Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Bytosti jménem houba, foto: J.M.Horáčková Bytosti jménem houba, foto: J.M.Horáčková

Houbaření trochu jinak aneb Bytosti jménem houba

Houbařská sezóna je v plném proudu a vám se stále nedaří pochlubit se s fotkou košíku plného hub svým přátelům na sociálních sítích? Možná jste správně neodhadli hlubiny jejich houbových duší / teď myslím ty houby, ne přátele na Facebooku nebo Instagramu a podobných sítích / Pomoct by vám mohla kniha Bytosti jménem houba.

Houbaření je typicky českým fenoménem, který na nás cizinci vážně nechápou. Stejně jako ponožky v sandálech, knedlíky s omáčkou a ta naše hláška „uvidíme“, místo jasné odpovědi. Pavel Jirásek, autor knihy Bytosti jménem houba, fenoménu houbaření zcela jistě propadnul, stejně jako jiní Češi. Vzal to ale z jiného konce.

Kniha už svým sametově hladkým povrchem naznačuje, že v ruce nedržíte žádnou mykologickou příručku, atlas hub nebo něco podobného, co by mohlo mít dokumentární hodnotu.  Kniha je spíš duchovním rozhovorem, sbírkou básní, snovým dialogem autora s duší hub nebo se sebou samým, který se posouvá až k odkazům na Františka z Assisi, existenciálním otázkám a ontologickému rozjímání nad smyslem života. Texty jsou pokornou meditací, jindy provokujícími promluvami k houbám, stromům, sovám, vlkům a jiným bytostem žijícím v lesním prostředí.

Pavel Jirásek, foto: Roman FrancPavel Jirásek, foto: Roman Franc

V knize je zmíněno kolem sto dvacet druhů hub s roztodivnými názvy, jako jsou čechratka, ďubkatec, hnojník, krásnorůžek, límcovka, přes deset druhů muchomůrek, pavučinec, rosolozub, slizovkaslzivka, trámkovka  a zrnivka a Pavel Jirásek s nimi všemi rozpráví a a v poetických dialozích odhaluje jejich jedinečnost, kterou podtrhuje fotografiemi dokreslujícími celkovou snovou atmosféru.

Autor houby zachycoval na klasický filmový materiál a k optickým efektům přispěly antikvární lupy a zvětšovací skla firmy Meopta. Snímky tak nezachycují skutečnou podobu těchto zvláštních bytostí na hranici rostlinné říše, ale odhalují duši hub. Jejich klobouky jsou zkreslené lomy světel skrze zvětšovací skla a jejich utajená vnitřní podoba je odkryta – fotografie připomínají obrazy slavných i zneuznaných abstraktních malířů, houby vypadají jako UFO a jejich duše se zjevuje  ….

Bytosti jménem houba, foto: Pavel JirásekBytosti jménem houba, foto: Pavel Jirásek

Taková estetika je pro Pavla Jiráska typická, patřil mezi zakladatele hnutí Bratrstvo, projektu, který se uměleckým projevem navracel k atmosféře konce 19. století s dekadentním romantismem. Bytosti jménem houba se k takovému výrazu navracejí a grafická úprava publikace od Roberta V. Nováka podtrhuje toto výstřední vícevýznamové vyznění knihy, vzývající hodnoty ticha a klidné meditace v přírodě.

Bytosti jménem houba, foto: J.M.HoráčkováBytosti jménem houba, foto: J.M.Horáčková

Zaujme i celková koncepce knihy, pod každou fotografií  je informace na které straně naleznete příslušnou báseň, rozhovor, či zvolání ke konkrétní houbobytosti a naopak pod mykologickou básní je číslo odkazující ke straně, kde se nalézá její mysteriózní fotografie. Obálka se sametovým povrchem matného lamina evokuje kloboučky hub a jednotlivé fotografie jsou od textových stránek odděleny průsvitným lehoučkým pergamenovým papírem, vzniká tak dojem listování herbářem nebo spíš starým rodinným albem.

Nedaří-li se vám tedy letos houbařit, můžete strávit příjemné chvíle v říši roztodivných sametových i lehce oslizlých bytostí jiným, více duchovně, romanticky a esteticky laděným způsobem - díky této prazvláštně kouzelné publikaci.

-------------------------------

Ukázka z knihy:

Ptáš se mne co činit

když to co o vás píši

Polničko

nebude mít potřebu

nikdo číst?

Co je to proti

svatému Františkovi

jenž zahodil peníze

a směniv si oděv

s nejbližším žebrákem

začal hlásat dokonalou chudobu!

A jestliže svatý Antonín Paduánský

nenaleznuv posluchače mezi lidmi kázal rybám

pak František mluvil s ptáky bez okolků

z hluboké vnitřní milosti!

Jaká je to příležitost

moci stejně jako on

v hloubi lesa

předčítat houbám květům

žábám či srnčí zvěři …

---------------------------------------

Bytosti jménem houba

Autor (texty, fotografie): Pavel Jirásek

Grafická koncepce: Robert V. Novák

Nakladatel: Arbor Vitae, 2016

Galerie

Další články