Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Soutěž Navrhni etiketu nápoje Fruttimo, návrh studia Davis&Miller, návrh ilustrátorky Marie Makeevy Soutěž Navrhni etiketu nápoje Fruttimo, návrh studia Davis&Miller, návrh ilustrátorky Marie Makeevy

Ilustrátorka Maria Makeeva a typografové Vojtěch Říha&Jan Buchtela pro Fruttimo

Právě probíhá soutěž na novou etiketu nápoje Fruttimo. Deadline se blíží, je možné se hlásit už jen do 31. května. Podívejme se, jak se s navrhováním poprali další vyzvaní autoři: Maria Makeeva a autorské duo Vojtěch Říha a Jan Buchtela.

O lokálním designu v souvislosti se značkou Fruttimo není řeč poprvé. Podoba lahve Fruttimo byla před dvěma lety navržena designérem Markem Mikovcem a slavila velký úspěch - získala např. ocenění World Beverage Innovation Award 2015.

Navazujeme tak na úspěšnou spolupráci firma-designér a vyhlásili jsme soutěž pro grafické designéry a ilustrátory na návrh etikety pro designovou edici nápoje Fruttimo. Cílem je vybrat tři vítězné návrhy pro realizaci - limitovaná edice Fruttimo se tak objeví na pultech všech obchodů v celé České republice a designovou láhev doplní i designová etiketa.

Odhalujeme pro vás další dva návrhy vyzvaných účastníků. Oslovili jsme do soutěže i ilustrátorku a absolventku pražské UMPRUM Marii Makeevu. Věnuje se především ilustraci pro knihy, noviny a časopisy. Mimo to se též ráda podílí na projektech, kde se ilustrace setkává s dalšími obory, jako například design, oděv, interiér, vzdělání a další. Charakteristické rysy rukopisu tvoří vyvážená kompozice a pečlivě propracovaný detail, který můžete vidět i na etiketě Fruttima.

Maria Makeeva, ilustrátorkaMaria Makeeva, ilustrátorka

Posledním ze čtveřice oslovených je autorské duo Vojtěch Říha a Jan Buchtela. V roce 2016 založili studio Davis&Miller a zaměřují se především na tvorbu značek, korporátních identit a vizuální komunikaci a dbají na dokonalou typografii. Pro Fruttimo navrhli celou sérii etiket používajících autorská písma, ze kterých vybíráme jednu ukázku.

Maria zachovává nastavený vzhled etikety a velmi jemným zásahem ji pozvedá na sofistikovanější úroveň „Motiv vychází ze struktury základního vizuálního stylu tak, aby působil jako přirozená součást celé řady, proto je zachováno umístění a řešení loga a základních informačních panelů tak, jak jsou na standartních obalech. Celkový motiv by měl působit propracovaným dekorativním dojmem, avšak zvolená barevnost (svěží zelená, bílá, žlutá) by měla dodat pocit lehkosti,“ píše o svém návrhu.

Studio Davis&Miller naproti tomu navrhuje malou revoluci. Svůj návrh popisují následovně: „Typografie je zde řešena výrazně dynamicky, hlavní motiv je postavený na písmu Brief, které příjemně koresponduje s charakteristikou džusu. Nápis Fruttimo je o barvě samotného grepu, naopak logo Aquila je navrženo v barvě vody a zbytek informací ve svěží zelené. Loga situovaná ve spodní a horní části obtáčejí celou lahev.“

Vojtěch Říha a Jan Buchtela, studio Davis&MillerVojtěch Říha a Jan Buchtela, studio Davis&Miller

Soutěž je otevřená všem ilustrátorům, grafikům a designérům, hlásit se do ní můžete až do 31.5. do 17 hodin. Kompletní soutěžní podmínky jsou zveřejněny na stránce soutěže.

Nejkrásnější láhev světa má etikety od českých umělců

Nejkrásnější láhev světa má etikety od českých umělců

Typ soutěže: kombinovaná otevřená soutěž
Trvání: 1 rok (2017/18)
Počet přihlášených: 160
Počet vítězů: 4 - Yana Gusrkaya, Maria Makeeva, Ilona Horníčková, Ieva Ozola
Výstava Fruttimo od českých designérů

Výstava Fruttimo od českých designérů

Výstava, 8. 9. 2017 - 27. 9. 2017
CZECHDESIGN, Vojtěšská 3, Praha

Grafický design
Fruttimo od českých designérů | vyhlášení vítězů soutěže

Fruttimo od českých designérů | vyhlášení vítězů soutěže

Vyhlášení výsledků soutěže, 7. 9. 2017, 17:30
Galerie CZECHDESIGN, Vojtěšská 3, Praha 1

Grafický design
Jozef Dian z Life is Porno a ilustrátorka Ieva Ozola pro Fruttimo
Český zadavatel, slovenský designér a celosvětový ohlas, to je lahev Fruttimo

Další články