Fungoval tu řezník i prodejna piva, dnes je to perla Olomouce. Vkusná renovace zachránila staletý dům, sídlí zde hotel Miss Sophie's

Spánek pod nebesy | Zdroj: Miss Sophie’s Spánek pod nebesy | Zdroj: Miss Sophie’s

V Olomouci se slaví. Je tomu právě šest let, co se butikový hotel Miss Sophie’s otevřel hostům. Olomoucký hotel je součástí skupiny BOHO (Bohemian Hotels and Hostels), která vlastní a provozuje síť hotelů Miss Sophie’s v Praze nebo například populární hostel v Akkře, hlavním městě africké Ghany.

Genius loci hanácké metropole je neoddiskutovatelný, pokud ale chcete zakusit Olomouc opravdu všemi smysly, ubytujte se v butikovém hotelu Miss Sophie’s ležícím v samotném srdci města. Stačí udělat krok z rušné ulice rozpálené letním sluncem a chladivá atmosféra domu, jehož historie sahá až do 15. století, vás okamžitě vtáhne do sebe. Klenuté stropy, mohutné zdi, kamenná dlažba, starožitný nábytek. A taky útulná kavárnička s kouzelnou zahrádkou ve vnitrobloku.

Pohled do dvora | Zdroj: Miss Sophie'sPohled do dvora | Zdroj: Miss Sophie's

Od piva k řezníkovi

Samotný dům už zažil leccos. V dávných dobách se zde podávalo víno, vařilo se tu pivo, jednu dobu tu sídlil dokonce řezník. A pokud by do Olomouce nezavítal současný majitel domu a neprošel kolem tohoto středověkého skvostu, mohlo být všechno jinak a dům by zde už možná nestál. Mathias Schwender jej koupil ve značně zdevastovaném stavu v roce 2008 a od samého začátku o něm uvažoval jako o hotelu.

Pokoje jsou prostorné a vzdušné | Zdroj: Miss Sophie'sPokoje jsou prostorné a vzdušné | Zdroj: Miss Sophie's

Z ruiny klenot

Trvalo ovšem dalších téměř deset let, než se zde mohli ubytovat první hosté, protože dům musel projít důslednou rekonstrukcí od střechy až po sklepení. Architektonickému studiu TEK TEK architekti, které mělo rekonstrukci na starosti, se podařilo z domu vytesat klenot, s co největším množstvím původních prvků, ale zároveň se všemi parametry špičkového hotelu. Studio navázalo úzkou spolupráci s olomouckými památkáři, kteří budoucímu hotelu několikrát poskytli originální dobové doplňky, ať už půdové cihly pro podkrovní pokoje nebo unikátní, speciální metodou probarvené betonové dlaždice v koupelnách pokojů v nižších patrech. To, že se rekonstrukce povedla, stvrzuje i vyhlášení domu krajskou památkou roku 2017.

Cesta do nebes

Abyste se dostali k pokojům, musíte z kavárny vystoupat po uzoulinkých točitých schodech s nízkými podhledy, které vás donutí téměř sklonit hlavu, a projít skrz tmavé sevřené chodbičky bez oken. Zdrojem přirozeného světla je zde pouze světlík protínající střed domu. O to víc vás ohromí vzdušné a světlé pokoje, jejichž prostor je tak velkorysý, že, jak s oblibou říkají majitelé, se tu dá tančit. Na vybavení interiérů spolupracovali s mnoha českými firmami, ať už s jihomoravskou firmou Dadka Vracov, která pro hotel šije povlečení a peřiny, nebo s olomouckým sklenářstvím Dočkal, jež vyrobilo sprchové kouty a zrcadla v hotelových koupelnách.

Zahrádka kavárny vybízí k posezení | Zdroj: Miss Sophie'sZahrádka kavárny vybízí k posezení | Zdroj: Miss Sophie's

Sladký život

A jen co dotančíte svůj vídeňský valčík nebo hanáckou cófavou a padnete do postele s nebesy, zjistíte, jak blaženě se tu spí. Ráno vás probudí zpěv ptáků v koruně javoru, jehož větve sahají téměř k oknům, takže se kocháte výhledem do zeleně, a k snídani si v kavárně v přízemí můžete dát sladkou vafli s kávou a domácí limonádou. Vítejte ve světě Miss Sophie’s!

Související

Město, kam dávno nelákají jen tvarůžky. Olomouc je plná stylových míst, kam se vyplatí vyrazit
Interiér a architektura

Město, kam dávno nelákají jen tvarůžky. Olomouc je plná stylových míst, kam se vyplatí vyrazit

Aneta Macolová - 25. 8. 2022 - 6 min.

Spát s designem. 5 nových českých hotelů, které si zamilujete
Interiér a architektura

Spát s designem. 5 nových českých hotelů, které si zamilujete

Veronika Pařízková - 9. 8. 2019 - 6 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024