Tenhle kraj vás prostě uchvátí, no dobře, že nejste milovníci pískovcových skal a pohraničí vám nahání hrůzu? Dejte tomu šanci, protože v tomto barokem protkaném kraji se koná první sympozium ilustrace v ČR a vy si to nesmíte nechat ujít.
Broumovsko už dávno není krajem, kde lišky dávají dobrou noc. Neoprašují zde jen tradice, ožívá tu současná kultura, za kterou by se nemusela stydět ani naše hlavní metropole. Nevěříte? Rádi vás přesvědčíme, protože jakmile sem člověk jednou přijede, tomu prostředí prostě propadne.
Klášter Broumov - knihovna, zdroj: broumovsko.cz
Broumovský klášter je prostě srdcovka
No dobře, ale nejdřív si dáme pár památek a trošku historie, ať to máme pěkně didakticky v pořádku. V barokním klášteře ze 14. století se nepovalují zatuchlé vzpomínky z dob dávno minulých, zašlý lesk tu totiž řádně vycídili a klášter proměnili téměř k dokonalosti. Místní průvodce barokním skvostem, mezi něž broumovský klášter rozhodně patří, dokáže z prohlídky udělat skvělý zážitek. Rázem máte z kláštera srdcovku. Kromě kostela svatého Vojtěcha dostanete příležitost obdivovat klášterní knihovnu s více než 17 tisíci svazky české i mezinárodní literatury nebo unikátní kopii Turínského plátna, milovníci morbidností určitě ocení kolekci Vambereckých mumií, pocházejících údajně ze 17. a 18. století. Klášter je ale i vyhledávaným kulturním a vzdělávacím centrem, vznikla v něm restaurace, navazující na bývalý tradiční hostinec a v renovovaných klášterních celách se lze ubytovat. Zkuste také navštívit Café Dientzenhofer nebo vinný sklípek Benediktinské sklepy Broumov. Mají tady i půjčovnu kol, takže můžete vyrazit do širšího okolí, což se rozhodně nabízí, pokud vám dientzenhoferovské baroko učarovalo.
Klášter Broumov - ubytování, zdroj: klasterbroumov.cz
Barokní i pískovcové perly regionu
Vydejte se po kostelech tzv. broumovské skupiny, které byly postaveny podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce na začátku 18. století. Každý z nich je architektonickým skvostem břevnovsko-broumovského opatství a tyto unikátní kostely doplňují drobné památky v krajině – křížky, plastiky, sošky, křížové cesty, apod. Kostely jsou do krajiny dobře zakomponovány, často jsou viditelné zdaleka a tvoří jakýsi záchytný bod či maják v „bouři pozemského života“. Každý se navíc vyznačuje nějakou zvláštností, kostel sv. Máří Magdalény v Božanově se pyšní půdorysem čtverce s okosenými rohy, kostel sv. Markéty v Šonově má celkem šest vchodů a jeho dvojice hranolových věží v průčelí vás zaskočí svým netradičním natočením, kostel sv. Barbory v Otovicích má loď oválného půdorysu, do které bylo vsazeno sedm půlkruhových kaplí, včetně kněžiště a tak dále… celkem deset barokních venkovských kostelíků, kam dále patří kostel Všech svatých v Heřmánkovicích, kostel sv. Jakuba Většího v Ruprechticích, kostel sv. Prokopa v Bezděkově, Kostel sv. Anny ve Vižňově aj., jsou prostě unikátní.
Kostel sv. Markéty, Šonov, zdroj: itras.cz
Za zvláštní zmínku navíc určitě stojí kostel sv. Panny Marie Pomocné ve Vernéřovicích - SOULkostel, kde můžete zažít koncert v jednom z nejzapadlejších míst v Česku. Kostel se totiž v poslední době stal jedním ze zásadních míst tuzemské hudební scény. Často se o něm zmiňují na Radiu Wave :), na tour se tu zastavují známé kapely a to vše i přesto, že je sem odevšad daleko, nevede sem ani asfaltka a na koncert většinou dorazí pár desítek lidí. To zní správně cool, nemyslíte?
Ještě nám tu z těch unikátních staveb zbývá kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě, která je pravděpodobně nejnavštěvovanějším místem Broumovských stěn a zároveň důležitou křižovatkou turistických cest. Což nás vede ke zmínce, že nedaleko odtud se také nachází přírodní rezervace a zároveň největší celistvé skalní město České republiky, Teplicko - Adršpašské skály a pískovcové bludiště Ostaš.
Kostel Všech svatých, Heřmánkovice, zdroj: dienzenhofers.cz
Proč ale vyrazit právě teď?
Sympozium ilustrace
No dobrá, to jsou samé téměř typické turistické cíle, proč ale vyrazit právě teď? Poslední březnový den tu totiž bylo zahájeno historicky první sympozium ilustrace v České republice, které potrvá čtrnáct dní. Zde nemůžete chybět!
Sympozium v Broumově pořádá Czech Illustrators
a festival ilustrace LUSTR, kteří mají současnou tuzemskou ilustraci perfektně zmapovanou. Pro sympozium vybrali šest účastníků – Michala Bačáka, Alionu Baranovou, Veroniku Zacharovou, Terezu Ščerbovou, Marka Ehrenbergera a Mariu Makeevu. Někteří jsou již zavedenými jmény tuzemské ilustrátorské scény, jiní si k ní právě vyšlapávají cestičku. Společně stráví v broumovském klášteře dvoutýdenní pobyt nejen prací v ateliérech. Bude pro ně vytvořen program, který je seznámí s místní historií, kulturou i krajinou. Prostřednictvím workshopů pro školy, filmových projekcí či uměleckých intervencí představí současnou ilustraci nejen studentům, ale také laické veřejnosti. Jedním z výstupů sympozia bude také samostatná výstava v rámci festivalu LUSTR v Praze.
Veronika Zacharová - Flétna, zdroj: sympoziumilustrace.cz
Sympozium je pro veřejnost otevřené doprovodným programem, nabitým projekcemi a otevřenými ateliéry ilustrátorů, kde je skvělá příležitost se s nimi seznámit nebo se od nich i něco přiučit. Takže neváhejte. Je to tedy skvělá příležitost se s nimi seznámit nebo se od nich i něco přiučit. Závěrem sympozia účastníci představí své realizace během slavnostního zakončení 13. dubna, kdy zároveň proběhne vernisáž výstavy LUSTR on tour ve výstavní síni LokArt, obě dvě výstavy jsou k vidění do posledního dubnového víkendu, v klášteře se můžete zastavit do 28. dubna, v LokArtu do 27. dubna.
Café bar Kalírna, zdroj: kalirnaadr.cz
Něco na zub
Po takové dávce přírodních skvostů, historie a kultury přijde k duhu něco na zub. Zastavit se můžete v už zmíněných prostorách restaurace, kavárny nebo vinného sklípku barokního kláštera v Broumově nebo U tří růží v restauraci, která navazuje na historický hostinec, jenž se zde nacházel od 17. do 20. století a kde skvěle propojují tradiční receptury s novým moderním prostředím.
V širším okolí pak doporučujeme restauraci Kovářova Kobyla, která rozhodně nechodí bosa. Zdejší kuchyně totiž učarovala i Lukáši Hejlíkovi, který ji zařadil do své Gastromapy. Možná vám spíš ale sedne Kalírna, nedaleko Adršpašských skal, která sama sebe prezentuje mottem „před soumrakem kafírna, po soumraku kalírna“. A to stojí za vyzkoušení.
Jak vidíte, Broumovsko se prostě stane srdcovkou. A věřte, že v cuku letu. Cože? Vy jste ještě nezačali balit? Tak honem, určitě si ho totiž zamilujete i vy.