Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Zakladatelka Antipearle Markéta Dlouhá Márová svou inspiraci čerpá především u moře na Azorech, kde s rodinou žije. | Zdroj: Antipearle Zakladatelka Antipearle Markéta Dlouhá Márová svou inspiraci čerpá především u moře na Azorech, kde s rodinou žije. | Zdroj: Antipearle

Inspirace ze dna oceánů. Zakladatelka značky Antipearle vnáší do současného šperku punk i něhu

Drobné mušličky na řetízcích, přívěsky ve tvaru stříbrného žraločího zubu, prstýnky se zlatými krabími kleštěmi držícími drobnou perličku. Šperky značky Antipearle zdobí Instagramové účty nejedné influencerky, nosí je ale také například Karolína Kurková nebo Tamara Klusová. Markéta Dlouhá Márová, zakladatelka značky žijící na střídačku v Praze a na Azorech, nám zodpověděla několik otázek týkajících se její úspěšné značky luxusních šperků, která elegantně spojuje motivy podmořského světa a ženské rebelie.

Drsná něžnost

Kdy a jak se ve vás zrodila myšlenka založit vlastní značku šperků?

MARKÉTA: Značka vznikla v roce 2008 přirozeným vývojem poté, co jsem si navrhla několik šperků sama pro sebe a byla překvapena odezvou, kterou získaly. Vždy jsem milovala perly a tehdy mi na trhu chyběly šperky, které by jemný vzhled perel trochu zdrsněly.

Dnes je Antipearle kultovní. Milují ji slavné osobnosti, influencerky i běžné ženy a dívky. Sama jste přitom šperk nestudovala. Jak se vám něco takového podařilo?

MARKÉTA: Velká odezva u zákaznic i rostoucí komunita kolem značky mě moc těší. Řekla bych, že šperky promlouvají k ženám, protože znázorňují vnitřní sílu, kterou v sobě každá máme.

Prstýnky Petite A | Zdroj: AntipearlePrstýnky Petite A | Zdroj: Antipearle

Procházka po pláži

Antipearle je příkladem toho, že kombinace motivů jemných perel a punku dohromady dává smysl a funguje spolu. Jak vznikala/vzniká identita a podoba šperků?

MARKÉTA: Zcela organicky – a většinou doslova, protože podkladem pro tvar šperků jsou mnohdy objekty sesbírané přímo u moře nebo v oceánu.

Proč právě Antipearle? Souvisí to nějak se spojením perel a punkového vzhledu šperků?

MARKÉTA: Přesně tak. Při vzniku značky byly kolekce o něco drsnější a punkovější než teď. Tvary a vzácné kovy byly skutečným protikladem k jemným perlám. Anti.

Kromě drahých kovů a perel jsou mnohé šperky zdobeny i drobnými diamanty. | Zdroj: AntipearleKromě drahých kovů a perel jsou mnohé šperky zdobeny i drobnými diamanty. | Zdroj: Antipearle

Testování na vlastní kůži

Na prstenech, náramcích, i náušnicích najdeme jak extravaganci, tak i jemný minimalismus. Pomáhá vám někdo s navrhováním?

MARKÉTA: Prvotní návrhy vznikají v mé hlavě a z výkresů, co mám v notýsku. S finální podobou a opracováním, i z hlediska praktického nošení, mi pomáhá tým zlatníků a můj komunikační tým. Nové šperky a jejich prototypy zpravidla déle zkoušíme a testujeme „v pohybu“, než se dostanou do prodeje.

Žijete v Praze a také na Azorech. Prodáváte své šperky také tam?

MARKÉTA: Prodejnu zde nemám, ale náš e-shop antipearle.com nabízí mezinárodní rozesílku.

Alphacolection s drobnými písmenky. Třeba ze jmen těch, kterých milujete. | Zdroj: AntipearleAlphacolection s drobnými písmenky. Třeba ze jmen těch, kterých milujete. | Zdroj: Antipearle

Kreativní zákaznice

Dokážete na samém začátku, když vytváříte nový šperk, poznat, jestli bude oblíbený?

MARKÉTA: Jak kdy. Platí, že více úspěšné jsou jemnější a menší kousky na denní nošení. Občas nás ale úspěch překvapí. Třeba Claw earcuff, zamýšlený jako náušnice, se prodává nejúspěšněji v podobě prstýnku na malíček.

Krabí kleště Claw earcuff, ostny a perly na Zambezi palm bracelett | Zdroj: AntipearleKrabí kleště Claw earcuff, ostny a perly na Zambezi palm bracelett | Zdroj: Antipearle

Kdo jsou vaše zákaznice? Chodí za šperky do Antipearle povětšinou jedna věková, nebo společenská vrstva více, než jiná?

MARKÉTA: Je to hodně namíchané, a to mě neskutečně těší. Máme zákaznice studentky, co si jdou pro odměnu za splněné zkouškové období, zákaznice, co jdou pro dražší dárek ke svatbě či miminku, i starší muže, kteří jdou pro něco ze zlaté kolekce s brilianty. Těší nás, že kdo u Antipearlí jednou začne, většinou jen tak neskončí. S jedním šperkem to teprve začíná, všechny produkty a kolekce jsou napříč velmi variabilní a dají se krásně kombinovat.

Která kolekce, nebo konkrétní šperk, měl podle vás doposud největší úspěch?

MARKÉTA: Jako osobní úspěch a „milestone“ vnímám svou první zcela zlatou kolekci s brilianty, to byl pro značku velký posun. Velké oblibě se nyní těší snubní kolekce Foam.

Úspěšná snubní kolekce Foam | Zdroj: AntipearleÚspěšná snubní kolekce Foam | Zdroj: Antipearle

Zdobila jste svými šperky modelky na přehlídce Chatty v roce 2014, a spolupracovala také s umělci Michalem Cimalou nebo Richardem Bakešem. Chystáte do budoucna další spolupráce?

MARKÉTA: Spolupráce tohoto typu jsou dlouhodobější, všichni z tvůrců jsou mými kamarády a dobrými známými, se kterými se pravidelně potkáváme. Propojení tvorby tedy vzniká naprosto přirozeně, nejde o krátkodobé projekty. Momentálně žádnou spolupráci nechystám, ale znáte to, nikdy neříkej nikdy.

Kolekce Mini je jemná, no opět nechybí motivy žraločího zubu | Zdroj: AntipearleKolekce Mini je jemná, no opět nechybí motivy žraločího zubu | Zdroj: Antipearle

Inspirace všude kolem

Na jaké novinky se zákaznice můžou v blízké době těšit?

MARKÉTA: Pracuje se na novém e-shopu i na několika větších kouscích, co doplní stávající kolekci.

Značka získala v roce 2017 nominaci na Cenu Czech Grand Design | Zdroj: AntipearleZnačka získala v roce 2017 nominaci na Cenu Czech Grand Design | Zdroj: Antipearle

Který moment, za dobu působení značky Antipearle, si ráda znovu vybavíte?

MARKÉTA: První Designblok, první uvedení v tehdejším Simple concept storu, první přehlídkU společně s Chatty v Berlíně, otevření obchodu... značka si už prošla mnohými krásnými momenty.

Co je, dle vašeho názoru, to nejkrásnější na vedení vlastní kreativní značky?

MARKÉTA: Lidé okolo, se kterými můžete sdílet úspěchy i kreativitu a vzájemně se inspirovat a posouvat.

Další články