Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Interaktivní instalace URBANIA v pražském CAMPu byla vyprodána měsíc předem | Zdroj: CAMP Interaktivní instalace URBANIA v pražském CAMPu byla vyprodána měsíc předem | Zdroj: CAMP

Interaktivita na prvním místě. Představujeme kulturní organizace v Česku, které myslí na své návštěvníky

Pojmy jako interaktivita, angažovanost návštěvníků či práce s divákem se teď skloňují na poli muzeí a galerií více než kdy jindy. Nové a neotřelé formy komunikace a především participace, hledá čím dál tím víc kulturních institucí. Především z důvodu, aby zaujaly své publikum, případně oslovily úplně nové cílové skupiny s nabídkou, která jim může kulturně vyplnit nejen jejich volný čas. Jak se k fenoménu interaktivity a participace staví organizace v Česku a které galerie či muzea vás překvapí novými koncepty a přístupy? Přinášíme přehled institucí a jejich nástrojů, které nás zaujaly.

Práce s návštěvníky přímo ve výstavě

Není participace jako participace a význam tohoto slova se občas vytrácí na úkor násilného prosazování do komunikací kulturních institucí se snahou inovovat a zatraktivnit jejich program. V mnohých případech v České republice tak zůstává tento pojem stále jen nenaplněným výrazem marketingových nástrojů. To ovšem není případ následujících dvou prostor, které pojaly své instalace netradičně – divák se zde stává středem jejich zájmu.

7+1: Byt sběratele 

S novým konceptem prohlídek nedávno přišla 8SMIČKA – zóna pro umění v Humpolci, která svým návštěvníkům nabízí nevšední sbírkovou expozici pomyslného bytu 7+1. Důraz je zde kladen především na dialog mezi návštěvníky a kurátorem, který je zároveň hostitelem návštěvy a po celou dobu ji doprovází svým výkladem.

8SMIČKA nabízí nevšední koncept pomyslné bytové galerie s názvem 7+1. | Zdroj: 8SMIČKA, Foto: Eva Bystrianská8SMIČKA nabízí nevšední koncept pomyslné bytové galerie s názvem 7+1. | Zdroj: 8SMIČKA, Foto: Eva Bystrianská

,,Věříme, že návštěvníci uvítají možnost nového formátu, kdy je prohlídka možná pouze s průvodcem a po předchozí rezervaci, s výkladem, se zážitkem, kdy se v pátek na hodinu stanete opravdovým hostem na návštěvě a při procházce bytem se potkáte s příběhem samotných děl i umělců, s příběhem umění,“ komentuje novou expozici Marcela Straková, ředitelka 8smičky.

Na návštěvě sedmipokojového bytu představí na 100 děl ze soukromé sbírky. | Zdroj: 8SMIČKA, Foto: Eva BystrianskáNa návštěvě sedmipokojového bytu představí na 100 děl ze soukromé sbírky. | Zdroj: 8SMIČKA, Foto: Eva Bystrianská

Autorkou konceptu bytu s grafickým kabinetem je Emma Hanzlíková, která dodává, že ,,cílem konceptuální bytové instalace je možnost nabídnout divákovi v roli hosta, aby se sžíl s jednotlivým díly a sledoval je novým pohledem – ať už z pozice samotného sběratele, kurátora sbírky či hosta." Do bytové expozice v Humpolci se dostanete ve skupině max. 8 lidí po předchozí rezervaci na webových stránkách 8SMIČKY. Vzhledem k současné koronavirové situaci můžete prozatím poslouchat podcasty s kurátory a odborníky nebo sledovat videa, které 8SMIČKA nabízí.

URBANIA

S podobným přístupem, který spočívá v intenzivní práci s diváky v menších skupinách,na objednávku pracuje také CAMP - Centrum architektury a městského plánování. I přesto, že je URBANIA na základě situace s korona virem ukončená, zahrnuli jsme ji jako další z příkladů dobré praxe, jak se dá zajímavě zpracovat expozice.

Interaktivní instalace URBANIA v pražském CAMPu byla vyprodána měsíc předem | Zdroj: CAMPInteraktivní instalace URBANIA v pražském CAMPu byla vyprodána měsíc předem | Zdroj: CAMP

URBANIA byla dočasnou interaktivní instalací, která návštěvníkům inovativním způsobem představila 8 principů fungování správy měst a obcí. Výstava začínala seznámením návštěvníků v rámci skupiny a moderovanou diskuzí na téma městského plánování. Následně byli diváci uvedeni do tématu prostřednictvím krátkého komentáře a projekce, která byla následována návštěvou interaktivních audiovizuálních stanovišť. Skupina tak měla možnost individuálně se ponořit do tematických cyklů, které souvisely se správou měst. Celá výstava pak byla ukončena společnou debatou skupiny a průvodce, kde mohli společně probrat a reflektovat, zdali a jak se některý těchto principů promítá do jejich soukromého či profesního života.

Diskuze před i po prohlídce umožnila návštěvníkům sdílet vlastní zkušenosti. | Zdroj: PIARISTIDiskuze před i po prohlídce umožnila návštěvníkům sdílet vlastní zkušenosti. | Zdroj: PIARISTI

Za zmínku z dalších zajímavých iniciativ pražského CAMPu stojí také nově spuštěná platforma campuj.online, kde diváci najdou živé přenosy, blogové příspěvky nebo speciální podcasty.

Využití technologií ve výstavnictví

Technologických konceptů, které teď prostupují světovými muzei a galeriemi, je nespočet. Virtuální a rozšířená realita, multimediální projekty či hra se zvukem, se stávají přirozeně očekávanou součástí sbírkových i nesbírkových institucí, které se snaží svoje sbírky neustále inovovat a modernizovat. Ani české instituce nejsou pozadu.

Zkus Kuks

Nezisková organizace barokního areálu Kuks – Revitalizace KUKS uvedla již před rokem novou turistickou aplikaci s rozšířenou realitou, která návštěvníkům umožňuje zažít místo novým způsobem. Aplikace Visit.More s několikajazyčným výkladem vrací návštěvníky do dob 18. století, kde mohou diváci pomocí virtuálních procházek například navštívit již neexistující stavby nebo náhlédnout do digitální rekonstrukce budov současných. Aplikace má do budoucna fungovat také jako vzdělávací nástroj pro základní a střední školy. Veškeré elementy, které jsou součástí aplikace vznikly za pomocí 3D skenu.

Barokní areál Kuks | Zdroj: zkuskuks.czBarokní areál Kuks | Zdroj: zkuskuks.cz

Díky možnostem rozšířené reality si mohou návštěvníci částečně užívat krásy zrekonstruovaného areálu i doma. Plné využití je ale k dispozici pouze na místě. Areál Kuks se tak stal minulý rok první památkou, která využila takového nástroje pro svoji prezentaci.

Momenty dějin

S novým konceptem expozice přišlo na podzim 2019 Národní muzeum. Momenty dějin je unikátní multimediální expozice, která nemá obdoby v České republice ani v Evropě. Vznikla jako propojení mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea a její pompéznost se rozprostřela na 112 metrech. Multimediální expozice, která je jedinečná svou rozhlehlou projekcí, se věnuje bouřlivým událostem 20. století na Václavském náměstí, od vzniku Československa až po přelom tisíciletí. 

Expozice Momenty dějin z dílny KOLMO, Loom on the moon a PINK | Zdroj: Národní muzem, Foto: Boys play niceExpozice Momenty dějin z dílny KOLMO, Loom on the moon a PINK | Zdroj: Národní muzem, Foto: Boys play nice

Na návštěvníky čeká přes 2 metry vysoký obraz, který je provádí celou chodbou mezi budovami. Koridor času je realizován 38 projektory a sound systémem s 32 kanálovým zvukem. Za svých 270m2 projekce si projekt vysloužil výjimečnost i v celosvětovém měřítku. Autoři projektu: Kolmo / Loom on the Moon / Pink.

Národní muzeum také nabízí 2 virtuální prohlídky, které najdete na jejich webu.

Momenty dějin / multimediální expozice ve spojovací chodbě | Zdroj: YouTube Nardnimuzeum

Jaké jsou vaše nejoblíbenější projekty či instituce? Co oceňujete nejvíc při návštěvě expozic a muzeí? Dejte nám vědět, chceme vám i nadále přinášet přehled toho nejzajímavějšího z výstavnictví v České republice.

 

Další články