Ještě před pár lety bylo v českých horách dost obtížné narazit na místo, kde byste po celodenní túře rádi spočinuli a zároveň nemuseli slevit z estetických nároků. Dnes má naopak málokdo přehled, jaké kvalitně zrekonstruované roubenky a horské chaty stojí za to navštívit. Rostou jak houby po dešti a v sezónách hlásí plnou kapacitu. Poradíme vám, kam vyrazit a kde si s předstihem rezervovat pobyt na čerstvém vzduchu. Protože vyjížďka za krásnými výhledy do českých hor nikdy neomrzí.
Královka
Rozhledna na hoře Nekras v Jizerských horách byla postavena v roce 1907. Ke Königově vyhlídce, jak se Královce říkalo, přibyla za více než dvacet let restaurace a hotel. Ten však v roce 1933 vyhořel. Vzhledem k velké popularitě mezi horaly ale netrvalo dlouho a Královka dostala novou podobu, která jí vydržela do 80. let. Oblíbená byla vždy, bez ohledu na to, jak vypadala zvenčí. Její umístění je totiž dechberoucí. Nekonečné pohledy na zvlněnou českou krajinu sem lákají davy i dnes. Navíc ale přibyla další lákadla – skvělá gastronomie, hotelové pokoje prvotřídní kvality i velkorysé dětské hřiště.
Za proměnou areálu stojí nový majitel Královky Tomáš Fotul. Rodák z Liberce má k zajímavé horské architektuře blízko již delší dobu. Od počátku bylo jasné, že úkolem pro architekty bude zachovat původní genius loci, zároveň ale chatu očistit od deformací let minulých, a navíc přidat i současný moderní styl. Projekt vypracovalo studio SIA Design z Liberce, které má na svém kontě řadu realizací rezidenčních budov u nás i v zahraničí. Z jejich portfolia ale projekt Královky v tuto chvíli sympaticky vyčnívá. Není předimenzovaný, snaží se o souhru s okolím, přesto nepůsobí fádně. Majitelé spolu s architekty hledali v archivech, aby současná podoba co nejvíce odpovídala té prvorepublikové. A ačkoliv nebylo třeba řešit vzhled Královky s památkáři, je jasné, že cílem bylo přiblížit se atmosféře staré výletní chaty co nejvíce. „Dominantou našeho hotelu jsou dřevěné obklady ze starého kartáčovaného dřeva. Z původních staveb jsme se snažili vyhodit minimum materiálu, takže všechno bourané dřevo zpracováváme v naší vlastní kartáčovačce a dále nám ho upravují truhláři z okolí,“ přibližuje Fotul postup, díky němuž se daří zachovat autentický vzhled.
Trautenberk v Malé Úpě
Hotel v samém srdci Krkonoš sídlí v Malé Úpě, ve výšce 1045 metrů nad mořem. Vznikl rekonstrukcí Tippeltovy boudy podle oceňovaného návrhu architektonického ateliéru ADR. A že šlo o přestavbu opravdu rozsáhlou, dokazují slova architekta Aleše Lapky ze studia ADR: „Chata byla před rekonstrukcí v podstatě na zbourání.“ Objekt byl očištěn od předešlých necitlivých zásahů a také byla nahrazena většina konstrukčních prvků. Například tradiční dřevěný obklad s kamenným soklem.
V interiéru se architekti soustředili především na odolnost a funkčnost. Od toho se také odvíjela volba materiálů. Dřevěné podlahy v restauraci doplňuje nábytek s kovovými detaily. V kontrastu spolu hrají přes sto let stará ocelová konstrukce s dominantním oranžovočerveným nátěrem a vyřezávaná svítidla z prvorepublikové éry, která architektům nabídl bývalý ředitel Družby, jenž zde za dob komunismu provozoval hotel. Interiéru restaurace v přízemí dominují původní repasovaná svítidla z prvorepublikové éry. V horních patrech chalupy jsou situována lůžka pro 130 hostů, které jsou skromně a účelně navržena. I velké množství dobře rozmístěných zásuvek ukazuje velmi moderní přístup autorů k pohodlí a rekreačnímu pobytu na horách. Dispoziční uspořádání je logické, řešení interiéru je přehledné, aniž by se stávalo výrazným a okrasným. Architektura bez podpisu ve své nejlepší podobě. Nenápadná, normální.
Horské ubytování v Trautenberku | Foto: BoysPlayNice
Grandhotel pod Sněžkou
Grand Hotel Hradec otevřel v létě roku 2020. Přesně uprostřed nešťastného roku, který se stal synonymem slova pandemie. Ambiciózní a velkorysý hotel uspokojí i tu nejvybíravější klientelu. Jeho majitelé se netají svojí inspirací ve švýcarských horských pětihvězdičkových komplexech, a i proto sáhli po osvědčené architektce pro „náročné“ Barboře Škorpilové a jejím ateliéru Mimolimit. Několikapatrová, výrazně minimalistická budova stojí na místě původního hotelu Hradec. Ten byl podle současných vlastníků v dezolátním stavu a šel proto k zemi kompletně celý. Uvnitř hotelu se na nostalgii nehraje a vše je laděné do moderních barev a materiálů české provenience.
Interiér restaurace v Grand Hotelu Hradec | Zdroj: grandhotelhradec.cz
Narazíte zde na slivenecký mramor nebo dřevo z jihočeských dubů. Společné interiéry i pokoje jsou velkorysé, doladěné do nejmenšího detailu, s důrazem nejen na efekt, ale i funkčnost. V pokojích orientovaných směrem ke Sněžce je pak působivé především obrovské okno, které vás pomyslně propojí s krásnou krkonošskou přírodou. Nechybí ani lenoška, ze které můžete sledovat Obří důl nebo davy turistů mířící k lanovce. Na rozdíl od spousty jiných hotelových projektů je v pokojích Grand Hotelu Hradec sympatické, že architekt nemyslel jen na to, aby byl pokoj krásný na fotkách, ale především uživatelsky vstřícný. Pomyslnou třešinkou je hotelové wellness. Stejně jako jinde v prostorách hotelu se ani zde nešetřilo na místě a provedení, a vy tak na chvíli můžete propadnout pocitu, že se kousek od vás netyčí Sněžka, ale Matterhorn.
Výhled z pokoje v Grand Hotelu Hradec | Zdroj: grandhotelhradec.cz
Aparthotel Sv. Vavřinec
V parném létu i zimní sezóně pro nás v Peci pod Sněžkou bude už vždy volbou číslo jedna Aparthotel Svatý Vavřinec. Aktuálně sbírá jednu nominaci na architektonickou cenu za druhou. Není se čemu divit. Ačkoliv je současný trend výstavby v českých horách spíš tristní a pro okolní přírodu i oko estéta devastující, Vavřinec představuje jednu z výjimek. Apartmánové domy fungují na principu sdíleného majetku. Co to znamená? Majitel některého ze stylových, jednoduchých a moderních apartmánů s kuchyní pronajme prostor v době, kdy jej nevyužívá, dočasným hotelovým hostům. Efektivní a pragmatické řešení, oblíbené v alpských zemích, získává i v Česku na oblibě. A téměř vyprodané byty ve Vavřinci to potvrzují.
Aparthotel Svatý Vavřinec v Peci pod Sněžkou | Zdroj: OV-A
Projekt není sice nijak nenápadný, ale do centra zastavěné Pece zapadá trefně. Architektonickou soutěž vyhrálo již v roce 2012 studio Opočenský Valouch architekti (ov-a) a při realizaci interiéru jim vypomohlo pražské studio Edit!. Celku dominuje dřevo s oblíbenými akcenty černé, a především pak jednoduché, ale výrazné grafické motivy, které se opakují na textiliích či tapetách. Pro rodiče dětí jsou výhrou dva dětské koutky, pro unavené rodiče nebo i mladé páry na lyžích je zážitkem místní wellness. Vavřinec dokázal skvěle zkombinovat požadavky na vkusné a stylové bydlení na horách s prvotřídním servisem a ohleduplností vůči okolní přírodě. Vydat se sem je zkrátka sázka na jistotu!
Grafické motivy se opakují na různých místech v interiéru. | Zdroj: Aparthotel Svatý Vavřinec