HRAVOUKA: Když myška poznává svět

Malé nakladatelství Běžíliška i autorka Tereza Vostradovská s ní slaví velké úspěchy. A není divu, pro děti zhruba od čtyř do deseti let je to vynikající čtení a prohlížení, které vybízí ke spoustě aktivit, ale i všetečným otázkám. První vydání se beznadějně vyprodalo, ale nezoufejte, dotisk už je hotový, a tak je kniha šikovně těsně před Vánocemi ještě k mání. Do 6. 1. 2017 se pro ni můžete stavit u nás v Galerii a mrknout při tom na výstavu české hračky.

Autorská kniha Terezy Vostradovské čtenáře zavede do nory zvídavé myšky, která ze všeho nejraději leží v encyklopediích, zejména těch technických. Zná vše o letectví, podmořských objevech nebo třeba cyklistice. Ale když jí do nory počnou strkat prsty rozličné kořínky, uvědomí si, že neví nic o přírodě, která je všude okolo. A jelikož nemá po ruce žádnou hezkou obrázkovou knížku o přírodě, rozhodne se, že ji vytvoří sama.

Takhle vzniká Hravouka, myší příručka o přírodě (foto: nakladatelství Běžíliška)Takhle vzniká Hravouka, myší příručka o přírodě (foto: nakladatelství Běžíliška)

A tak ji sledujeme v okolí její nory, v lese, u rybníka, a nakonec i na zahradě. Pečlivě vše pozoruje a zaznamenává. Ale je rozumná, do herbáře lisuje a lepí pouze rostliny, živočichy po pozorování zase propustí. Každá stránka je takovou mikrodetektivkou. Tady leží okousaná šiška, určitě tu někde poblíž bude veverka. A poznáte, co je tohle za ptáka? Ne? Nevadí, ve spodní části stránky vám myška ráda napoví. Ale není od věci zkusit trochu hádat. K tomu ostatně sama myška několikrát vybízí: „Po cestě k noře jsem našla pár různobarevných pírek. Poznáš, komu patří?“ Na tyhle otázky ale odpovědi neposkytuje, a tak pokud nejste v ornitologii školení, možná se zapotíte spolu s dětmi. Určitě vám to ale vynahradí slovník ptačího zpěvu (kdopak asi dělá Čak-čak-tix-tix?), anebo rozkošná dvoustrana s mravenci. Moji oblíbenci jsou ti, co balancují na zadečku demižon s medovicí. Věřím, že si ale každý najde toho svého.

Moji oblíbení mravenci (foto: nakladatelství Běžíliška)Moji oblíbení mravenci (foto: nakladatelství Běžíliška)

Myška se rozhodně neupejpá. V lese jí k výstupu na stromy pomáhají příhodně rozestavené žebříky a když navštíví rybník, okamžitě nasadí potápěčské brýle i ploutve, aby se mohla setkat s podvodními živočichy. Sleduje například pulce, aby se konečně dozvěděla, kdy a jak jim narostou nožičky. „Hej! Nelov mě!“ – „Neboj, zase tě pustím.“ A na vlastní kůži zakusí, že není zdvořilé, ptát se madam škeble na její věk. Zvlášť když jej sama může snadno spočítat, úplně jako letokruhy. Jemný humor se nese celou knihou, myška vše, co zažívá, jemně glosuje. Ale jenom do té míry, aby neodvedla pozornost od důležitých informací, které po cestě nasbírala. Balancuje tak krásně na hranici mezi naučnou a zábavnou literaturou.

Hej, nelov mě! (foto: nakladatelství Běžíliška)Hej, nelov mě! (foto: nakladatelství Běžíliška)

Tereza Vostradovská ztvárnila, ač zjednodušeně, tak velmi věrně všechny obyvatele navštívených biotopů. Já sama bych nepoznala snad jen vřes. Trochu na škodu je, že třeba u larev hned nevidíme, jací živočichové se z nich vylíhnou. Nevím, jak vám, ale mně nápověda: hálka larvy žlabatky připomene maximálně bájnou Žlababu. I když to také není na závadu.

Po dokončení knížky musí myška ještě pořádně uklidit noru (foto: nakladatelství Běžíliška)Po dokončení knížky musí myška ještě pořádně uklidit noru (foto: nakladatelství Běžíliška)

Takže jestli máte doma malé šťoury, kteří by ze všeho nejraději celé dny pozorovali pulce, napodobovali zpěv ptáků, anebo se vyptávali na to, jak můžou zvířata pod vodou dýchat, vložte jim do rukou tuhle myší encyklopedii. Jen se připravte na to, že jakmile přejde krutá zima, poběží si k rybníku se sklenicí vody nabrat vzorky, budou vám všude sázet malé doubky a mravenců se nebudou moci nabažit. 

V lese (foto: nakladatelství Běžíliška)V lese (foto: nakladatelství Běžíliška)

Přijďte se seznámit s Hravoukou na výstavu Designéři dětem v GALERII CZECHDESIGN.

VÝSTAVA DESIGNÉŘI DĚTEM
Kdy: 19. 10. 2016 – 6. 1. 2017 
(od 24. 12. 2016 do 1. 1. 2017 je výstava zavřena)
Kde: GALERIE CZECHDESIGN, Vojtěšská 3, Praha 1
Otevírací doba: PO – PÁ, 12 – 19
Kurátorky: Jana Vinšová, Kamila Matějková
Architektonické řešení: H3T architekti
Ilustrace: MY DVĚ
Grafické řešení: Kamila Kučerová

Vstup zdarma. 

Za podporu projektu děkujeme partnerům výstavy: Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Magistrát hl. m. Prahy, Městská část Praha 1, IKEA, Knihex.

Související

VYNÁLEZÁRIUM: Člověk na rozdíl od zvířat stále něco tvoří
Grafický design

VYNÁLEZÁRIUM: Člověk na rozdíl od zvířat stále něco tvoří

Eliška Prokopová - 22. 9. 2016 - 4 min.

Rostlinopis a Havětník: Encyklopedie hemžící se příběhy
 

Rostlinopis a Havětník: Encyklopedie hemžící se příběhy

Eliška Prokopová - 11. 7. 2016 - 4 min.

NEJKRÁSNĚJŠÍ KNIHY ROKU 2015
Grafický design

NEJKRÁSNĚJŠÍ KNIHY ROKU 2015

Eliška Prokopová - 25. 4. 2016 - 7 min.

výstava czd
SHOP 2025
SHOP Snoubení
job lab 2024