Kde delikátní pokrmy doplní i příjemný interiér? Přinášíme seznam nových podniků, který osloví ostřílené foodies i milovníky nápaditého designu.
Supernova Bakehouse
Křupavé croissanty Supernova Bakehouse najdete na nové adrese. Pobočku u Holešovického nádraží doplnil karlínský přírůstek, který na svou základnu navazuje podobnou estetikou. Interiér opět navrhla designérka Klára Janypková ve spolupráci s grafičkou Julií Dítětovou, která stojí za vizuální identitou značky. Hlavním prvkem interiéru je znovu recyklovaný beton s jeho unikátní strukturou. Beton se objevuje na sedacích plochách i na barovém pultu, který také v této pobočce dominuje prostoru. Bar je pokryt nerezovou deskou, která originálním způsobem prezentuje denní nabídku pečiva. Nerez, inspirovaný vesmírem, je zakomponován i do dalších prvků interiéru. Dalším poutavým objektem je podsvícené zrcadlo ve tvaru hvězdného výbuchu. Spolu s osvětleným menuboardem a policovou skříní vytváří hru barev, která je pro Supernova Bakehouse typická.
Supernova Bakehouse najdete na adrese Thámova 137/16 v Karlíně. | Foto: Matěj Veselý
Mezi nejoblíbenější záskusky patří pistáciové croissanty. | Foto: Matěj Veselý
V interiéru se nezapomnělo ani na české tvůrce – police zdobí vázy studia Dechem, sedací nábytek je od Master&Master a výzdobu doplňují obrazy od Davida Krňanského. Vznikl tak prostor, který zachovává charakter značky Supernova Bakehouse a propojuje jej se současným designem a ruchem karlínské čtvrti.
Podnik založili před dvěma lety bratři Marek a Michal Borští. Kromě výběrové kávy z pražírny ThreeMarks nebo matcha drinků připravovaných na všechny delikátní způsoby tu najdete nejlahodnější dávku listového těsta, kterou jste kdy okusili. Mezi vlajkové lodě patří nejen pistáciové croissanty, pro které se vyplatí vydat dříve než před zavírací dobou, ale i skvělé cookies nebo čokoládové croissanty plněné giandujou.
Forbína
V nově zrekonstruovaném prostoru přístupném z foyer Kavárny Slavia v ulici Národní vznikl nový bar Forbína inspirovaný divadelní tematikou. Samotné koktejlové menu je postavené na vyprávění příběhů, a tak se každý drink bude za pomoci moderních barových technologií podílet na jedinečném zážitku. „Bar Forbína je umístěn v prostoru, kde se do 30. let 20. století nacházel kulečníkový sál a po válce restaurace. Po rekonstrukci koncem 90. let byl interiér doplněn velkým barovým pultem. Nyní padlo rozhodnutí prostor obnovit a znovu otevřít veřejnosti. K tomuto účelu jsme oslovili architektonické studio Olgoj Chorchoj, které interiér baru navrhlo,“ vysvětluje Jozef Onderka za rodinu provozovatelů.
„Palác Lažanských si zaslouží ty nejkvalitnější materiály, které nalezneme jak ve Slavii, tak i v Parnasu, na nějž jsme se snažili navázat. Jedná se především o přírodní materiály, jako je kámen, například Taj Mahal s úpravou leather, nebo dřevěné obklady, jako je palisandr santos,“ říká Martin Klanica ze studia Olgoj Chorchoj. Součástí baru jsou rovněž autorské intarzie, volně navazující na historické intarzie v restauraci Parnas. Motivy, které se v baru Forbína objevují, mají vytvářet poetiku magické zahrady ukrývající příběhy. Ty vytvořil ilustrátor Michal Bačák.
Interiér baru navrhlo architektonické studio Olgoj Chorchoj. | Zdroj: Forbína
Samotný název forbína znamená v divadelním slovníku předscénu neboli prostor před jevištěm. Forbínu ve své době proslavili Jan Werich s Jiřím Voskovcem, kteří ji ve chvíli, kdy bylo nutné vyměnit kulisy na hlavní scéně, využívali na krátká vystoupení reagující na aktuální dění ve společnosti. Na forbíně vystoupili z hereckých rolí, a vytvořili tak tvůrčí prostor, kde postavení ani věk nehraje roli.
Bar Forbína je inspirovaný divadelní tematikou. | Zdroj: Forbína
Bistro Karel
Pár kroků za Trojskou lávkou, v zahradě barokního Trojského zámku, je divoká zahrada, kde si dáte skvělé jídlo, výběrovou kávu, organická vína i fermentované limonády. Bistro Karel založily Karolína Pomahač a Elena Chvojková – dvě mámy, okolo kterých po celou dobu pobíhali jejich roční synové, tu celé léto sázely stromy, plely zahradu, zasadily bylinky i zeleninu a zorganizovaly stavbu interiéru bistra.
Bistro Karel založily Karolína Pomahač a Elena Chvojková. | Zdroj: Bistro Karel
Bistro Karel potěší všechny milovníky jídla z opravdových a sezónních surovin. | Zdroj: Bistro Karel
Karel je inspirován středomořským způsobem života, kdy se rodina a přátelé sejdou nad plným stolem, užívají si přítomnou chvíli a nikam nespěchají. „Zároveň je pro nás důležité vařit z toho, co nám příroda v daném ročním období nabízí, podporovat lokální dodavatele, s jejichž chováním k přírodě souzníme. Myšlenka pomalých večeří je pro mě takový odkaz na hostiny, které známe z dovolené například ve Středomoří – sejde se celá rodina nebo velká skupina přátel, sdílejí jídlo, ochutnávají a užívají si dlouhý večer u vína. Pokud zapomenete na čas a odhodíte příbor, pak je to ono,“ popisuje koncept večerního menu Karolína.
Bistro Karel najdete v zahradě barokního Trojského zámku. | Zdroj: Bistro Karel