Lukášův návrh a hotová hračka, zdroj: IKEA Lukášův návrh a hotová hračka, zdroj: IKEA

IKEA vyrobila hračku podle návrhu šestiletého Lukáše z Kladna

Už podruhé v řadě připravila IKEA speciální limitovanou kolekci plyšových hraček podle návrhů dětí z celého světa. Celkem se sešlo 52 000 obrázků, ze kterých vybrala porota deset. Do vítězné desítky se poprvé probojovala i kresba z České republiky. Jejím autorem je dnes už sedmiletý Lukáš Kalík z Kladna.

Lukáš chtěl původně kreslit raketu. Na poslední chvíli ale změnil názor a v obchodním domě IKEA Zličín nakonec vytvořil obrázek originálního barevného ptáčka. Ten nejdřív nasbíral nejvíc hlasů z 842 obrázků v rámci České republiky a poté zaujal v celosvětové konkurenci i odbornou porotu.

Dvojptáček od šestiletého Lukáše z Kladna, zdroj: IKEADvojptáček od šestiletého Lukáše z Kladna, zdroj: IKEA

O Lukášově návrhu prohlásila Bodil Fritjofsson, vývojářka výrobků pro Dětskou IKEA: „Dvojptáček bude trochu výzva z hlediska výroby, ale určitě z něj bude skvělý kamarád. Může to být hračka pro dva, každý si může hrát s jedním koncem. A umí chodit dopředu i dozadu.“

Dvojptáček podle návrhu šestiletého Lukáše Kalíka, zdroj: IKEADvojptáček podle návrhu šestiletého Lukáše Kalíka, zdroj: IKEA

Hračka podle návrhu Lukáše Kalíka je teď spolu s dalšími devíti plyšáky k dostání v řetězci IKEA po celém světě. Ostatní vítězné návrhy pocházejí Thajska, Indonésie, Španělska, Hong Kongu, Egypta, Finska, Francie, Turecka a Kanady.

Všichni plyšáci pohromadě, zdroj: IKEAVšichni plyšáci pohromadě, zdroj: IKEA

Hračky navrhly děti pro novou dobročinnou kampaň IKEA. Za každého plyšáka prodaného během druhé poloviny listopadu a prosince 2016 daruje IKEA Foundation 1 euro na podporu práva dětí hrát si, rozvíjet se a bavit se i v těch nejzranitelnějších komunitách na světě.

 

Červená příšera (Chutirada z Thajska, 5 let), zdroj: IKEAČervená příšera (Chutirada z Thajska, 5 let), zdroj: IKEA

Úplně prvního vyrobeného Dvojptáčka si Lukáš vyzvedl v Praze v doprovodu své třídy z kladenské základní školy. 

Lukáš Kalík, zdroj: IKEALukáš Kalík, zdroj: IKEA

Galerie

Další články