Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Foto: Štěpánka Paseková Foto: Štěpánka Paseková

Iluze výjimečnosti. Listopad pohledem šéfredaktorky

Sychravý, nevlídný a depresivní. Listopad je ale také ideální měsíc k cestám za designem do regionů. Nenechte se mýlit, že vás tam čeká jen kýč nebo cetky z jarmarku. Opak je pravdou. Plzeň, Ostrava nebo Liberec šlapou už několikátou sezónu metropoli na paty. A je to víc než dobře!

Ego

Sebestředného umění je ostatně v Praze víc než dost. Korunu sám sobě nasadil Zdeněk Řanda, řečený Pasta Oner,  který přišel do hlavního města s ambicí prorazit ve světě umění. To se mu jistě podařilo, nadhled, noblesu a pokoru s úspěchem ale nepořídil.  Hojně medializovaný skandál kolem jeho buranského chování na sociálních sítích, kdy neunesl kritiku na svoji práci pro časopis Vogue, zaznamenal jistě i ten, koho Instagram zatím minul. Bublina výjimečnosti, kterou kolem sebe nafukují nejen jednotlivci, ale i celé čtvrti (příkladem budiž formálně opulentní a obsahově prázdná adorace rezidentů pražské Letné vydaná agenturou Yinachi) snad brzy splaskne. Jinak nám hrozí fatální intoxikace ješitností.

Kde není úroveň, ramena nepomůžou. Pasta Fidli | Zdroj: g.czKde není úroveň, ramena nepomůžou. Pasta Fidli | Zdroj: g.cz

Zvýrazňovač na trávě

Izolovat se od zbytku světa umí léta i český fotbal, a to nejen díky chabým výsledkům. Přijít s nápadem na nové dresy vzbudil rozpaky snad na všech frontách. Fotbalové dresy určitě nemusí být na věky konzervativní klasikou. Změnám a inovacím se nebrání ani jiné kluby nebo národní týmy. Problém je, když je změna samoúčelná a chybí ji kontext. Nové zelené dresy české fotbalové reprezentace se bohužel přesně takovými zdají být. Na první plán šokovat netradiční barvou bohužel nenavázal žádný zásadní, jasně viditelný a srozumitelný motiv, který by volbu ospravedlnil. Avizované výrazné odkazy na Českou republiku jsou na první (i druhý detailní) pohled nevýrazné nebo zkrátka úplně chybí. Nepředpokládám, že typický fotbalový fanoušek lpí na sofistikovaném a rafinovaném provedení. Na druhou stranu i formát národních dresů o svých zemích může ledacos vypovídat. Česká republika díky této volbě nebude bohužel asi vnímána jako odvážná a sebevědomá země, ale spíš jako snaživá, ale v důsledku rozpačitá druhá liga, která svou snahou být vnímána seriózně budí posměšky.

Inspirace lípou. Ale kde? | Zdroj: Televize SeznamInspirace lípou. Ale kde? | Zdroj: Televize Seznam

Nápady z Plzně

Loňská edice Plzeň Design Week v nás příliš nadšení nevzbudila. Letos byl ale zážitek mnohem pozitivnější. Nejen, že organizátoři trefně využili Národní cenu za studentský design a vítězné práce návštěvníkům představili v čisté a přehledné instalaci ve foyer, ale i výběr značek v sekci samotného festivalu stál za návštěvu. Hlavním benefitem byla především jména z plzeňského regionu. Za nás má plný počet bodů projekt Hračky do čekáren, které vymyslel plzeňský rodák Ivo Opl. Jeho nápad vyrábět z dřevotřísky odolné hračky, které zpříjemní v nemocnicích dětem čekání na vyšetření, si zaslouží potlesk. Prolnutí smysluplnosti, krásného tvarosloví a funkce není vůbec samozřejmé, ač se pochopitelně nabízí jako jediné logické. Z množství předvídatelných a v mnoha ohledech si podobných výrobků vybočila i Drahomíra Klofáčová. Studentka Intermédií na Univerzitě v Plzni zaujala především svými osobitými koberci s výrazným hravým rukopisem. Sebevědomý produkt s nepřehlédnutelnou estetikou, který může aspirovat na nejednu celostátní cenu. Škoda jen, že prostor Depa, kde se plzeňský design week koná, vypadá stále víc punkově než reprezentativně.

Hvězdou festivalu byla práce s textilem Drahomíry Klofačové | Zdroj: klof.infoHvězdou festivalu byla práce s textilem Drahomíry Klofačové | Zdroj: klof.info

Růžová záře nad Ostravou

Právě prostory jsou naopak velkou výhodou akce Meat Design Ostrava. Světlíkův, potažmo Pleskotův majstrštyk v podobě revitalizace vítkovických železáren budí obdiv při každé návštěvě. Ale i tým, který v hale Gong a přilehlých budovách popáté pořádá ostravský víkend věnovaný designu, zaslouží respekt. Oproti roku 2018 sice výrazně ubylo vystavujících, i letos byla ale šance narazit na menší lokální výrobce se slezského regionu, včetně Poláků, velká. Hlavní a v určitém ohledu nedostižitelnou hvězdou byla letos prezentace studentů skla z Ústí. Formát, který zvolili spolu se svým vedoucím Marcelem Mochalem, dokázal rozdmýchat emoce i připoutat pozornost k jednotlivým objektům. Ty řešily možnosti nové filtrace vody nebo soužití člověka a hmyzu. Komunikovat potřeby nové doby atraktivně a originálně je totiž jediná šance, jak jich opravdu docílit. Ústí bravo!

Marcel a Eva Mochalovi před instalací studentů My Young Pink Ecologist | Foto: FacebookMarcel a Eva Mochalovi před instalací studentů My Young Pink Ecologist | Foto: Facebook

Kdo nás v listopadu ještě nadchnul? Dvojice Lexová a Smetana, která má na svědomí ty nejhezčí výlohy roku pro parfumerii Silk Ferries, přestavba bývalého zámku Futura Clara v Dolních Břežanech, který vlastní církev a dokázala z něj udělat jeden z nejhezčích hotelů v republice. A body za interiér má i stylové bistro Skoč do pole v Ostravě–Porubě. Tak vzhůru do regionů!

Výlohy salónu na Senovážném náměstí zpracovalo duo Lexová a Smetana. | Zdroj: fcbVýlohy salónu na Senovážném náměstí zpracovalo duo Lexová a Smetana. | Zdroj: fcb

Další články