HILDA SE VRACÍ: Modrovlasé děvče pomalu dospívá

Už nečekejte, modrovlasé milé děvče Hilda mladého ilustrátora Luka Pearsona je zpět. Tentokrát je tlustší, výpravnější a uhlazenější. Venkovskou idylu vyměnila za nástrahy města a levitující klobouček za skautskou čapku. Baví ale pořád stejně, ne-li víc.

Po obrovském úspěchu první knihy (obsahující příběhy Hilda a troll, Hilda a půlnoční obr) přišlo nakladatelství Paseka s pokračováním, které opět spojuje dva příběhy (tentokrát Hilda a ptačí slavnostHilda a černý pes). I přes obrovská očekávání, které první dva příběhy nejen u veřejnosti vyvolaly, je pokračování solidní četbou, která dovede rozvíjet nové aspekty tohoto úžasného seversko-mytologického světa. Tahle dobrodružná knižní slečna by neměla chybět ani ve vaší knihovně ať jste dítě, nebo stoletý stařík.

Hilda - zvířecí pomocnice. Foto: archiv autorky.Hilda - zvířecí pomocnice. Foto: archiv autorky.

Luke Pearson stále umí utíkat z ostře vymzených komiksových polí. Foto: archiv autorky.Luke Pearson stále umí utíkat z ostře vymzených komiksových polí. Foto: archiv autorky.

První díl s názvem Ptačí slavnost se nese v duchu těžkého vyrovnávání svérázného děvčátka v červených botách s opuštěním samoty mezi lesy a postupným poznáváním města. Nemění se jen prostředí a atmosféra v něm, ale například vztah matky a dcery, který dosud na jejich skromné pasece hladce fungoval. Hilda nyní poznává první zákazy, omezení a nedorozumění. O to víc, když je konfrontována s kulturou městské mládeže, která je tak odlišná.

Venkov versus město. Foto: archiv autorky.Venkov versus město. Foto: archiv autorky.

Jen běž, Hildo. Foto: archiv autorky.Jen běž, Hildo. Foto: archiv autorky.

Ani na krok, Hildo. Foto: archiv autorky.Ani na krok, Hildo. Foto: archiv autorky.

I ve městě si ale zachovává svůj svérázný pohled, který snadno nachází poezii popraskaných chodníků, barevných dveří či kouřících komínů. Stále vidí, co ostatním zůstává spolehlivě skryto, navazuje přátelství lehce jako nikdo jiný a díky své dobrotě i zakouší vděčnost druhých. I když se přestěhovala do města, stále potkává všudypřítomné trolly a pouští se do nových dobrodružství. K tomu všemu ji neohroženě po boku stojí Větvík. Jen je věčná škoda, že Poleňák musel zůstat v lese. Ale kdoví, třeba se za ním s Hildou a Lukem Pearsonem ještě podíváme.

I město je plné trolů, krysích králů a mořských lvů. Foto: archiv autorky.I město je plné trolů, krysích králů a mořských lvů. Foto: archiv autorky.

Vidíte tu krásu? Foto: archiv autorky.Vidíte tu krásu? Foto: archiv autorky.

Druhý díl s černým psem se již s přijetím města vypořádal. Hilda stále stanuje, ačkoli teď spíše ve svém pokoji, protože okolí města je nebezpečné pro samotnou malou holčičku. Obzvlášť, když se kolem města ochomýtá obrovský černý pes. A dokonce se proslýchá, že už pozřel několik lidí. Dobrodružná Hilda odříká skautský slib, ve kterém se v tomto světě mimo jiné též zavazuje bránit nadpřirozené bytosti. Pro Hildu tak automatické chování je posvěceno institucí, která si však nevidí na špičku nosu.

Slibuji býti spolehlivou a užitečnou a pomáhat druhým. Slibuji chránit lidi, zvířata a nadpřirozené bytosti a nad nikoho se nepovyšovat... Foto: archiv autorky.Slibuji býti spolehlivou a užitečnou a pomáhat druhým. Slibuji chránit lidi, zvířata a nadpřirozené bytosti a nad nikoho se nepovyšovat... Foto: archiv autorky.

Chtějí konat dobré skutky, aby za ně posléze byli odměněni odznakem na skautský svetřík, ale okolní svět je jim vlastně docela lhostejný. A tak Hilda, která je přímo zrozena pro plnění takovýchto úkolů, nakonec bobříka neuloví žádného, a to ani za táboření. Místo toho však opět najde nové přátelství, upevní svůj výjimečný vztah s matkou a s pomocí domácích skřítků rozluští záhadu nepolapitelnosti velké psovité šelmy.

Hilda a černý pes. Foto: archiv autorky.Hilda a černý pes. Foto: archiv autorky.

Bobříka za táboření by Hilda měla mít dávno v kapse. Foto: archiv autorky.Bobříka za táboření by Hilda měla mít dávno v kapse. Foto: archiv autorky.

Co si počít se psem, který se nikam nevejde? Foto: archiv autorky.Co si počít se psem, který se nikam nevejde? Foto: archiv autorky.

I zběsilou automobilovou honičku Hildě Luke Pearson tentokrát nadělil. Foto: archiv autorky.I zběsilou automobilovou honičku Hildě Luke Pearson tentokrát nadělil. Foto: archiv autorky.

Co se týká vizuální stránky, Hildu postihla tak trochu vyhlazenost všech vycházejících hvězd, zvlášť těch seriálových – rysy se jí zakulatily a obličej už si netroufne dělat taková alotria, jaká si dovolil v prvních dílech. Je vidět, že dospívá a stává se z ní protřelé děvče. I linka je silnější a lépe rozpohybovatelná.

Seznamte se: Hilda. Foto: archiv autorky.Seznamte se: Hilda. Foto: archiv autorky.

Ale stále je to stará dobrá Hilda, které, když k vám zvedne své pronikavé oči velké jako talíře, prostě propadnete. I komiksová pole se uklidnila a stala se pravidelnějšími, ačkoli stále nejsou bariérou a jsou často porušována, děje se tak uvědoměleji, promyšleněji a zcela ve službách příběhu. Kniha je opět doprovázena mapou, která čtenáře navnazuje na další příběhy a ilustruje mystickou atmosféru Hildina světa. Kromě míst, která navštívíme v aktuální knize, totiž ukazuje i ta, kam se příběh ještě nepodíval. Co se děje u Kamenného moře nebo u Hláskařova kopce? Na to si budeme muset zase počkat.

Kam příště? Foto: archiv autorky.Kam příště? Foto: archiv autorky.

Troufnu si říct, že čekat budeme ale všichni velice rádi a s nadšením, co pro nás mladý britský ilustrátor chystá. 

Pokračování příště. Foto: archiv autorky.Pokračování příště. Foto: archiv autorky.

Související

RUDOLF JELÍNEK hledá nejlepší etiketu slivovice od ilustrátorů a designérů
Grafický design

RUDOLF JELÍNEK hledá nejlepší etiketu slivovice od ilustrátorů a designérů

Jarmila Řehořková - 5. 6. 2024 - 3 min.

Óda na rostlinnou stravu i klášterní vystřihovánky. Představujeme výkvět prací letošního Sympozia ilustrace v Broumově
Ilustrace

Óda na rostlinnou stravu i klášterní vystřihovánky. Představujeme výkvět prací letošního Sympozia ilustrace v Broumově

Jana Brandtlová - 21. 5. 2024 - 14 min.

Úchvatné prostředí kláštera v Broumově ožívá ilustrací. Hostí šestý ročník sympozia, tentokrát v mezinárodním složení
Ilustrace

Úchvatné prostředí kláštera v Broumově ožívá ilustrací. Hostí šestý ročník sympozia, tentokrát v mezinárodním složení

Redakce Czechdesign - 11. 4. 2024 - 4 min.

Španělsko je nám kulturně vzdálenější a vazby s Českem jsou křehké, obhajuje ředitelka Českého centra v Madridu smysl své instituce
Ilustrace

Španělsko je nám kulturně vzdálenější a vazby s Českem jsou křehké, obhajuje ředitelka Českého centra v Madridu smysl své instituce

Veronika Pařízková - 22. 3. 2024 - 8 min.

 Tady vás neosvěží jen káva! Vybíráme podniky, které vsadily na českou ilustraci a mají díky ní unikátní interiér
Ilustrace

Tady vás neosvěží jen káva! Vybíráme podniky, které vsadily na českou ilustraci a mají díky ní unikátní interiér

Adéla Zahálková - 5. 2. 2024 - 6 min.

Vyšel manuál, který městům pomůže vymýtit otravný vizuální smog. Specifická „kuchařka“ má být rádcem i návodem
Grafický design

Vyšel manuál, který městům pomůže vymýtit otravný vizuální smog. Specifická „kuchařka“ má být rádcem i návodem

Jana Mattas Horáčková - 11. 12. 2023 - 6 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024