Humpolec. Město na půli cesty mezi Prahou a Brnem je pro mnohé návštěvníky známé nejen díky výstavním cyklům ve zdejším areálu 8smičky. Jeho kolorit udává i rodinná nábytkářská firma Profil nábytek. Ta v posledních letech proměnila výstavbou svého nového sídla brownfield bývalého nákladového nádraží. Zázemí firmy si majitelé nadělili jako zásadní milník, s kterým vstupují do čtvrté dekády nového fungování. Odvaha, šmrnc, inovace, a především respekt k zaměstnancům jsou hlavní atributy, které z výrobní haly a kancelářských prostor přímo sálají. Jak takový humpolecký zázrak vznikl a kterou cestou se firma vydá v budoucnu?
Čtvrtou dekádu posouváme na nové koleje
„Ve firmě jsme čtyři společníci a každý z nás spolumajitelů má děti různého zaměření. Přirozeně proto přemýšlíme nad procesem předání firmy další generaci. Chceme jim umožnit místo v kolektivu a zázemí, kde se budou seberealizovat a budou spokojeni,“ pronesl před třemi lety v rozsáhlém článku o nadaném klanu rodiny Čermáků jeden ze spolumajitelů firmy Profil nábytek František Čermák. Vytyčený cíl se svými třemi kolegy a dlouholetými přáteli, s kterými před 30 lety firmu společně zakládali, zdolali s obdivuhodnou grácii a lehkostí.
Obsazení křesla nového výkonného ředitele se podařilo ošetřit uskutečněním konkurzu, v němž byl zvolen Jiří Klouček. Před majiteli stál ale ještě jeden nedokončený projekt – největší dosavadní investice – čímž bylo přesunutí firmy do nového areálu. Jeho podoba je dnes chloubou firmy a přinesla zaměstnancům zcela novou úroveň estetiky, funkcionalitu a každodenní dávku inspirace.
Mobilní domek pro nezávislé bydlení od Artikul architekti. | Foto: Jan Veleta
Pokora, poctivost a vytrvalost
Výstavba nových prostor firmy Profil nábytek započala v roce 2019 a dokončení se její majitelé dočkali i kvůli covidovým rokům až letos na podzim, kdy ji také v den slavnostního openingu představili veřejnosti. Kromě nových kanceláří vedení a prostorů showroomu bylo možné nahlédnout i do výrobní haly, která je vybavená nejmodernější technologií pro výrobu nábytku. Návštěvníci se seznámili s bohatým portfoliem produktových řad, které firma nejčastěji dodává do kanceláří, zdravotnických zařízení, nebo tvoří atypické interiéry, jež vznikají na základě spolupráce mezi architekty, technology a v neposlední řadě šikovnými truhláři.
Akce, při níž se setkali nejen čtyři početné rodiny zakládajících členů, se nesla v duchu komentovaných prohlídek a workshopů. V rámci přednášek vystoupili i autoři Mobile Hut ze studia Artikul architekti, kteří s Profil nábytek nejednou při svých realizacích spolupracovali, či architekt Luděk Rýzner z OK PLAN ARCHITECTS.
Přednáška architekta Luďka Rýznera z OK PLAN ARCHITECTS. | Foto: Jan Veleta
Otisk mladé generace
„Kultivace firemního prostředí má dopad na spokojenost zaměstnanců,“ zmiňoval na své přednášce architekt Rýzner, který nenechal bez pochvaly sestry Moniku Cihlářovou a Ivetu Šalamounovou ze studia Schwestern (dcery spolumajitele firmy Františka Čermáka), jež jsou autorkami konceptu interiérů. Do podoby stavby zasahovaly od její rané fáze, přičemž mohly ovlivnit výběr materiálů, barevnost nejen v interiéru nebo výsledek zahradní architektury za pomoci přizvaných odborníků.
„Jednotícím prvkem vnitřních prostor je podlaha, a to i z důvodu, abychom žádný z prostorů nenadřazovaly jinému. Cílem bylo zaměstnance stmelovat. Proto je také srdcem areálu jídelna, kde se setkávají truhláři z dílny s lidmi z administrativní budovy. Spojovací linka je právě komunikace a pohyb, který podporujeme různorodou škálou sedacího nábytku, ať je vaším místem setkávání jídelna, komunitní showroom nebo venkovní stoly před vstupem do areálu. Vytvořením přívětivého interiéru pomocí teplých tónů barev a masivního dřeva docilujeme zdravého pracovního prostředí,“ vysvětluje Iveta Šalamounová. Se sestrou se nebály experimentovat a v interiérech přiznaly například stavební konstrukční materiály, které doplnily nábytkářskými prvky z kolekce MOVE ME a TAK.
Úspěšnou firmu tvoří spokojení zaměstnanci
Důraz na spokojenost zaměstnanců potvrzuje i finanční ředitel a jeden ze zakládajících členů Jan Ságl, který zdůrazňuje lidský a individuální přístup ke každému z nich. „S našimi lidmi sdílíme úspěchy, ale i jejich neúspěchy, a pokud jsou k nám loajální, musíme být takoví i my jako vedení. Pamatuji si krizi v roce 1998, kdy jsme se s některými zaměstnanci museli rozloučit se slovy, že když se situace zlepší, budou tu mít vždy otevřené dveře. Což se nakonec ve čtyřech případech stalo a oni jsou členy týmu dodnes, “ vypráví Jan Ságl a připomíná slova výkonného ředitele, která pronesl při úvodní řeči slavnostního otevření.
Kancelářské prostory jsou doplněny kolekcí MOVE ME a TAK. | Zdroj: Profil nábytek
„Jako mladí jsme řídili firmu intuitivně, což dnes ale nemusí fungovat. Přitom si stále, jak řekl Jiří Klouček, chceme držet charakter rodinné přívětivé firmy a kvalitních produktů s vysokou přidanou hodnotou. I proto jsme založili projekt junior management, který zapojuje do fungování firmy mladou nastupující generaci,“ uzavírá Ságl, který je naplněný optimismem. Snaha firmu rozvíjet je veliká a nová generace může navázat na pevné základy. Navíc výstavbu areálu pojali architekty nadčasově, a proto bude plnohodnotně sloužit dalších několik desetiletí.
Součástí sídla Profil nábytek je i showroom v přízemní části. | Zdroj: Profil nábytek
Nastupující generace potomků zakladatelů firmy Profil nábytek. | Foto: | Foto: Michal Hančovský
Článek vznikl v rámci placené spolupráce.