Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Seznamte se, tohle je Hilda. (foto: Eliška Prokopová) Seznamte se, tohle je Hilda. (foto: Eliška Prokopová)

HILDA: MODROVLASÉ DĚVČE, KTERÉ SE STANE I VAŠÍ KAMARÁDKOU

Ponořte se do světa, kde dítě může mít modré vlasy a vlastní hlavu. Místo červánků tam poletují vzduchem chlupaté psí hlavy s ocasy a váš dům stojí sice na samotě, ale shodou náhod přímo uprostřed státu pidilidí, kteří tak nějak milují formuláře. Po nocích navíc vídáte za oknem obra, který se před vámi schovává za blízkou horu. Věrným přítelem je vám nejen sněžná liška s parůžky, ale také dřevěný mužík, jehož hlava zvolna levituje nad jeho polínkovým tělem.

Komiksy se v poslední době těší velké oblibě. Je ale jen málo takových, které vám i po přečtení nedají a vy listujete v knize zpátky a necháváte se unášet barevnými okýnky a stránkami, klidně i beze slov. Zůstáváte v jejich světě ještě dlouho poté, co otočíte poslední stránku. Hilda, komix mladého britského ilustrátora Luka Pearsona, který letos vydalo v češtině nakladatelství Paseka, je přesně taková. Některé stránky by rovnou zasloužily zarámovat a pověsit na zeď.

Tak tady Hilda bydlí. (foto: Eliška Prokopová)Tak tady Hilda bydlí. (foto: Eliška Prokopová)

Kdo je to vlastně Hilda? Hilda je malé modrovlasé děvče, které bydlí se svou matkou v domku uprostřed magické přírody ve stínu hor mezi lesem, hlubokým lesem a divočinou. A je tak trochu dobrodruh. Dělá, co jiní nedělají. Vidí, co jiní nevidí. Čte, co jiné nebaví. A kreslí. Krom toho také nechodí do školy a má v pokoji docela čurbes. Má též jednu skvělou vlastnost – hledá kamarády a nebojí se přijímat je takové, jací jsou.

A jaký máte výhled z okna vy? A jaký máte výhled z okna vy?

Kdo by nechtěl roztomilého Větvíka za kamaráda do deště?Kdo by nechtěl roztomilého Větvíka za kamaráda do deště?

Hilda není světice, je to přeci jen úplně obyčejné dítě. Umí se vztekat, umí být milá, prostořeká i nevlídná, zvědavá i akční. Občas je odvážná, ale taky se umí pěkně bát. A proto vám přiroste k srdci stejně jako postavičkám, se kterými se ve svých příbězích potkává.

Hilda je takové obyčejné dítě.Hilda je takové obyčejné dítě.

Úplně obyčejné. Úplně obyčejné.

V první česky vydané knize jsou hned dva příběhy: Hilda a trollHilda a půlnoční obr. Nakladatelství Paseka se s nelehkým úkolem vypořádalo velmi solidně. Spojilo dvě komiksové knížky do jedné, ale neochudilo čtenáře o Pearsonovy výpravné obálky, encyklopedii obrů či populárně naučné pojednání o trollech. Kniha sama je velmi milým společníkem.

Máte už svou Hildu? Podepsat!Máte už svou Hildu? Podepsat!

Povedená obálka.Povedená obálka.

Oba příběhy se vinou lehce a plynule jako kouř vycházející z komína jejího domku na samotě v horách. Příběh s půlnočním obrem je vybudován na perfektně nenuceném paralelismu a má navíc trefné poznámky o současné společnosti. Luke Pearson si nelibuje v klasické komixové zkratce, spíš jemnými pastelovými barvami vykresluje atmosféru světa, který s Hildou poznáváme. Ne vše, co na stránkách komixu uvidíte, vám bude záhy vysvětleno. I tím si svět zachovává svou vlídně tajemnou tvář plnou severských mýtů.  Ale nebojte se, stránky jsou také plné humoru a nadsázky, která až hraničí s absurditou a hravým nonsensem.

Kdo si dá čaj od Poleňáka?Kdo si dá čaj od Poleňáka?

I obři se občas ocitnou v úzkých.I obři se občas ocitnou v úzkých.

A kdoví, třeba odteď bude po světě chodit mnohem víc takovýchto modrovlasých holčiček.

Dívejte se pořádně, třeba je váš dům také uprostřed státu pidilidí. Dívejte se pořádně, třeba je váš dům také uprostřed státu pidilidí.

Kromě komiksů se Luke Pearson věnuje ilustracím, kreslí pro časopisy a noviny a věnuje se plakátovému designu. Za zmínku stojí i komiks pro dospělé Everything We Miss, ve kterém Luke Pearson dokazuje, jak mnoho naší pozornosti denně uniká.

Everything We Miss (zdroj: www.lukepearson.com)Everything We Miss (zdroj: www.lukepearson.com)

Zatím spatřily světlo světa čtyři příběhy Hildy, které přinesly mladému tvůrci řadu ocenění a staly se velmi populárními. Již nyní si mohou Hildu přečíst lidé ve 12 zemích světa a v příštím roce uvede Netflix její animovanou seriálovou verzi.

Chcete-li ji předběhnout a poznat Hildu ještě v klidu na papíře, teď máte ideální šanci, právě totiž vyšel dotisk.

Honem pro ni, než vám uteče.Honem pro ni, než vám uteče.

Galerie

Další články