Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Zakladatelka Barbora Voříšková stále doplňuje sortiment k zapůjčení, a to především udržitelnými značkami. | Zdroj: bouandslun.com Zakladatelka Barbora Voříšková stále doplňuje sortiment k zapůjčení, a to především udržitelnými značkami. | Zdroj: bouandslun.com

Grafickou designérku mrzelo, že dětské oblečení má velmi krátkou životnost. Založila proto půjčovnu etických značek pro děti do dvou let

Hledáte-li způsob, jak pořídit i svým nejmenším oblečení, které nezatěžuje přírodu ani vaše skříně, dejte zelenou půjčovnám dětského oblečení. Představujeme projekt grafické designérky Barbory Voříškové s názvem Bouandslun, jenž nabízí opětovné pronajímání nezbytností pro miminka a snaží se zamezit plýtvání. Novému fenoménu propadla i celá řada lokálních tvůrců.

K založení Bouandslun inspirovaly Barboru Voříškovou prodejny s udržitelným dětským oblečením k zapůjčení, na které narazila na svých cestách po světě. Po vzoru skandinávských zemí, Nového Zélandu či Kanady se rozhodla založit půjčovnu oblečení pro děti do 2 let. V Bouandslun nabízí převážně kousky od udržitelných světových značek. „Dětská móda je krásná, ale mrzí mě, že se využije jen na pár měsíců, než dítě odroste,“ říká Barbora Voříšková.

Šťastná planeta – šťastné děti

„Záleží nám na budoucnosti našich dětí a respektujeme svět, ve kterém žijeme. Snažíme se být laskaví k naší planetě a k těm, kteří tu s námi žijí,popisuje Barbora na webových stránkách Boundslun.

Zakladatelka Barbora Voříšková stále doplňuje sortiment k zapůjčení, a to především udržitelnými značkami. | Zdroj: bouandslun.comZakladatelka Barbora Voříšková stále doplňuje sortiment k zapůjčení, a to především udržitelnými značkami. | Zdroj: bouandslun.com

Většina oblečení se dá pronajmout po dobu 1–3 měsíců, aby se v něm miminko cítilo příjemně. | Zdroj: bouandslun.comVětšina oblečení se dá pronajmout po dobu 1–3 měsíců, aby se v něm miminko cítilo příjemně. | Zdroj: bouandslun.com

Jedním z hlavních důvodů, proč se Barbora zaměřila na módu pro děti do 2 let, byla skutečnost, že zrovna oblečení pro takto malá miminka se využívá jen několik měsíců, než je vyměněno za větší. Zároveň se tak všem rodičům nevyplácí investovat do kousků, které jsou vyrobeny šetrně k životnímu prostředí a férově k lidem.

Díky tomu se oblečení od udržitelných značek stává pro běžné zákazníky nedostupné, zároveň se kupuje stále nové a to, které by mohlo být znovu využité jinou rodinou, zůstane zapomenuté ve skříni.

Z rodiny do rodiny

V nabídce najdete oblečení hodící se jak do zimy, tak i do letních dnů. | Zdroj: bouandslun.comV nabídce najdete oblečení hodící se jak do zimy, tak i do letních dnů. | Zdroj: bouandslun.com

„Místo toho, abychom kupovali vše nové, můžeme trochu pomoci recyklací a opětovným použitím položek. Speciálně pro naše nejmenší. Mnohé z těchto oděvů se nosí jen několikrát, než z nich miminka vyrostou, takže jsou stále v dokonalém stavu a připraveny na druhé kolo. Chceme těmto předmětům dát druhý život tím, že je budeme předávat z rodiny do rodiny. Dohlížíme na to, co půjčujeme, a snažíme se začlenit i udržitelné značky,“ popisuje projekt Barbora.

Bouandslun nenabízí pouze pronajímání oblečení, ale také možnost zapůjčení pomůcek pro miminka anebo jejich koupi. Vybírat tak můžete nejen z mnoha oděvů, hodících se do všech ročních období, ale také z množství doplňků, které oceníte jak při procházkách se svými nejmenšími, tak i v domácnosti.

Doplňky pro miminka můžete i zakoupit. | Zdroj: bouandslun.comDoplňky pro miminka můžete i zakoupit. | Zdroj: bouandslun.com

Bouandslun funguje také jako místo, ve kterém můžete prodat své dětské oblečení a poslat ho dál. Podmínkou je, aby byly oděvy po vašich miminkách v zachovalém stavu a pocházely od jedné z udržitelných značek. Přehledný výpis značek, které v Bouandslun vykupují, naleznete na webových stránkách.

Móda pro všechny stále v oběhu

V reakci na neblahé dopady módního průmyslu přichází mnoho světových značek s takzvanými „loopy“, neboli smyčkami, které napomáhají k tomu, aby se jejich zachovalé oblečení nosilo co nejdéle. Zákazníci tak mají možnost prodat své kousky nazpět anebo si pořídit obnošené za sníženou cenu.

Jakub Veselský a Jan Bouška přicházejí s projektem myslícím na životní cyklus oblečení. | Zdroj: FreshlabelsJakub Veselský a Jan Bouška přicházejí s projektem myslícím na životní cyklus oblečení. | Zdroj: Freshlabels

Lidé se zajímají o stopy, které jejich oblečení zanechá na životním prostředí, a postupně se tak začínají dostávat do popředí nákupy v secondhandech či bazarech nebo fenomén ve formě swapů. Ty spočívají ve vyměňování nenošených kousků, a to nejen v okruhu přátel. Podobný systém jako první nabídla světoznámá Patagonia, ale nyní ho nalezneme například i u českých Freshlabels.

(Ne)dostupná lokální tvorba

Mnozí čeští a slovenští módní designéři nabízejí kromě prodeje svých oděvů také jejich pronájem. Díky tomu se lokální móda stává dostupnější a šetrnější. Můžete si tak zapůjčit nejen svatební a plesové oděvy, ale také kousky, které si užijete i během všedního dne.

Možnost zapůjčení autorského oblečení nabízí značka La Femme Mimi či SOBJE. | Zdroj: lafemmemimi.com, sobje.czMožnost zapůjčení autorského oblečení nabízí značka La Femme Mimi či SOBJE. | Zdroj: lafemmemimi.com, sobje.cz

Mezi prvními, kdo nabídl zájemcům své kousky k zapůjčení, byla Lucie Kutálková stojící za značkou Leeda. Ta pronajímá své plesové šaty všem, kteří si chtějí užít originální kousek od módní návrhářky alespoň během slavnostní příležitosti. Pokud sháníte oděv, jež vynosíte i jinde než při světlech reflektorů, můžete se porozhlédnout po kouscích od návrhářky Mimi Lan Nguyen, tvořící pod značkou La Femme Mimi. V nabídce naleznete jak večerní róby, tak i sukně, halenky nebo hedvábnou soupravu, inspirovanou Vietnamem.

Společenské šaty k zapůjčení naleznete také u mladší sestry značky ODIVI – SOBJE. Designérka Iva Burkertová umožňuje pronajmout si jedny z šatů, které oblečete nejen na ples, ale třeba i na svatbu. Vybírat můžete mezi aktuální nabídkou modelů, jež se často obměňuje. Svatební šaty patří asi k nejčastějším kouskům, které si můžete od lokálních návrhářů vypůjčit. Mnoho z nich tvoří nejen originální šaty s příběhem, ale najdou se i takoví, kteří myslí i na udržitelnost.

Anna Vácová se chystá otevřít půjčovnu svatebních šatů, které jsou vyrobeny z deadstockových látek. | Zdroj: velkasvetovalaska.comAnna Vácová se chystá otevřít půjčovnu svatebních šatů, které jsou vyrobeny z deadstockových látek. | Zdroj: velkasvetovalaska.com

V nejbližších měsících se chystá otevření půjčovny šatů Velká světová láska od Anny Vácové, v níž budou k pronajmutí kousky ušité z deadstockových materiálů od sesterské Textile Mountain. První kolekce ušitá z 40 let starého čínského hedvábí či neběleného lnu, slouží pouze jako ochutnávka VSL a již nyní slibuje jedinečný projekt, který v našich končinách nemá obdoby. Doufejme, že nynější situace dovolí VSL brzy otevřít a nám tak objevit kouzlo šatů i naživo.

Další články