Taky se vám občas stane, že se při pohledu na hodiny zděsíte? Nevěřícně zíráte na ručičky, které se najednou ocitly v poloze za pět minut deadline a jímá vás hrůza? Své o tom ví designéři u nás i ve světě a přicházejí na pomoc s kolekcemi krásných a hravých hodin. Česká studia Durch Duo, Lavmi nebo Lugi mají ve svých kolekcích kousky, které jakoby říkaly: „Neměj starost, nic ti neuteče.“
Durch Duo
Do špičatých vrcholků hor i měkkých peřinek mraků halí své hodiny studio Durch Duo. Nekonečné dojmy a pocity z přírody přepisují do svých interiérových doplňků, prolínají je s folklorem, tradicí a vlastní osobitostí. Vznikají snové nástěnné hodiny dřevěné i papírové, které svými ručně malovanými ručičkami čas rozhodně neodměřují, jen s lehkostí naznačují.
Hodiny Hory a Mrak od designéru Durch Duo, zdroj: Durch Duo
Lavmi
Pod heslem Kempink pro náročné představuje své hodiny studio Lavmi. Lesy, voda, slunce a trocha hipsterských trojúhelníků ve výrazné grafice. Hodiny spojují hravost a krásnou ruční práci od mistra tiskaře, který každý kus osobně potiskl (sítotiskem). Hodiny doplňuje kolekce svítidel, tapet, polštářů i prostírání pro dokonale sladěný interiér.
Kolekce Kempink od Lavmi, zdroj: Lavmi
Lugi
Na další výlet, tentokrát o kousek dál, nás zavede Lugi s kolekcí hodin Kolo. Minimalistický design nechává promlouvat exotický materiál: makasarský eben, indickou jabloň, citronové dřevo, teak a zebrano. Kolekce hodin jako netypický cestovatelský deník a elegantní vzorník výjimečných materiálů, které Lugi využívá při výrobě zakázkového nábytku.
Hodiny Kolo od Lugi, zdroj: Lugi
Světové trendy
Ve světě je možné vypozorovat tři hlavní proudy, kterými se ubírají současné trendy v designu hodin.
Skupinu první by se dalo charakterizovat slovy nadčasový minimalismus. Hodiny s jednoduchým kruhovým ciferníkem vyzdvihují krásu použitého materiálu - kresbu dřeva nebo mramoru, hrají si s barvou a módním gradientem nebo využívají materiály netradiční pro výrobu hodin. Ciferník je prázdnou hladkou plochou bez číslic a někdy dokonce mizí úplně - minimalismus je dotažen do dokonalosti a hodiny tvoří pouhé ručičky.
Druhá skupina mění běh času a vrací se do minulosti. Klasické retro tvarosloví hodin, jak je známe z nádraží, je opět v módě a dodá šmrnc interiéru v severském stylu. A komu se zastesklo po dětství a babiččiných hodinách s kukačkou, může si pořídit jedny v jednoduchém, současném designu. Kouzelné jsou třeba „kukačky“ od designérek Nadège Dell'Omo a Noëllie Salguero, které jsou spojením ptačí budky a jednoduchých analogových hodin. Stačí je pověsit venku a místo mechanické kukačky se v něm brzo začne ozývat ptačí cvrlikání.
A nakonec skupina třetí - koncepty aneb hodiny na pomezí designu a umění, které si rozhodně nekladou za cíl přesně odměřovat vteřiny. Hodiny od korejského designéra Sejoon Kima pracují s dotykem: pro zjištění času je třeba ručičky nahmatat skrz pružnou membránu. Jiný přístup volí designér Christiaan Postma - více než 150 synchronizovaných hodinových mechanismů otáčí ručičky, které se každou celou hodinu složí do písmenek a aktuální čas vyjádří slovem. Mistrem konceptu je pak italské duo Formafantasma, které vytvořilo celou sérii zvláštních strojů sledujících plynutí času ze saxofónů a mosazných kyvadel. A nakonec trocha poetiky. Hodiny od japonského studia Bril jsou porostlé mechem a během roku lístky blednou, mění barvu a pomalu oznamují příchod zimy.
Vlevo Vague Clock od designéra Sejoon Kima, vpravo mechové 'hodiny' od studia Bril, zdroj: Dezeen