Houpací prkno jako hračka, balanční pomůcka i kus nábytku. Proč ho dětem pořídit a od koho?

HOUPEE - houpací prkna pro zábavný rozvoj dětí, zdroj: www.houpee.cz HOUPEE - houpací prkna pro zábavný rozvoj dětí, zdroj: www.houpee.cz

Ač je to poslední dobou fenomén, pro mnohé je tohle prkno stále záhada. Jedni vám řeknou: „je to jen ohnutá dřevěná deska“. Druzí odpoví: „že se s ní dá dělat ohromná spousta věcí.“ Pravdu mají všichni. Ano, je to to sice jen ohnutý kus dřeva, ale je to i hračka, fyzioterapeutická balanční pomůcka či designová dekorace. Je jednoduše krásná, multifunkční a relativně drahá. Nejen proto, nebo možná právě proto, vyvolává řadu otázek a diskuzí.

Balanční hračka s velkým potenciálem

Houpací prkno není českým vynálezem. Jde o pomůcku, která byla používaná ve waldorfských školkách. Není zcela jasné, kdo s nimi začal obchodovat jako první, ale již v roce 2007 je malá rodinná firma z Kalifornie začala prodávat pod značkou Curvy Board. Na rozdíl od prken, která se vyrábějí v Čechách, šlo o desky z devíti vrstev kanadské javorové překližky (s rozměry 87x30,5 cm). Velmi sympatické a vše vysvětlující je motto, které má společnost na svých stránkách. Hodnota hračky není v tom, co ta hračka sama dělá, ale v tom, co s ní může dělat dítě. 

UTUKUTU - houpací prkno, zdroj: www.utukutu.czUTUKUTU - houpací prkno, zdroj: www.utukutu.cz

Ohnutá deska na tisíc způsobů

Tyto jedinečné ohnuté desky byly vytvořeny, aby pomohly dětem zdokonalovat své fyzické možnosti, rozvíjet rovnováhu a přitom si hrát. Desku lze využít k houpání, balancování, vyrovnávání, jako stoleček na kreslení i modelování. Možnosti využití jsou rozmanité.  Ve světě už existují i „velká“ prkna, tzv. woudie, která používají dospělí jako fitness pomůcku k cvičení.

UTUKUTU - houpací prkno, zdroj: www.utukutu.czUTUKUTU - houpací prkno, zdroj: www.utukutu.cz

Hrdinové z Čech

V České republice jsou asi nejznámějšími výrobci houpacích prken manželé Hrdinovi z Prahy, kteří ho vyrábějí a prodávají pod značkou UTUKUTU. První prkno si nechali vyrobit v roce 2014 jako pomůcku pro svoji dceru, která měla problémy s hrubou motorikou, a doporučená fyzioterapeutická cvičení nepomáhala. Protože mělo prkno úspěch, vyrobili i další, nejprve pro své známé, ale následně se začali lidé ozývat sami. Prkna nějakou dobu i půjčovali k vyzkoušení, prezentovali se na akcích zaměřených na děti, jako je Festival mini, až vše přerostlo v úspěšný byznys.

Prkna UTUKUTU jsou vyrobena z vrstveného bukového dřeva s rozměry 80x30 cm, váhou 3 kg a nosností 200 kg. Doporučený věk je od 3 let (ale fakticky si na prkně hrají už děti od 1 roku). Prkna UTUKUTU mají certifikaci kvality a bezpečnosti CE. Cena začíná od 2400 Kč (barva natural), nebo od 2600 Kč (další barevná provedení).

UTUKUTU - houpací prkno, zdroj: www.utukutu.czUTUKUTU - houpací prkno, zdroj: www.utukutu.cz

Prkna jako trend 

A právě cena je častým důvodem, proč lidé začnou hledat i další výrobce. Nejčastěji diskutovaným je pak prkno od rodinné firmy Houpee se sovičkou v logu, za kterým stojí manželé Sovadinovi ze Šumperka. I oni hledali rozvíjející hračku pro své děti a inspirovali se v zahraničí. Vyrobili několik kusů různých parametrů a nechali je testovat svými šesti dětmi a nakonec nalezli optimální rozměry. Začali vyrábět prkno z bukové překližky o rozměrech 87x30 cm, váhou  cca 3 kg a nosností 200 kg.

HOUPEE - houpací prkna pro zábavný rozvoj dětí, zdroj: www.houpee.czHOUPEE - houpací prkna pro zábavný rozvoj dětí, zdroj: www.houpee.cz

Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o téměř stejné prkno, jaké dělají UTUKUTU, ale rozdíl je nejen v délce, ale také v rádiusu ohnutí.  Prkno od Houpee má rádius o něco větší. To ovšem není vůbec na škodu, jak by se mohlo zdát, spíše naopak. Laicky to znamená, že otočíte-li  obě prkna tak, aby se vytvořil kopeček, na první pohled uvidíte, že Houpee je zhruba o centimetr nižší.

Díky tomu je vhodné jak pro nejmenší děti, tak i pro ty starší. To může být pro mnohé také jeden z rozhodujících faktorů. Výhodou je také nižší pořizovací cena, ta začíná od 1490 Kč za prkno bez povrchové úpravy, nebo 1690 Kč za voskované (v nabídce také lakované, nebo barevné úpravy).

Rozdílný rádius ohnutí u houpacích prken HOUPEE a UTUKUTU, zdroj: HoupeeRozdílný rádius ohnutí u houpacích prken HOUPEE a UTUKUTU, zdroj: Houpee

Houpací alternativy

Ti co hledají dále, jistě najdou i www.houpaciprkna.cz. Tato houpací prkna jednoznačně zaujmou především cenou. Cena je v akci za 1190 Kč přírodní prkno a 1290 Kč za barevné provedení. Asi si teď říkáte, že je to skvělé, ale musíte přihlédnout i k dalším parametrům. Rozměry prkna jsou 80x28 cm, váha jen 2 kg a nosnost 60 kg. Materiálem je vrstvené bukové dřevo s březovým jádrem. Tím lze vysvětlit nižší hmotnost,  vyšší pružnost prkna a tím pádem i menší nosnost. Laicky řečeno, můžou se na něm houpat především „lehké“ děti, čím větší hmotnost, tím se deska více narovná a houpání je pak, kulantně řečeno, velmi ztížené.

HOUPACIPRKNA.CZ - tenčí, lehčí, pružnější, zdroj: www.houpaciprkna.czHOUPACIPRKNA.CZ - tenčí, lehčí, pružnější, zdroj: www.houpaciprkna.cz

Rozhodnete-li se pořídit houpací prkno, mějte na paměti, že kupujete nejen hračku, ale i smysluplnou pomůcku pro správný rozvoj vašeho dítěte, která se bude dědit po generace a jednou pohoupe třeba i vnoučata vašich dětí. Pro kterého výrobce se rozhodnete, je čistě na vás a vězte, že na internetu je jich ještě daleko více. Přesto doufáme, že po přečtení našeho článku jsme vám alespoň částečně osvětlili některé otázky a rozdíly mezi houpacími prkny.

Související

Hračky, které neomrzí. Tipy pro zodpovědné rodiče
Produktový design

Hračky, které neomrzí. Tipy pro zodpovědné rodiče

Šárka Kobrynová - 11. 12. 2017

Jak nás Maxim Velčovský vzal do nebe a co Designblok 2017 představil v designu pro děti
Produktový design

Jak nás Maxim Velčovský vzal do nebe a co Designblok 2017 představil v designu pro děti

Šárka Kobrynová - 31. 10. 2017

Černobílé hračky nejsou jen o designu. Rozvíjejí zrakové funkce a zaujmou už miminka od 2 týdnů
Produktový design

Černobílé hračky nejsou jen o designu. Rozvíjejí zrakové funkce a zaujmou už miminka od 2 týdnů

Šárka Kobrynová - 14. 8. 2017

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024