Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Interaktivní výstava Moje cesta

Ve velký interaktivní a zážitkový svět pro malé i velké se od 4. do 29. června proměnil jeden z pavilonů Výstaviště v pražských Holešovicích. Cílem výstavy Moje cesta, která se uskutečnila v rámci projektu chodicilide.cz, bylo zprostředkovat každodenní život lidí se zdravotním postižením. Výstava probíhající na 1 350 m2 se stala největší takto zaměřenou expozicí u nás.

Výstava Moje cesta byla unikátní svým rozsahem i skvěle vyvedeným designem prostředí a instalací. V rámci našich projektů souvisejících s tématem Equal design se akce ocitla v mém hledáčku. Expozice byla mimořádně živá a ozkoušeli jsme si vlastní kůži všechny možné simulace handicapů, které nabídla. Mnohdy si ani neuvědomujeme, jak se i s malým handicapem vynoří velké překážky. Ale často stačí chytrý design, který tento problém eliminuje.

Návštěvníci budou moci poznat a vyzkoušet si každodenní život lidí se zrakovým, sluchovým a tělesným postižením. Zjistí, že jejich světy nejsou odlišné, jen musí na svých cestách překonávat jiné překážky,“ vysvětluje Jana Vožechová z Nadace Sirius.

Návštěvníci na vlastní kůži zažili, jaké to například je poznávat a orientovat se v tmavém tunelu pouze hmatem nebo ve zvukově izolované kóji nemít k dispozici sluch. Na speciálně vytvořené dráze zkusili s holí pro nevidomé nebo na vozíku překonávat obvyklé překážky na ulici a v domácnosti, dále si zahráli například basketbal a stolní tenis na vozíku (tzv. showdown), sledge hokej, v herní zóně pak zvukové pexeso, kanastu nebo ´člověče, nezlob se´ pro nevidomé. Mohli si projít také věrně postavený bezbariérový byt, naučili se několik spojení ve znakové řeči a poznali, jak se do ní tlumočí básně i hudba. Návštěvníci také mohli prozkoumat zajímavé pomůcky pro lidi s tělesným postižením jako například ozvučené míče, mluvící hodinky, rozpoznávač barev, počítač ovládaný pohyby očí, indikátor výšky hladiny v hrnečku, párovač ponožek a podobně. „Stejně jako celý projekt chodicilide.cz byla i celá interaktivní expozice připravována ve spolupráci s odborníky a lidmi se zdravotním postižením,“ dodává Jana Vožechová.

Galerie

Další články