktech, materiálech a výrobcích.

Designérka Soňa Malinová a její zrealizovaný interiér | Zdroj: Soňa MalinováDesignérka Soňa Malinová a její zrealizovaný interiér | Zdroj: Soňa Malinová

Obor design interiéru lze studovat na několika středních školách a rovněž navázat vysokoškolským vzděláním. Trochu problematicky se může jevit volnost profese v praxi. Realizaci interiérů se totiž mohou věnovat i lidé bez odborného vzdělání, třeba po absolvování krátkodobého kurzu. Vždy je dobré sledovat jejich délku praxe, recenze, portfolio s realizacemi, nikoliv jen vizualizace.

Designérka Soňa Malinová se interiérům úspěšně věnuje několik let, přestože původně vystudovala jiný obor. Po absolvování střední umělecké keramické školy v Bechyni si založila vlastní ateliér a vytváří autorskou keramiku. Zároveň se ale zabývá realizací interiérů, autorského nábytku a nyní vede také vlastní galerii.

Obor design interiéru naopak vystudovala Andrea Kroupová. Po absolvování grafické školy v Praze pokračovala dále ve studiu oboru design interiéru na FUD UJEP v Ústí nad Labem. Už od ukončení studia se věnuje soukromé praxi, její doménou jsou návrhy a realizace interiérů bytů, svoji stopu zanechala i v několika útulných kavárnách.

Designérka Andrea Kroupová a její zrealizovaný interiér | Zdroj: Andrea KroupováDesignérka Andrea Kroupová a její zrealizovaný interiér | Zdroj: Andrea Kroupová

V souvislosti s interiéry vás možná napadne, v jakém případě je vhodnější obrátit se raději na architekta. Když jde o náročnější rekonstrukci? Když je potřeba stavební povolení? Na tuto otázku ale není jednoznačná odpověď. 

Při náročnějších projektech, a je-li to potřeba, interiérový designér s architektem spolupracuje, v některých případech se obrátí přímo na projektanta.

Rozdíl mezi oběma profesemi je především ve vzdělání. Achitekti jsou absolventi architektonických fakult, sdružují se v profesní organizaci Česká komora architektů. Architekti se v rámci své profese rovněž věnují realizaci interiérů, některá studia se na tuto činnost specializují.

Konzultace a realizace

Samotnému zahájení projektu předchází úvodní konzultace sloužící k ujasnění zadání, zjištění potřeb a rozsahu prací. Jsme vlastníci bytu nebo žijeme v pronájmu? Máme vybraný konkrétní výrobek a chceme ho do interiéru začlenit? Dětský pokoj má s dětmi „růst“, nebo plánujeme v budoucnu změnu? Může jít o další individuální potřeby, které je dobré umět identifikovat. Před zahájením realizace padne podobných otázek několik.

Po první konzultaci obvykle následuje několik dalších kroků, interiérový designér může vytvořit návrh projektu a zajistit další práce, záleží na rozsahu prací a dohodě. V této souvislosti byste si měli předem nastavit pravidla pro konzultace, četnost schůzek, zasílání průběžných návrhů, jejich schvalování a rovněž promyslet správné nastavení smluvních vztahů.

K navázání dobré spolupráce je ale také potřeba určitého souznění obou stran jak z profesního, tak lidského hlediska. Interiéroví designéři mají často svůj osobitý styl, který se prolíná celou jejich tvorbou. Právě autorský rukopis bývá často rozhodujícím faktorem pro oslovení konkrétní osoby.

Interiérový designér by měl umět navrhnout takový interiér, který bude vyhovovat především vašim potřebám a vašemu estetickému cítění. Nic vám ale nebrání, abyste se do projektu aktivně zapojili a třeba sami pátrali po věcech, které vám budou přinášet radost.

Vyzkoušet si předem

Pokud má finální řešení co nejlépe vyhovovat vašim potřebám, je ideální mít možnost co nejvíce věcí vidět a vyzkoušet si je předem. Pro představu celkového prostoru slouží různé vizualizace nebo 3D modely, stylové řešení napoví také moodboardy. Plánované povrchy si dokážeme lépe představit pomocí vzorků, je ale lepší vidět všechno ve větší ploše. Možnost vyzkoušet si věci předem platí v případě nábytku dvojnásob. Je dobré posadit se na židli nebo pohovku, lehnout na postel a vnímat, jestli se cítíte pohodlně.

Někteří výrobci nabízí možnost seznámit se s nabízenými produkty ve vlastních showroomech a předváděcích centrech, můžete je navštívit spolu s interiérovým designérem.

Showroom firmy Ravak s koupelnami a doplňky | Zdroj: RavakShowroom firmy Ravak s koupelnami a doplňky | Zdroj: Ravak

Při plánování nové koupelny se můžete inspirovat v showroomu Prague Gallery Art of Bathrooms, kde je zastoupena také česká značka Jika, koupelnové sestavy předvádí ve svém showroomu rovněž firma Ravak. Chcete-li poznat světelné efekty různých svítidel, můžete navštívit showroomy Light Works nebo Delta Light.

Patříte-li mezi fanoušky skandinávského stylu, zaujme vás možná showroom DesignVille nebo navštívíte ukázkové pokoje v obchodech IKEA. Společně s designérem můžete vyrazit do předváděcích prostorů firmy Blum, kde si pomocí posuvných skříněk vytvoříte model ideální kuchyně. 

Showroom firmy Light Works s osvětlením s doplňky | Zdroj: Light WorksShowroom firmy Light Works s osvětlením s doplňky | Zdroj: Light Works

Doba realizace

Když jde o menší změny bez stavebních zásahů nebo jen výběr nových doplňků, realizace nemusí být časově náročná. Ale to je spíš vyjímka. Měli byste naopak počítat s delším časovým horizontem, od několika týdnů, až po několik měsíců. Obzvláště, jsou-li nábytek nebo doplňky vyráběny na míru. 

Šikovní truhláři a další řemeslníci jsou totiž vytíženi na dlouhou dobu dopředu. Při rozsáhlejších projektech a rekostrukcích se také občas nedaří vše podle plánu, okolnosti mohou být různé, zdržení delší.

Ale ani v případě sériových výrobků a materiálů nemusí být vše hned dostupné. Pokud zvolíme produkty, které jsou skladem, lze samozřejmě realizaci urychlit. Záleží na vás, jde o váš byt, ve kterém budete trávit svůj čas.

S českým designem

Upřednostňujete český design a české tvůrce? Na našem trhu je mnoho takových výrobků, stačí jen trochu zapátrat, možná už sami máte své favority. Interiérový designér vaše přání v projektu jistě zohlední.

Chcete mít místo klasické knihovny regály Sequens od designéra Petra Háka? Budete se cítit dobře ve společnosti nábytku Master & Master? Je libo křesílka a židle od firmy TON? Nebo toužíte po odpočinku v závěsném houpacím křesle od LIV?

Chcete bydlet stylově a zároveň s pocitem, že jste zachránili vyřazené dřevěné palety, pak vás možná zaujmou Paletky. Inklinujete-li naopak ke starým kouskům nábytku, ztotožníte se s aktivitou Z pokoje do pokoje, zde si můžete zakoupit zrenovovaný nábytek nebo sem přijít a sami si ho opravit.

Křeslo Cocon od české firmy Master & Master, design: Lucie Koldová | Zdroj: Master & MasterKřeslo Cocon od české firmy Master & Master, design: Lucie Koldová | Zdroj: Master & Master

Související

Jak navrhnout ideální kuchyni? Design až na druhém místě, radí odborníci z firmy Blum
Interiér a architektura

Jak navrhnout ideální kuchyni? Design až na druhém místě, radí odborníci z firmy Blum

Klára Rokosová - 9. 1. 2020 - 7 min.

S designem pod jednou střechou. Povedené rekonstrukce bytů, ve kterých je radost žít
Interiér a architektura

S designem pod jednou střechou. Povedené rekonstrukce bytů, ve kterých je radost žít

Klára Rokosová - 11. 7. 2019 - 11 min.

Design nestudovala, přesto sbírá jednu cenu za druhou. Interiéry Denisy Strmiskové oceňují doma i v zahraničí
Interiér a architektura

Design nestudovala, přesto sbírá jednu cenu za druhou. Interiéry Denisy Strmiskové oceňují doma i v zahraničí

Nikol Galé - 12. 2. 2019 - 5 min.

Lidé se mění a jejich představa dokonalé koupelny také. Jak má vypadat ideál pro 21. století?
Produktový design

Lidé se mění a jejich představa dokonalé koupelny také. Jak má vypadat ideál pro 21. století?

Tomáš Čech - 11. 12. 2018 - 5 min.

Ať si každý vybaví byt podle svého vkusu, radí interiérová designérka z IKEA
Interiér a architektura

Ať si každý vybaví byt podle svého vkusu, radí interiérová designérka z IKEA

Anežka Adamíková - 25. 7. 2018 - 10 min.

Showroom značky Vitra zažil celkovou proměnu. Navrhla ji slavná designérka Pernilla Ohrstedt
Interiér a architektura

Showroom značky Vitra zažil celkovou proměnu. Navrhla ji slavná designérka Pernilla Ohrstedt

Olga Fraitová - 10. 5. 2018 - 8 min.

Češi jsou kutilové. Když pro ně navrhuji nábytek, musím to brát v potaz, říká Karina Hartai, designérka IKEA
Interiér a architektura

Češi jsou kutilové. Když pro ně navrhuji nábytek, musím to brát v potaz, říká Karina Hartai, designérka IKEA

Anežka Adamíková - 22. 9. 2017 - 13 min.

Každý večer usínat ve světle úplňku? Coufal a Herrmann navrhli uklidňující interiérový prvek
Produktový design

Každý večer usínat ve světle úplňku? Coufal a Herrmann navrhli uklidňující interiérový prvek

Radka Machalická - 22. 2. 2017 - 3 min.

jelínek
MYP 2024