Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Alice Rawsthorn, foto: Chris Moore, grafika: Markéta Steinert a Tomáš Melichar Alice Rawsthorn, foto: Chris Moore, grafika: Markéta Steinert a Tomáš Melichar

Hello World: proslulá kritička designu Alice Rawsthorn poprvé v Praze

Na její sloupky o designu pro světové vydání deníku The New York Times čekají každý týden čtenáři z celého světa. Ve středu 23. září vystoupí britská teoretička, kritička a novinářka s přednáškou na pražské UMPRUM. Odstartuje tak podzimní cyklus přednášek a workshopů zahraničních odborníků a designérů s názvem Budoucnost designu, který CZECHDESIGN pořádá.

Do povědomí českého publika se Alice Rawsthorn dostala díky vydání českého překladu její úspěšné publikace „Hello World: Where design meets life“ (v českém překladu Zdravím světe: Jak design vstupuje do života“) v roce 2014. Tato výrazná osobnost reflektující obor design na světové úrovni je zároveň fejetonistkou pro uznávaný britský časopis o umění a kultuře Frieze. Fanoušci módního průmyslu jistě znají její uznávaný životopis Yvese Saint-Laurenta.

Na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (Nám. Jana Palacha 80) vystoupí ve středu 23. září v 18:30 s přednáškou, ve které představí svůj pohled na design a budoucnost tohoto oboru. Přednáška proběhne v anglickém jazyce a je přístupná zdarma pro všechny zájemce.

Pro účast na přednášce je nutná předchozí rezervace.

Alice Rawsthorn

Teoretička a publicistka designu se narodila v Manchesteru a absolvovala dějiny umění na Cambridge University. V letech 1985 – 2001 působila jako novinářka ve Financial Times, kde byla průkopnicí tématu kreativních průmyslů. Poté 5 let vedla Design Museum v Londýně a stala se sloupkařkou pro zmiňovanou globální edici deníku New York Times. V jejím profesním životopise najdeme takové důležité posty, jako předsedkyně poradního orgánu britského Design Councilu, nebo významná ocenění, jako je OBE, ocenění britského království pro zvláštní přínos na poli kultury a umění, z roku 2014. Od roku 2000 je členkou „Board of Trustees“ londýnské Whitechapel Gallery.

Design, hybatel změn

„Hello World: Where Design Meets Life“ (v českém překladu z roku 2014 "Zdravím, světe: Jak design vstupuje do života", Kniha Zlín) je jedna z  publikací, ve které se Alice Rawsthorn věnuje reflexi designu jako oboru. Nejde však o laickému publiku nepřístupné čtení. Ve třinácti kapitolách představuje design od základů. Odpovídá na fundamentální otázky:

  • Co to je design?, 
  • Kdo je designér?, 
  • Jak se pozná dobrý design?, 
  • Proč je design důležitý?,

přičemž je kniha nabitá zajímavými informacemi, jmény, fakty, výzkumy, příběhy a rozebírá i aktuální témata jako ekologie, dlouhodobá udržitelnost, vztah umění a designu nebo proč všichni touží být „novým Apple“. Design považuje za velmi vlivný nástroj, který ovlivňoval společnost jak v minulosti, tak v přítomnosti a bude mít čím dál větší společenskou úlohu i do budoucna.

Osobnosti ze světa designu v Praze

Alice Rawsthor je první, ne však jediná zahraniční osobnost, kterou v Praze v souvislosti s designem na podzim uvítáme. V rámci přednáškového cyklu Budoucnost designu, který organizace CZECHDESIGN ve spolupráci s pražskou UMPRUM pořádá, přijedou přednášet a vést workshopy následující odborníci:

12. 10. 2015 Andreas Wegner
přednáška experta na UX design působící v berlínském Iconmobile, je také součástí doprovodného programu výstavy Digitální design: Pohled za pixely a UX Monday,

13. 10. 2015 Casper Boks, Tore Gulden a André Liem
přednášky a workshop norských odborníků na trvale udržitelný design,

11. 11. 2015 Jeremy Myerson
přednáška a workshop ředitele Helen Hamlyn Centre for Design (RCA),

25. 11. 2015 Guy Julier
přednáška experta na výzkum současného designu z Victoria & Albert muzea v Londýně.

Aktualizovaný program přednášek a workshopů na webových stránkách projektu Budoucnost designu.

Projekt je financován Fondem EHP a podpořen Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze, časopisem RESPEKT a společností Asten Hotels.