I karty jdou hrát stylově. Přinášíme výběr graficky povedených společenských her od českých tvůrců

CMYK Playing Cards | Zdroj: Ondřej Musil, Paragon design CMYK Playing Cards | Zdroj: Ondřej Musil, Paragon design

Ať už jste je v dětství milovali nebo proklínali, karetní hry byly vždy skladná společenská hra, která se dala vzít kamkoliv. Na víkend na chatě, na dovolenou u moře nebo klidně rozehrát v obýváku u babičky během nedělního odpoledne. Dnes existuje nepřeberné množství karetních her všech možných druhů a tvarů. Abychom vám usnadnili výběr, představujeme jedinečné designové sady z českých luhů a hájů, díky kterým pro vás bude hra radost, i když zůstanete s Černým Petrem v ruce.

CMYK Playing Cards

Liberecký grafický designér Ondřej Musil (studio Paragon) navrhl žolíkové karty v originálním designu. Již z minulosti měl zkušenost s navrhováním mariášových karet, ale protože je to zarytý hráč žolíků, byly tentokrát žolíkové karty jasnou prioritou. Inspiraci autor čerpal přímo ve svém oboru. Karty obsahují vizuální odkazy na základní barevnost CMYK a také na základní grafické nástroje, které grafičtí designéři a tiskaři nejčastěji používají. Svým designem jsou tedy karty primárně určeny pro grafické designéry a tiskaře, poutavý design by ale mohl zaujmout i karetní hráče toužící po originální sadě.

CMYK Playing Cards | Zdroj: Ondřej Musil, Paragon designCMYK Playing Cards | Zdroj: Ondřej Musil, Paragon design

„K současné podobě vedlo několik verzí a mnoho úprav, některé detaily ještě ladím před samotnou výrobou. Nechtěl jsem jít cestou pouze barevných karet, chtěl jsem, aby zůstaly dostatečně přehledné a hratelné i pro „normální“ lidi a zároveň obsahovaly plno detailů a odkazů na naši profesi, tisk a tvůrčí procesy,“ dodává sám autor.

Designér prozatím vybírá finance pomocí crowdfundingové kampaně a zároveň se tak snaží zjistit, jaký bude o karty zájem a zdali se budou líbit těm, pro které jsou primárně navrženy. Balíček karet obsahuje 108 karet, dvě sady po 54 kartách včetně žolíků. Vybrané peníze se tak lidem vrátí v podobě originálních tematických karet.

CMYK Playing Cards | Zdroj: Ondřej Musil, Paragon designCMYK Playing Cards | Zdroj: Ondřej Musil, Paragon design

Karetní hra OPI

Tato hra je zajímavou variantou Černého Petra a je určena už pro děti od 3 let. Sada obsahuje 30 karet s barevnými ilustracemi opic a jejich názvoslovím a jednu kartu Černého Petra. Cílem hry není pouze, jak by se mohlo zdát, nezůstat s Černým Petrem v ruce, ale také se během hry něco naučit a dozvědět se informace o opicích, které jsou na kartách vyobrazeny.

Karetní hra OPI od studia Upupaepop | Zdroj: upupaepop.czKaretní hra OPI od studia Upupaepop | Zdroj: upupaepop.cz

Jak sami autoři ze studia Upupæpop popisují: „Cílem je poznat druhy opic a zároveň si uvědomit, že člověk je živočich patřící mezi opy neboli primáty. Člověk se z přírody vyděluje, a dokonce se jí snaží panovat. Je evolučně nejsilnějším primátem. Někdy to pak špatně dopadá pro jiné druhy.“ Kromě zajímavého vzhledu mají karty tedy i krásné poselství, které je díky hře možné předat i těm nejmenším. Sada obsahuje 32 karet v barevném papírovém balení a zakoupit ji můžete na stránkách studia.

Karetní hra OPI od studia Upupaepop | Zdroj: upupaepop.czKaretní hra OPI od studia Upupaepop | Zdroj: upupaepop.cz

Karty s pivní tematikou

Pro hráče mariášových karet navrhl sadu i ilustrátor Patrik Antzak, ten se v posledních letech věnuje především ilustraci pro děti. Od tohoto zaměření ilustrátor mírně odbočil při spolupráci s nejmenovaným pivovarem, pro nějž původně karty navrhl. K fázi realizace se ale karty nedostaly. Naštěstí díky velkému zájmu, který se objevil na sociálních sítích po zveřejnění náhledu ukázky karet, se rozhodl autor projekt dokončit sám, a karty tak nezůstanou jen konceptem, který by jinak skončil v šuplíku. Klasickou podobu mariášových karet upravil autor do ilustrované podoby, jejíž koncept je založen na pivovarské tematice, místo klasických symbolů najdete tedy na kartách znaky jako šištice, varny, bečky a samozřejmě srdce. Na finální podobě sady autor ještě pracuje, ohledně informací o jejich dokončení a případné možnosti zakoupení doporučujeme sledovat Instagram facebookové stránky autora, kde se dozvíte více o jeho tvorbě. 

Mariášové karty s pivovarskou tematikou | Zdroj: Patrik AntzakMariášové karty s pivovarskou tematikou | Zdroj: Patrik Antzak

Archikarty

Archikarty jsou karetní hra určená pro fanoušky architektury. Karty navrhli Markéta Körnig a Ondřej Wolf. Sada obsahuje 103 hracích karet, k tomu 12 s portréty postav a 35 karet s kresbou stavby. Karetní sada se prodává v černé papírové krabičce s ručně malovaným logem, objednat se dá na facebookové stránce. Autoři momentálně pracují na další variantě hry, která se chystá i v anglickém provedení. „Hra je pro 2–5 hráčů, kteří zaujmou roli architekta a snaží se pomocí svých staveb získat věhlas. Hra není pouze o náhodě a záleží na výběru postavy i herní strategii. Přibližně 45 minut tvrdého konkurenčního boje o to, kdo toho zvládne více a lépe,“ vysvětlují autoři princip hry.

Hra Archikarty | Zdroj: archiv autorů hryHra Archikarty | Zdroj: archiv autorů hry

Hra Operace Paměť

Karetní hra Operace Paměť je výsledkem spolupráce organizace Člověk v tísni a grafického studia Voala. Jedná se o výukovou hru, díky které se žáci a studenti seznamují s osudy 36 pamětníků, kteří se v letech 1945–1989 postavili proti komunistickému režimu v Československu. Jejich příběhy byly zpracovány v rámci projektu Příběhy bezpráví. Úkolem hry je poskládat dohromady jednotlivé příběhy pamětníků, které se nacházely v počítači, jenž napadl počítačový virus. Hra vznikla v roce 2018 a obdržely ji školy, které se do projektu Příběhy bezpráví zapojily. Herní sada obsahuje 36 karet s ilustrovanými postavami, herní žetony, pravidla hry a herní plány. Materiály je možné si také prohlédnout online nebo stáhnout. 

Hra Operace Paměť | Zdroj: voala.czHra Operace Paměť | Zdroj: voala.cz

Karty BEZRÁKOSKY

Karty Bezrákosky mají sloužit jako netradiční pedagogická pomůcka ve výuce. Bezrákosky tedy nejsou žádná karetní hra, ale mají za úkol pomoci pedagogům s kázní ve třídě, která jim navíc při současné online výuce může často práci znepříjemnit. Na jedné straně karet je název a popis dané metody s ilustrací, druhá strana karty pak obsahuje dva příklady z praxe a je doplněna grafem, který ukazuje míru efektivity dané metody. Karty tak nabízí repertoár situací, které by se mohly pří výuce vyskytnout, a zároveň nabízí pedagogům pomocnou ruku ve zvládání třídní kázně. Za projektem celé sady 32 karet stojí tým z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, na jejichž webových stránkách si zájemci mohou karty zdarma stáhnout. 

Karty BEZRÁKOSKY jako didaktická pomůcka | Zdroj: ped.muni.czKarty BEZRÁKOSKY jako didaktická pomůcka | Zdroj: ped.muni.cz

Obrozenecké pexeso

Hra Obrozenecké pexeso neboli Čechořečný PaměťOtoč je prací dvojice Lukáše Tomka a Ilony Polanski ze studia Tomski&Polanski. Při hře tohoto pexesa se hráči ocitnou v době Národního obrození, kdy jazykovědci, takzvaní brusiči jazyka, vymýšleli jeden nový pojem za druhým. Obrozenecká čeština tak byla opravdu pestrá, některé novotvary se úspěšně ujaly a i dnes je používáme, některé ale nebyly tak úspěšné a o to vtipněji zní s odstupem času. Slova jako bezabecedník, paměťotoč nebo skokotnosta tak sice nenašla své místo ve slovníku 21. století, zato ale našla své místo na tomto ilustrovaném pexesu. Díky hře tak autoři představí pexesovým hráčům jednotlivé neologismy, a navíc se díky ilustracím snadno dozvědí, co daná slova znamenají. Pexeso je možné zakoupit na webových stránkách autorů nebo i na e-shopu CZECHDESIGN.

Obrozenecké pexeso od studia Tomski&Polanski | Zdroj: illustrationshop.czObrozenecké pexeso od studia Tomski&Polanski | Zdroj: illustrationshop.cz

Související

Tři nejlepší grafická studia roku 2020 očima odborníků. Byla výhra zasloužená, nebo nepřinesla nic objevného?
Grafický design

Tři nejlepší grafická studia roku 2020 očima odborníků. Byla výhra zasloužená, nebo nepřinesla nic objevného?

Tereza Bíbová - 3. 5. 2021

Vyrůstat s designem odmala. Vybíráme tvůrce, kteří umí vymyslet funkční a krásné produkty pro nejmenší – 2. díl
Produktový design

Vyrůstat s designem odmala. Vybíráme tvůrce, kteří umí vymyslet funkční a krásné produkty pro nejmenší – 2. díl

Tereza Bíbová - 9. 4. 2021

Kdo si hraje nezlobí. Tipy na 5 aktivit pro děti v karanténě
Ilustrace

Kdo si hraje nezlobí. Tipy na 5 aktivit pro děti v karanténě

Tereza Bíbová - 17. 4. 2020

Dala tvář podnikům Ambiente a kuchařkám Dity P. Yveta Kroupová přesto říká, že není klasická ilustrátorka
Ilustrace

Dala tvář podnikům Ambiente a kuchařkám Dity P. Yveta Kroupová přesto říká, že není klasická ilustrátorka

Petra Boháčová - 2. 3. 2020

ujep 2024
zuz banner