Hrrr na Baldur! Ohlédnutí za festivalem dětské knihy v Brně

Festival Baldur. Zdroj: Festival Baldur. Festival Baldur. Zdroj: Festival Baldur.

Prostranství před Místodržitelským palácem už tradičně okupuje kluziště, Jošt shovívavě shlíží na bruslaře, ulicemi proudí davy se svařákem a trdelníkem, z nebe se pomalu snáší sníh. Před hlavním vchodem do galerie si můžete půjčit brusle, jdou na dračku, je tu už fůra rodičů s dětmi, zato do galerie míří jen zasvěcení; konkurence je dnes, v sobotu před první adventní nedělí, velká a málokdo ví, že ty nejlepší vánoční dárky pořídí právě tady. Probíhá tu totiž třetí ročník festivalu dětské knihy a ilustrace Baldur, tentokrát na téma příběh.

Na chodbě v prvním patře stojí jeden stolek vedle druhého, návštěvníci okukují vystavené knihy, listují, vyzvídají, klábosí, počítají drobné a mezi nimi se proplétají děti velikosti, která jim většinou neumožňuje ani zahlédnout to, na co s takovým zaujetím koukají dospělí.

Festival Baldur, zdroj: Festival BaldurFestival Baldur, zdroj: Festival Baldur

Hned první stánek hostitelské Moravské galerie nabízí zbrusu nové druhé rozšířené vydání krásné knihy Jak se dělá galerie autorů Ondřeje Chrobáka, Rostislava Koryčánka a Martina Vaňka s ilustracemi Davida Böhma. Bohatě ilustrovaná kniha s mnoha rozkládacími dvojstranami dětem svižně představí fungování galerie a bezesporu v nich zažehne jiskru touhy po jejím podrobnějším prozkoumání.

Jak se dělá galerie, zdroj: Moravská galerie v BrněJak se dělá galerie, zdroj: Moravská galerie v Brně

A teď si vyber...

Kromě nakladatelství na festival zavítalo i několik knihkupectví; vedle pořadatelského ArtMapu to bylo brněnské knihkupectví Dlouhá punčocha specializované na knihy pro děti, jež ve svých prostorech nabízí kromě opravdu bohatého výběru českých i cizojazyčných knih pro děti i občasná večerní čtení pro dospělé. Ten úplně první večer zasvětily majitelky knihkupectví polským knihám pro děti, jejichž výtvarnému zpracování ještě dodenávna náš knižní trh sahal sotva po kotníky a které v hojné míře už nějakou dobu vycházejí i v českém překladu. Na polské autory byl ostatně zaměřený i loňský Baldur.

Polská knížka vlevo na stole - Festival Baldur, zdroj: Festival BaldurPolská knížka vlevo na stole - Festival Baldur, zdroj: Festival Baldur

Polskie piękno

Novinku z polské provenience představilo například nakladatelství Jakost, které po knihách D.O.M.E.K.Z.A.H.R.A.D.A. letost vydalo další publikaci v řadě, nazvanou H.U.D.B.A., od autorů Michała Libery a Michała Mendyka a ilustrátorů Aleksandry a Daniela Mizielińských. Stejně jako v předchozích dvou knihách, které objevovaly klasické, bláznivé, obrovské i miniaturní, neuvěřitelné či legrační zahrady a obydlí, i v této autoři nacházejí a představují nejroztodivnější podoby hudby a ukazují, kde všude můžeme hudbu najít.

Kdo by se nemohl nabažit ilustrací Aleksandry a Daniela Mizielińských, kmenových ilustrátorů polského nakladatelství Dwie siostry, mohl se posunout ke stolečku nakladatelství Host, které jejich produkci začalo systematicky uvádět na český trh (Mapy, Pod zemí, pod vodou, Mapovník). Host na festivalu nabízel i další své novinky od polských autorů, barevné velkoformátové knihy pro nejmenší děti Rok na venkově od ilustrátorky Magdaleny Kozieł-Nowakové nebo Rok v lese od Emilie Dziubakové.

Mapy, zdroj: Host BrnoMapy, zdroj: Host Brno

Pro vánoční čas

Nakladatelství Cesta domů, které se zaměřuje na těžká témata nemoci či smrti blízkých, představilo krásnou publikaci pro adventní dobu V betlémě se svítí, která obsahuje 24 koled pro každý den adventu a betlém s 24 papírovými figurkami od výtvarnice Adriany Skálové, které si děti můžou postupně každý den až do Štědrého dne skládat.

Svoji novinku z řady ilustrovaných průvodců městy pro děti To je... představilo nakladatelství Baobab, tentokrát To je Istanbul. Knihu napsala a ilustrovala výtvarnice Tereza Říčanová, která o patro výš vedla i výtvarnou dílnu pro děti právě na téma hlučného, barevného, divokého, multikulturního Istanbulu. Pod jejím vedením si děti vytvořily svoji vlastní knihu.

To je Istanbul, zdroj: Nakladatelství BaobabTo je Istanbul, zdroj: Nakladatelství Baobab

Ateliér NaPOLI Martiny Kupsové a Alžběty Zemanové přivezl různé vystřihovánky, miniknížečky, pohlednice nebo půvabné minipanenky, například maminku se čtyřčaty, která si mohla zastrčit za gumičku, aby se jí nerozutekla.

Krásné skládačky představila grafická dílna Uutěrky, ať to byli ptáčci nebo závodní auta. A pokud si vaše mrně pokydalo tričko, mohli jste mu tu pořídit nějaké pěkně potištěné.

Děcka, přijďte!

Dílny byly druhým stěžejním bodem festivalu. Probíhaly od rána do večera, byly určeny pro různé věkové skupiny, a kdo se náhodou nestihl přihlásit na konkrétní dílnu, mohl si kdykoli během dne vytvořit město v lepenkové krabičce. Děti do ní lepily tavnou pistolí postavičky z čokoládových vajíček, vojáčky a indiány, dokreslovaly, dolepovaly a velmi se u toho bavily.

Festival Baldur, zdroj: Festival BaldurFestival Baldur, zdroj: Festival Baldur

Prezentovaly se tu taky dva časopisy pro děti, už zavedená Raketa a nový slovenský časopis pro děti od 6 do 11 let Bublina, které mají společnou vysokou kvalitu ilustrací od současných českých a slovenských výtvarníků a stránky nabité inspirativním čtením, luštěním nebo vyráběním.

A kdo si ještě nestihl prohlédnout aktuální výstavu Josefa Šímy v Místodržitelském paláci nazvanou Cesta k vysoké hře, mohl jít v rámci festivalu na komentovanou prohlídku a navrch navštívit výtvarnou dílnu k výstavě.

Takže příští rok rychle dopít svařák, dojíst trdelník, sundat brusle a hurá na Baldur! Upozornění: velkou tašku s sebou.

Festival Baldur, zdroj: Festival BaldurFestival Baldur, zdroj: Festival Baldur

O festivalu více info na Facebooku.

Související

Výstava Alžběty Skálové: Chůze v šeru
 

Výstava Alžběty Skálové: Chůze v šeru

Výstava
28. 6. 2019 - 14. 9. 2019

Nejkrásnější české knihy roku 2017 zveřejněny. Cenu získali Cirkus, Póvl i Paci, paci, pacičky
Grafický design

Nejkrásnější české knihy roku 2017 zveřejněny. Cenu získali Cirkus, Póvl i Paci, paci, pacičky

Jana Mattas Horáčková - 19. 4. 2018 - 4 min.

Prolustrujte 2 patra české ilustrace
Ilustrace

Prolustrujte 2 patra české ilustrace

Eliška Prokopová - 27. 9. 2017 - 4 min.

Jak se daří české ilustraci?
Ilustrace

Jak se daří české ilustraci?

Eliška Prokopová - 7. 11. 2016 - 5 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024