Hračky, které neomrzí. Tipy pro zodpovědné rodiče

Houpací prkno Utukutu, zdroj: www.utukutu.cz Houpací prkno Utukutu, zdroj: www.utukutu.cz

O víkendu 4. a 5. listopadu se v Praze konal veletrh Rosteme pro život s podtitulem festival smysluplných hraček. Bylo to jedním slovem senzační, ale smyslem tohoto článku není reportáž, ale osobitý průzkum s pomocníky nejpovolanějšími – s dětmi. Během pěti hodin poctivého hraní, jsme pro vás našli opravdové lahůdky z dětského světa zábavy a her. Více než 20 tipů na hry a hračky podporující správný rozvoj, jemnou i hrubou motoriku a nekonečnou fantazii.

Tvořivá dílna

Hry a hračky, které slouží k tvoření a vyrábění jsou moje asi nejoblíbenější. Výtvarné potřeby všeho druhu jsou dnes k dostání v kdejakém supermarketu, ale opravdu skvělé a nebojím se napsat, vychytané kousky jsem našla právě na Rosteme pro život.

Co prostě musíte dětem pořídit je plnící štětec AladinE, který najdete i pod označením štětec s nádržkou. Jde o štětec, který lze naplnit vodou a kelímek s vodou pak není potřeba. Malí výtvarníci se s tímto štětcem opravdu pobaví a vám odpadne úklid rozlité vody, ke které při malování s vodovkami dochází až neuvěřitelně často.

Plnící štětec od Aladine, festival Rosteme pro život, foto: Šárka KobrynováPlnící štětec od Aladine, festival Rosteme pro život, foto: Šárka Kobrynová

Další nepostradatelnou věcí jsou razítka francouzské značky AladinE. Ty jsou doslova už pro mimina. Jsou pěnová, lehká, krásná, obrazově čitelná a především jsou vysoká, takže obtisknutí konečků prstů do razítkovacího polštářku je takřka nemožné (ale je jasné, že někteří to dokáží). Plnící štětec i razítka byla k vidění u výtvarných potřeb Twint a seženete je na webu www.aladine.cz.

Razítka pro děti od 18 měsíců, výrobce Aladine, zdroj: activacek.czRazítka pro děti od 18 měsíců, výrobce Aladine, zdroj: activacek.cz

Tvořilo se i u Mandaly a obrázky z písku, ač to na první pohled vypadá, že je to zábava spíše pro jedince vyznávající klid a meditaci, tak opak je pravdou. Barevné, nezávadné, křemičité písky v malých mističkách se sypou na obrázek, na kterém je třeba liška, medvídek, pejsek, a jiné.

Předloha je vlastně samolepící papír s vyřezaným obrázkem. Odlepujete samolepku a vysypáváte barvy dle libosti a tím že je předloha nařezaná, tak máte vždy krásný výsledek a jen si vybíráte barevnost podle vámi zvoleného písku. Děti byly nadšené a to i ty ani ne dvouleté.

Mandaly a obrázky z písku, festival Rosteme pro život, foto: Šárka KobrynováMandaly a obrázky z písku, festival Rosteme pro život, foto: Šárka Kobrynová

Malý stavař

Stavebnice se neomrzí asi nikdy a je jedno máte-li doma holky či kluky. Budovat, stavět, skládat, ale i bořit baví každé dítě. Pro různý věk je třeba jen vybrat adekvátní obtížnost.

Nás zaujala stavebnice pro věk od 3 do 103 let s názvem Golo, kterou mělo na stánku hračkářství specializující se výhradně na české hračky (a trochu i slovenské) Hugo chodí bos. Z tohoto jednoduchého dřevěného kolečka sestavíte tolik různých zvířátek a postaviček, co vám bude fantazie stačit. Se stavebnicí si vyhrají i mrňousci výrazně mladší než je uvedený věk. 

Didaktická stavebnice Golo pro děti od 3 let, zdroj: makovsky.czDidaktická stavebnice Golo pro děti od 3 let, zdroj: makovsky.cz

Další stavebnice, která nás zaujala je také dřevěná a jedná se o podobný princip, jako je stavění z kostek. Jmenuje se Pikiny a stavebním tvarem nejsou kostky, ale pravidelné lichoběžníky. Dají se tady vytvářet nejen věže, ale i zajímavé obrazce a ornamenty. Se stavebnicí si vyhrají jak tříletí, tak desetiletí.

Stavebnice Pikiny, foto: M. Mišáková, zdroj: PinterestStavebnice Pikiny, foto: M. Mišáková, zdroj: Pinterest

Máte-li doma konstruktéra a montéra v jednom, tak pro něho (i klidně pro ni) je jako dělaná dřevěná stavebnice Pony.

Tu tvoří komponenty s otvory pro šrouby a matice, díky kterým si můžete sestavit vlastní plně funkční hračky – jeřáb, koníka, koloběžku, vozík nebo robota. Zcela nezaujatě dodávám, že tato stavebnice zaujala především kluky a jejich tatínky.

Stavebnice Pony, zdroj: www.mojepony.czStavebnice Pony, zdroj: www.mojepony.cz

Láska ke knihám

Kniha to už dávno není jen listování stránkami s texty a obrázky. Ty dnešní mají mnoho jiných podob.

Třeba knihy Lucie Seifertové, známé ilustrátorky obrazových dějin pro děti, se po otevření všelijak hýbou a jen jaksi mimochodem seznamují s českou historií.

Pro ty úplně malinké je tu řada leporel Dějiny pro nejmenší (Pohádka o Husitech, Pohádka o králi Karlovi, Pohádka o Bruncvíkovi, aj).  

Starší jistě ocení prostorová leporela nebo také pop-up booky jako Český Ráj a jeho tajemství či Tajemný Golem. Pro děti školou povinné jsou jasnou volbou Dějiny udatného českého národa, které se pyšní cenou Magnesia Litera.

Kniha Tajemný Golem (pop-up book), autor Lucie Seifertová, zdroj: www.seifertova.czKniha Tajemný Golem (pop-up book), autor Lucie Seifertová, zdroj: www.seifertova.cz

I další malé nakladatelství POP-PAP představilo knihy, které slouží zároveň jako hračky.

Nádhernou knihou je Byl jednou jeden domeček (návrh a ilustrace Marcela Konárková) na motivy české lidové říkanky v netradičním provedení. Můžete se kochat nejen očima, ale i rukama a hapticky zkoumat jednotlivé ilustrace. Součástí balení jsou vyřezávané karty s obrázky, které se mohou vykreslovat, obkreslovat, nebo prosvěcovat a zahrát s nimi třeba stínové divadlo. 

Byl jednou jeden domeček, design a ilustrace Marcela Konárková, POP-PAP, zdroj: www.pop-pap.czByl jednou jeden domeček, design a ilustrace Marcela Konárková, POP-PAP, zdroj: www.pop-pap.cz

Další kdo knihu povýšil na hru, je Lucie Ernestová. Její práce jsou již legendární, ale třeba je ještě neznáte. Jde vlastně spíše o krásně ilustrované hry schované ve formě knihy. Jsou šité na míru dětskému humoru a fantazii. Jsou dostatečně rychlé, složité, vzdělávají a bystří myšlení a hlavně je u nich legrace. O tom, že je děti mají velmi rády, by mohla vyprávět nejedna maminka. Dílů vyšlo již několik.  Začnete - li s těmi které se jmenují Veselé hry či Zvířátkové hry, určitě zanedlouho budete chtít mít doma i další.

Hry Lucie Ernestové, zdroj: www.lucieernestova.czHry Lucie Ernestové, zdroj: www.lucieernestova.cz

Učit se je radost

Rodiče velmi rádi pořizují hračky, které je nějakým způsobem rozvíjejí. Často volí vzdělávací typy, ale důležité je trénovat také jemnou a hrubou motoriku, koordinaci či smysly.

Pro ty úplně nejmenší je určený Hlavolam s kuličkami od Truhlářství Záboj. Trénuje se na něm práce prstů pomocí zastrkávání kuliček do dírek, učení barev a postupem času lze plnit přiložené úkoly. 

Hlavolam pro nejmenší od Truhlářství Záboj, foto: Šárka KobrynováHlavolam pro nejmenší od Truhlářství Záboj, foto: Šárka Kobrynová

Nadšení u dětí vyvolává i houpací prkno Utukutu, které je nejen výbornou hračkou, ale i fyzioterapeutickou pomůckou. Malí neposedové na něm procvičují stabilitu a obratnost, posilují svaly a rozvíjí jemnou a hrubou motoriku, ale hlavně na dlouho zabaví. Prkno je doporučené od 3 let, ale je mnohonásobně potvrzeno, že si s ním vyhrají i ti mladší (klidně od 1 roku).

Houpací prkno Utukutu, zdroj: www.utukutu.czHoupací prkno Utukutu, zdroj: www.utukutu.cz

Cvičit se dá nejen tělo, ale i hlava. K tomu je určena společenská hra Memonik. Hraje se netradičně bez zraku, se zakrytýma očima. Hru tvoří 36 mističek s 18 různými materiály, jako korek, koberec, dřevo či silikon a jiné. Cílem je pomocí hmatu najít co nejvíce stejných párů a přitom mít zakryté oči maskou, která je součástí balení. Při hře si bystříte několik smyslů. Procvičíte si nejen hmat, ale i sluch a prostorovou orientaci a  paměť. Vyzkoušeli jsme u stánku z webu proprcky.cz, kde najdete i mnoho dalších zajímavostí a tipů na ten správný dárek.

Nejlepší kamarádi

Další kategorií jsou hračky, které slouží k osobnímu rozvoji dětí. Dají se na nich trénovat sociální návyky, ohleduplnost, pečlivost, trpělivost, vypravování, řidičské dovednosti nebo mateřské povinnosti. Jsou to zkrátka hračky, které na první pohled nic mimořádného neumí a možná i proto je děti tolik milují. Jsou to jejich plyšoví medvídci, panenky a auta, kteří mají přesně ty vlastnosti, které si přejí a říkají přesně to, co chtějí. Mluví totiž jejich jazykem.

Nejeden kluk by chtěl mít kouzelné auto na klíček (Tatra 603, Tatra 87, Porsche 356, aj) od firmy KOVAP, které nikdy nespadne ze stolu.

A máte-li holčičku, tak vězte, že již po desetiletí se pořád vyrábí i slavná beruška.

Tatra 87 na klíček - nikdy nespadne z desky stolu, Kovap, zdroj: mall.czTatra 87 na klíček - nikdy nespadne z desky stolu, Kovap, zdroj: mall.cz

Víme, ale jak to s holčičkami je, že nejraději mají panenky či zvířátka a to proto, aby se o ně mohly starat, chodit s nimi nakupovat, vařit, oblékat je. Zkrátka dělat co s nimi to, co jejich maminka.

Krásné panenky, medvídky, králíčky a jiné kamarády šije Marie Mrňávková pod značkou Břichopas. A protože je paní Mrňávková maminkou čtyř dcer, jsou její výtvory ozkoušené těmi nejnáročnějšími komisaři. 

Panenky od Břichopas, zdroj: brichopas.czPanenky od Břichopas, zdroj: brichopas.cz

A co ještě děti milují? Kout pikle! A mít kufřík s tajemstvím a mít v něm celý svět.

Přesně takové kufříky s domečkem uvnitř vyrábí Kufříkov - Pikle. V nabídce mají Moje domácnost, V říši snů a Za zrcadlem. Ke kufříkovému domečku lze pořídit i skřítky z bukového dřeva a další vybavení. Kufřík stačí zavřít a máte miniaturní pohádkový svět nejen na doma, ale i na cesty, do čekárny k doktorovi nebo do restaurace.

Kufříkové domečky od Pikle - Moje domácnost, zdroj: www.pikle.cz/designove-kufrikove-domecky-/Kufříkové domečky od Pikle - Moje domácnost, zdroj: www.pikle.cz/designove-kufrikove-domecky-/

Máte-li doma veliké vypravěče, které baví předvádět svůj um i ostatním, pak možná právě ve vaší domácnosti byste užili Loutkové divadlo MARIONETINO. Papírové divadélko, které je velmi bytelné a lehké zároveň, se jen tak nezničí. Hrát můžete jak vy, tak holčičky a kluci od tří let. Na výběr je loutkové divadlo s oblíbenou pohádkou a časem lze další pohádky přikupovat (jednotlivé postavy k pohádkám nebo kulisy). Divadýlka jsou velmi hezky udělaná a i proto si vysloužila ocenění odborníků SPRÁVNÁ HRAČKA.

Loutkové divadlo MARIONETINO na festivalu Rosteme pro život, foto: Šárka KobrynováLoutkové divadlo MARIONETINO na festivalu Rosteme pro život, foto: Šárka Kobrynová

Související

Jak nás Maxim Velčovský vzal do nebe a co Designblok 2017 představil v designu pro děti
Produktový design

Jak nás Maxim Velčovský vzal do nebe a co Designblok 2017 představil v designu pro děti

Šárka Kobrynová - 31. 10. 2017 - 8 min.

Abeceda! Designéři navrhují hravé a praktické pomůcky pro prvňáčky
Grafický design

Abeceda! Designéři navrhují hravé a praktické pomůcky pro prvňáčky

Šárka Kobrynová - 13. 9. 2017 - 6 min.

Traktůrek na klíček slaví 60 let
Kritika a teorie

Traktůrek na klíček slaví 60 let

Šárka Kobrynová - 1. 8. 2017 - 4 min.

Čeští módní návrháři dětem
Móda a šperk

Čeští módní návrháři dětem

Lucie Vrkotová - 5. 12. 2016 - 4 min.

Designblok & Děti: Hrací koutky a tipy na design pro nejmenší
Produktový design

Designblok & Děti: Hrací koutky a tipy na design pro nejmenší

Iri Novak - 24. 10. 2015 - 3 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024