Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
zdroj: Janošík zdroj: Janošík

Hold výhledu a chvilku pro zastavení nabízí na Zlínsku nová pozorovatelna Durch

Durch je pozorovatelna. Hold výhledu krajinou. Zarámovaný nejkrásnější obraz. Dřevěné místo k pokochání se výhledem i pro nabrání nových sil vzniklo podle návrhu architekta Zdeňka Fránka a z iniciativy rodinné firmy JANOŠÍK OKNA-DVEŘE.

Má podnítit k pozastavení a uvědomění si krásy přírody. Slouží i jako posezení pro kolemjdoucí, na posvačení nebo jako schovka před nečasem.

Navrhl ji architekt Zdeněk Fránek jako „minimalistickou dřevěnou konstrukci s čistými detaily bez jakéhokoliv výrazného prvku. Tak, aby byla pokorná a vznikl především výhled skrze ni, který zarámuje krajinu jako nejkrásnější obraz.“

Pozorovatelna Durch, návrh: Zdeněk Fránek, zdroj: JanošíkPozorovatelna Durch, návrh: Zdeněk Fránek, zdroj: Janošík

Za ideou a realizací pozorovatelny stojí rodinná firma Janošík, která pod kopcem, kde je pozorovatelna Durch usazena, vyrábí okna. „Přemýšlel jsem nad redesignem našich billboardů. Nakonec se spojila chuť k revoltě proti zaneřáděné přírodě reklamou s naší firemní filozofií čistých výhledů. Ze dne na den jsme zrušili všechny billboardy a z ušetřených peněz začali tvořit pozorovatelnu Durch - naši podporu nerušenému výhledu,” říká Jakub Janošík.

Společně s pozorovatelnou Durch byla v místě opravena studánka a obrázek svatého Františka, které byly již zchátrány. Návrh vznikl rovněž od Fránek Architects.

Opravená studánka a obrázek sv. Františka od Fránek Architects, zdroj: JanošíkOpravená studánka a obrázek sv. Františka od Fránek Architects, zdroj: Janošík

Pozorovatelna Durch se nachází na hřebeni nad Valašskými Příkazemi, pod vrcholem Kyjanice. Dostat se k ní můžete pěšky několika trasami:

  • z Valašských Příkaz (3,5km)
  • z Valašských Klobouk - Královec (3km)
  • ze Študlova - Požár (1,5km)
  • z Nedašovy Lhoty (4km)

Pozorovatelna Durch, návrh: Zdeněk Fránek, zdroj: JanošíkPozorovatelna Durch, návrh: Zdeněk Fránek, zdroj: Janošík

Další články