Houbaření je typicky českým fenoménem, který na nás cizinci vážně nechápou. Stejně jako ponožky v sandálech, knedlíky s omáčkou a ta naše hláška „uvidíme“, místo jasné odpovědi. Pavel Jirásek, autor knihy Bytosti jménem houba, fenoménu houbaření zcela jistě propadnul, stejně jako jiní Češi. Vzal to ale z jiného konce.
Kniha už svým sametově hladkým povrchem naznačuje, že v ruce nedržíte žádnou mykologickou příručku, atlas hub nebo něco podobného, co by mohlo mít dokumentární hodnotu. Kniha je spíš duchovním rozhovorem, sbírkou básní, snovým dialogem autora s duší hub nebo se sebou samým, který se posouvá až k odkazům na Františka z Assisi, existenciálním otázkám a ontologickému rozjímání nad smyslem života. Texty jsou pokornou meditací, jindy provokujícími promluvami k houbám, stromům, sovám, vlkům a jiným bytostem žijícím v lesním prostředí.
Pavel Jirásek, foto: Roman Franc
V knize je zmíněno kolem sto dvacet druhů hub s roztodivnými názvy, jako jsou čechratka, ďubkatec, hnojník, krásnorůžek, límcovka, přes deset druhů muchomůrek, pavučinec, rosolozub, slizovka i slzivka, trámkovka a zrnivka a Pavel Jirásek s nimi všemi rozpráví a a v poetických dialozích odhaluje jejich jedinečnost, kterou podtrhuje fotografiemi dokreslujícími celkovou snovou atmosféru.
Autor houby zachycoval na klasický filmový materiál a k optickým efektům přispěly antikvární lupy a zvětšovací skla firmy Meopta. Snímky tak nezachycují skutečnou podobu těchto zvláštních bytostí na hranici rostlinné říše, ale odhalují duši hub. Jejich klobouky jsou zkreslené lomy světel skrze zvětšovací skla a jejich utajená vnitřní podoba je odkryta – fotografie připomínají obrazy slavných i zneuznaných abstraktních malířů, houby vypadají jako UFO a jejich duše se zjevuje ….
Bytosti jménem houba, foto: Pavel Jirásek
Taková estetika je pro Pavla Jiráska typická, patřil mezi zakladatele hnutí Bratrstvo, projektu, který se uměleckým projevem navracel k atmosféře konce 19. století s dekadentním romantismem. Bytosti jménem houba se k takovému výrazu navracejí a grafická úprava publikace od Roberta V. Nováka podtrhuje toto výstřední vícevýznamové vyznění knihy, vzývající hodnoty ticha a klidné meditace v přírodě.
Bytosti jménem houba, foto: J.M.Horáčková
Zaujme i celková koncepce knihy, pod každou fotografií je informace na které straně naleznete příslušnou báseň, rozhovor, či zvolání ke konkrétní houbobytosti a naopak pod mykologickou básní je číslo odkazující ke straně, kde se nalézá její mysteriózní fotografie. Obálka se sametovým povrchem matného lamina evokuje kloboučky hub a jednotlivé fotografie jsou od textových stránek odděleny průsvitným lehoučkým pergamenovým papírem, vzniká tak dojem listování herbářem nebo spíš starým rodinným albem.
Nedaří-li se vám tedy letos houbařit, můžete strávit příjemné chvíle v říši roztodivných sametových i lehce oslizlých bytostí jiným, více duchovně, romanticky a esteticky laděným způsobem - díky této prazvláštně kouzelné publikaci.
-------------------------------
Ukázka z knihy:
Ptáš se mne co činit
když to co o vás píši
Polničko
nebude mít potřebu
nikdo číst?
Co je to proti
svatému Františkovi
jenž zahodil peníze
a směniv si oděv
s nejbližším žebrákem
začal hlásat dokonalou chudobu!
A jestliže svatý Antonín Paduánský
nenaleznuv posluchače mezi lidmi kázal rybám
pak František mluvil s ptáky bez okolků
z hluboké vnitřní milosti!
Jaká je to příležitost
moci stejně jako on
v hloubi lesa
předčítat houbám květům
žábám či srnčí zvěři …
---------------------------------------
Bytosti jménem houba
Autor (texty, fotografie): Pavel Jirásek
Grafická koncepce: Robert V. Novák
Nakladatel: Arbor Vitae, 2016