Grafická zvěrstva a kuriozity. 6+1 bizarních knih, které nesmí chybět ve vaší knihovně

Životaběh, Lukáš Csicsely | Zdroj: pagefive.cz Životaběh, Lukáš Csicsely | Zdroj: pagefive.cz

Vánoční revize knihovny dopadla dobře? Ježíšek nadělil, co měl? Odborných a seriozních knih dostatek, včetně profláklých autorů ze světové klasiky a pár románů na odlehčení, kdyby přišla slabší chvilka. To vše se u vás dá nalézt? Fajn. Ale ke knihovně takového řádného (pseudo)intelektuála patří i pár takřka sběratelských bizarností. Víme, které vyšly v poslední době a vám určitě nesmí chybět.

Jak to tak v životě chodí

No dobrá, hned na úvod kniha, která se nečte zrovna lehce. Příběh hromotluka Oty líčí zádrhele lidského života včetně existenciální úzkosti z jeho konce. Právě proto je Životaběh od Lukáše Csicselyho od nakladatelství 65.pole ta správná výzva. Veršovaný tragikomický příběh naštěstí nemá moc stran a je skvěle ilustrovaný od Davida Dolenského, takže knihu zvládnete úplně v pohodě.

Když už jsme u těch ze života, střihněte si jednu o vztazích. Téma také ne zrovna jednoduché, možná proto je raději absolutně bez textu. Partnerský vztah tu můžete prozkoumat skrze ilustrace Kláry Zahrádkové, která s morgensternovským smyslem pro humor mapuje, jak to může fungovat mezi dvěma různorodými entitami. Absurdní situace, láska i nenávist, v souznění i opozici, někdy romantické chvilky, jindy dramata a hádky na ostří nože. Kdo by to neznal? Kůň a had od nakladatelství Xaoxax vás pobaví, rozesměje i rozněžní zároveň. Protože kde jinde se dozvíte, kolik prazvláštní pár hada a koně potřebuje párů bot, proč se had nemůže podívat na hodinky a co se s těmi dvěma stane, když se snaží podobat sobě navzájem?

Kůň a had, Klára Zahrádková | Zdroj: onkubator.euKůň a had, Klára Zahrádková | Zdroj: onkubator.eu

Sexu není nikdy dost

Partnerské vztahy a sexualita patří neodmyslitelně k sobě. Jednu takovou sexuální knihu si neodpustíme ani zde. PageFive vloni vydalo čtyřsetstránkovou knihu od CAP Crew plnou primitivně nakreslených penisů. Obsáhlá a přesto minimalistická kniha PENIS NOW neobtěžuje absolutně žádným textem, můžete tak pěkně popustit fantazii. Teda hlavně holky… Mimochodem, tato perlička patří mezi knihy nominované na Nejkrásnější knihu roku 2019 v kategorii Knihy o výtvarném umění.

PENIS NOW, CAP Crew | Zdroj: Czechillustrators.czPENIS NOW, CAP Crew | Zdroj: Czechillustrators.cz

Ať to máme pěkně genderově vyváženo, nabízím do protiváhy knihu Ovoce poznání od Liv Strömquist z nakladatelství Paseka. Ta na rozdíl od knihy plné penisů s textem pracuje. Komiks o ženském pohlavním ústrojí popisuje, poučuje a informuje, ale nenáročně, vtipně a s nadsázkou. Kniha pěkně od historie po současnost líčí přístup společnosti k ženám a jejich sexualitě. Dozvíte se tak, jak je to s ženským orgasmem (že by konečně?) nebo jak to bylo s cenzurou ženského přirození na měděné destičce, kterou lidstvo vyslalo do vesmíru.

Ovoce poznání, Liv Strömquist | Zdroj: ldcpraha.comOvoce poznání, Liv Strömquist | Zdroj: ldcpraha.com

Pro lingvisty fajnšmekry

Muži a ženy se někdy dost těžko dorozumívají. Podobně je to s jazykovou bariérou mezi národy. Pomoct vám s tím může kniha Wörtník od Adély Bierbaumer. Jde o malý ilustrovaný obrázkový slovník germanizmů, který pobaví všechny fajnšmekry. Jak říká její anotace: Že prý neumíte německy? Po šmajchlovačce s touto bichlí bude šprechtění idyla!

Wörtník, Adéla Bierbaumer | Zdroj: wortnik.czWörtník, Adéla Bierbaumer | Zdroj: wortnik.cz

Vyřezané obličeje jako nejkrásnější kniha?

Tušili jste, že o titul nejkrásnější české knihy roku mohou soutěžit anonymové? Ne ledajací. Dokázal to Jindřich Janíček z nakladatelství Take Take Take & Vyšehradskej jezdec s autorskou knihou Anonym 1968–1984. Jedná se vlastně o sedm rodinných alb, která původní majitel prodal přes internet. Předtím ale vyřezal ze všech fotografií tváře fotografovaných osob. Tahle trošku mrazivě vyhlížející autorská kniha je výběrem z nich. Vlastně tak odpovídá době, o které podává svědectví. Místo různých identit jen neosobní zaměnitelné šedé kulisy tehdejšího normalizačního Československa. O autorství se proto v tomto případě dělí dvojice neznámých tvůrců. Ten, kdo snímky pořídil, s tím, kdo je poškodil. Zda se náhodou nejednalo o tutéž osobu, je další z mnoha záhad, které tuhle bizarnost obestírají.

Anonym 1968–1984 | Zdroj: taketaketake.czAnonym 1968–1984 | Zdroj: taketaketake.cz

Grafická zvěrstva a kuriozitky

Na závěr kniha, na kterou je potřeba extra silný žaludek, protože vychází z facebookové stránky Grafický odpad. Vény skicák ocení milovníci černého humoru i ti, kdo aspoň lehce rozumí branži. Grafik a ilustrátor Véna (Václav Korela) a jeho kumpáni Filip ČapskýFilip Bitnar do knihy zařadili na 90 kreseb z grafického dna, které fanoušci stránky nejvíce lajkovali a přidali k nim i komentáře. Vše doplňují zkazky z běžného života grafika a hlášky z komunikace s klienty. Budete se smát, až vám potečou slzy, někdy od smíchu, někdy zapláčete nad katastrofálním nevkusem svých spoluobčanů, jindy si ukroutíte hlavu nad jejich pseudografickými schopnostmi.

Vény skicák, kolektiv autorů | Zdroj: vltava.rozhlas.czVény skicák, kolektiv autorů | Zdroj: vltava.rozhlas.cz

Nevím jak vy, ale já mám doma všechny. Teda skoro… škoda, že na knihy nebývají vánoční výprodeje. Hned bych si běžela pro ty ostatní. Tedy vlastně ne. Knihy si takovou výprodejovou potupu nezaslouží, ani ty nejbizarnější ne. Navíc tyhle krásně ujeté kuriozitky stejně v žádném výprodeji nenajdete. Tak na žádné slevy nečekejte a obohaťte svoje knihovny o pár pěkných podivností hned teď.

Související

Ponožky ne, raději knihu. Tipy na literaturu pod stromeček pro malé i velké
Ostatní

Ponožky ne, raději knihu. Tipy na literaturu pod stromeček pro malé i velké

Jana Mattas Horáčková - 16. 12. 2019 - 5 min.

Založili platformu ArtMap a učí Čechy vnímat umění. Jak vidí budoucnost uměleckých knih?
Ostatní

Založili platformu ArtMap a učí Čechy vnímat umění. Jak vidí budoucnost uměleckých knih?

Magdalena Dušková - 9. 12. 2019 - 7 min.

Sagmeister vedle Babáka. Lze číst grafický design jinak? Vychází nová kniha o jeho historii
Grafický design

Sagmeister vedle Babáka. Lze číst grafický design jinak? Vychází nová kniha o jeho historii

Jana Mattas Horáčková - 16. 10. 2019 - 5 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024