Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Forma na perníčky, která vám zhmotní vzpomínky. Nápad studentů designu z Plzně seniorům zpříjemnil svátky

Všichni už si určitě rádi dáme od cukroví a bramborového salátu zas na rok pokoj. Ohlédněte se však s námi za krásným počinem studentů ateliérů Průmyslový design, Design nábytku a interiéru a Design modelling Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Ti se během distančního zimního semestru rozhodli rozveselit pár tváří perníčky s osobitým příběhem.

Po oslovení svých prarodičů a lidí z domovů důchodců začali studenti tvořit perníčky, které neměly pouze originální estetický vzhled, ale prarodičům připomínaly jejich oblíbené předměty, vzpomínky, symboly. 

Pro tvarování vykrajovátek studenti vycházeli nejčastěji z rozhovorů se seniory. Ti většinou vzpomínali na nějaký místní motiv nebo odkaz z jejich dětství. Konkrétně se objevily gramofony, staré mikrofony, hudební nástroje, ale například i inspirace Ladislavem Sutnarem či perníková 3D tiskárna.

Projektu se zúčastnilo dvacet akčních studentů. | Zdroj: Fakulta designu a umění Ladislava SutnaraProjektu se zúčastnilo dvacet akčních studentů. | Zdroj: Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Perníčky poté studenti posílali do domovů důchodců nebo předávali přímo svým nejbližším. Největší ohlas vzbudila akce spojená s projektem Welovesumava. Tým nadšenců ze Šumavy se studentem Jonášem Bairelem napekl cukroví pomocí jeho vykrajovátek. To pak rozvezli do domovů seniorůsložkám IZS jako poděkování za uplynulý rok. Příjemnou zpětnou vazbou pro studenty byly fotografie úsměvů obdarovaných s jejich výtvory. 

Ani v karanténě se tak provoz nově vybavené 3D tiskové dílny nezastavil. | Zdroj: Fakulta designu a umění Ladislava SutnaraAni v karanténě se tak provoz nově vybavené 3D tiskové dílny nezastavil. | Zdroj: Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

„Chtěli jsme i v distanční výuce nějak zapojit studenty do práce a naučit hlavně první ročníky absolutní základy 3D modelování a 3D tisku. Napadlo mě, že by se studenti mohli pustit do vykrajovátek na vánoční pečivo. Je to jednoduché, není to drahé, všechen materiál pro práci je dostupný i v karanténě. A spojili jsme to s tím, že by studenti vyrobeným cukrovím mohli obdarovat seniory ve svém okolí. Chtěl jsem, aby si studenti díky tomuto jednoduchému zadání prošli cestou od návrhu až k realizaci, zkusili si práci s materiálem.“ říká Jan Korabečný, jeden z vedoucích projektu. 

Mimo povinnosti vypracování domácí práce měl projekt pro studenty přidanou hodnotu: dobrý pocit udělat někomu radost, ať už blízkému či do té doby neznámému. Díky projektu mohli také studenti navázat kontakty, které se jim budou hodit u klauzurních prací, kde se věnují tématu 3rd Age Design.

Výsledná práce studentky Veroniky Šťastné | Zdroj: Fakulta designu a umění Ladislava SutnaraVýsledná práce studentky Veroniky Šťastné | Zdroj: Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Další články