Hračky do čekáren. Nápad z Plzně zpříjemní dětem čekání u lékaře a pomůže rozvíjet jejich motoriku

Hračky jsou vyrobeny z překližky, jsou snadno udržovatelné. | Zdroj: Ivo Opl Hračky jsou vyrobeny z překližky, jsou snadno udržovatelné. | Zdroj: Ivo Opl

Premiéru prezentace měl projekt Hračky do čekáren na Plzeň Design Week v roce 2019, kde sklidil velmi pozitivní ohlasy. Za projektem stojí Ivo Opl a jeho myšlenka vznikla již před několika lety. Zabývá se vývojem interaktivních expozic a udržením návštěvníkovi pozornosti. Hračky do čekáren jsou novým konceptem, který má nejen zpříjemnit čekání dětem i rodičům, ale také rozvíjet jejich motorické schopnosti. Prvním produktem je série hraček, která představuje českou krajinu.

Jak a kdy vznikla myšlenka projektu Hračky do čekáren?

IVO: Na festivalu Rock for people v roce 2013. Již tehdy jsem se zabýval vývojem interaktivních expozic a jednou z věcí, kterou jsme řešili, bylo, jak udržet návštěvníkovu pozornost. To vůbec nebylo jednoduché a právě na tomto festivalu nastal zlom.  

Projekt spadající pod Ministerstvo školství tam měl stan, který propagoval vědu. Oslovili science centra a další instituce o obsahovou náplň toho stanu. Já tam přivezl dva exponáty z plzeňského science centra, které dle mého názoru zrovna nepatřily mezi nejzábavnější, ale byly odolné a nebyl předpoklad, že by se na rockovém festivalu zničily.

Tuto myšlenku měly i ostatní instituce a tak věci uvnitř nebyly žádné extra pecky. Začal festival, lidi se trousili a pak najednou jako mávnutím proutku byl stan plný a lidé vše zkoušeli, skládali hlavolamy, šli od exponátu k exponátu

Instalace projektu | Zdroj: Ivo OplInstalace projektu | Zdroj: Ivo Opl

Říkám si, jak to, že tady mají takový zájem? A pak mi to došlo. Vzal jsem si program a v tu chvíli byla díra, kde nehrály žádné kapely. Spousta lidí byla zavřena v areálu a nudila se. A mě napadlo, co když ty věci děláme dobře, jen je dáváme na špatná místa? Co využít znalostí konstruování interaktivních exponátů a zdokonalit tím prvky v čekárnách a na jiných místech, kde lidé musejí čekat.

Proč hračky, proč do čekáren?

IVO: Protože děti při čekání trpí nejvíce. Protože to je prostor, kde sedíte a nemůžete nic. Skoro jako vězení. (smích) Nikdo tam nechce trávit čas, ale někdy se tomu prostě nevyhnete, tak se snažím tento pobyt zpříjemnit s myšlenkou nějaké inovace – židličku a stoleček z IKEA s napůl počmáranými omalovánkami a zlámanými pastelkami vyměnit za něco, co pomůže více.

Naše krajina – první generace hraček do čekáren | Zdroj: Ivo OplNaše krajina – první generace hraček do čekáren | Zdroj: Ivo Opl

Čím jsou tedy vaše hračky unikátní? Co mohou předat dětem?

IVO: Mami a toto je co? To bude asi smrk a to druhé bude nějaký listnatý strom. Možná jabloň. Jak to poznáš? Podle tvaru, smrk je špičatý, stačí si vzpomenout na stromeček, co máme na Vánoce. No toto bude jelen s laní. S laní? Laň je maminka od jelena. A to malé bude buď koloušek nebo srneček. Otcem kolouška je jelen, otcem srnečka je srnec.”

Zvířata, typické budovy, ale i hrad Bezděz součástí projektu Hračky do čekáren | Zdroj: Ivo OplZvířata, typické budovy, ale i hrad Bezděz součástí projektu Hračky do čekáren | Zdroj: Ivo Opl

Tato část vyžaduje asistenci rodiče (nebo ostatních lidí, co jsou kolem). My se mu snažíme pomoci tím, že výběr hraček je dán nějakým logickým rámcem. Náš první kousek je inspirován českou krajinou. Nalezneme tam známé zástupce fauny a flóry. Typické stavby jako chaloupka, statek, kostelík, hrad. Bez rodiče hračka rozvíjí především motorické funkce.

Jak a kde vznikají vaše hračky? Kdo navrhuje jejich design a kde se hračky vyrábí? 

IVO: Hračky vyrábím osobně. Samozřejmě s nějakými subdodávkami, jejichž výkresy si ale vytvářím sám. Mám prostor kousek od centra v Plzni. Základem je obrys daného prvku (jelen, domeček atd…), ze kterého já už vše vytvořím: data pro CNC, upravím vnitřní rádiusy, aby bylo možné hrany perfektně zaoblit frézou, připravím data pro vypálení šablony, přes kterou poté nanáším barvu.

První skici | Zdroj: Ivo OplPrvní skici | Zdroj: Ivo Opl

Následuje lakování ponorem, s jehož vývojem jsem se docela trápil, ale už to funguje a díky tomu lze hodit celou hračku do kýble se saponátem a máte vyčištěno. Výrobní proces byla věc, kterou jsem hodně řešil, protože můžete mít sebelepší nápad, ale když pak nejste schopni danou věc vyrábět v potřebném množství při daných nákladech, jste druzí.

Mám štěstí, že zde mi dost pomohla moje škola. Mám vystudovanou dřevařskou fakultu ve Zvolenu. Proto jsou hračky primárně z překližky, kterou mám jako materiál moc rád. Know-how ohledně tvorby interaktivních prvků mám z pracovních zkušeností – několik let se pohybuji ve vývoji v plzeňské Techmanii a nyní třetím rokem působím jako vedoucí výroby a vývoje v DEPO2015.

Hračky do čekáren | Zdroj: Ivo OplHračky do čekáren | Zdroj: Ivo Opl

Spolupracujete s více designéry? Se studenty?

IVO: Ano. Já totiž nedokáži nakreslit hezky ani stodolu. S konstrukcí, výrobou a ergonomií nemám problém, ale nakreslit první skicu v hezkém poměru, nereálné. Proto jsem byl moc rád, že mi na začátku pomohl kamarád designér Štěpán Soutner a dali jsme společně dohromady první skici.

Následovala grafika. Tam velkou roli sehrála kamarádka grafička, která dokázala perfektně splnit všechny moje požadavky. Následně jsem vytvořil veškerou technickou dokumentaci potřebnou i pro certifikaci.

Rozvíjí motorické schopnosti dětí. | Zdroj: Ivo OplRozvíjí motorické schopnosti dětí. | Zdroj: Ivo Opl

Co se týká studentů, fotím si jejich návrhy hraček na nejrůznějších výstavách a doufám, že jednou budu mít prostředky na to, abych je oslovil. Byl bych rád, kdybych jim mohl v budoucnu pomoci například s konstrukcí a výrobou jejich sériového výrobku.

Na webu uvádíte, že děláte design na míru? Jak probíhá proces tvorby s takovým zákazníkem?

IVO: Doufám, že toto je benefit, který lidé ocení. Díky celkové technologii od návrhu až po výrobu jsem schopný při nezměněných nákladech upravit hračku na míru. Kdyby si hračku objednal např. Magistrát hlavního města Prahy, tak místo Bezdězu dám Pražský hrad, atd. Tento benefit nabízím od více odebraných kusů, ale změna barvy hraček už není problém od jednoho kusu. Nejprve oslovím zákazníka, jestli má nějaké nápady a přání, pak případně udělám návrhy já.

Jaké projekty už máte za sebou? Kde všude vaše hračky jsou?

IVO:,Za svou pracovní kariéru už mám za sebou desítky interaktivních výstav, ale co se týká hraček do čekáren, tam jsem na začátku. Je to možná i drobet nový obor, neboť jsem zatím nenarazil na někoho, kdo by se tímto oborem zabýval tak, že by tam byl nějaký vývoj. Hračky ještě nemám nikde nainstalované, na plzeňském design weeku to byla premiéra.

Hračky do čekáren se vyrábí na území ČR, konkrétně v Plzni. | Zdroj: Ivo Opl Hračky do čekáren se vyrábí na území ČR, konkrétně v Plzni. | Zdroj: Ivo Opl

Jaké aktivity a projekty máte v plánu v blízké budoucnosti? Chystáte něco speciálního?

IVO: Chci se tímto oborem zabývat dál a vyvíjet ho. Již nyní jsem chtěl, aby hračka splňovala požadavky, které jsem si určil: houževnatost, rozvíjení motoriky a edukaci, být dobře udržovatelná, fungovat jak pro jedno, tak pro více dětí, být plnohodnotným prvkem interiéru. Už mě ale začínají zajímat další věci. Mám zálusk na ta extrémně barevná, plastová houpadla na desetikorunu v obchodních domech. Myslím, že by si tato věc již taky zasloužila nějaký vývoj a modernizaci.

Hračky jsou opatřeny certifikací CE | Zdroj: Ivo OplHračky jsou opatřeny certifikací CE | Zdroj: Ivo Opl

Výhodou série hraček je i možnost jejich pronájmu. Vývoj a portfolio Hraček do čekáren můžete sledovat na jejich webových stránkách.
 

Související

Kouzelný svět papíru. Našli jsme tvůrce, kteří z něj vyrábějí nejkrásnější hračky
Produktový design

Kouzelný svět papíru. Našli jsme tvůrce, kteří z něj vyrábějí nejkrásnější hračky

Michaela Dlapová - 27. 11. 2019

Advokátka radí designérům. Jak na design hraček
Produktový design

Advokátka radí designérům. Jak na design hraček

Lucie Brostíková - 24. 6. 2019

Příběh Igráčka. Jak vznikla legendární československá hračka, se kterou si hrají děti přes 40 let?
Produktový design

Příběh Igráčka. Jak vznikla legendární československá hračka, se kterou si hrají děti přes 40 let?

Michala Dlapová - 15. 1. 2019

Houpací prkno jako hračka, balanční pomůcka i kus nábytku. Proč ho dětem pořídit a od koho?
Ostatní

Houpací prkno jako hračka, balanční pomůcka i kus nábytku. Proč ho dětem pořídit a od koho?

Šárka Kobrynová - 26. 1. 2018

ujep 2024
zuz banner