Po oslovení svých prarodičů a lidí z domovů důchodců začali studenti tvořit perníčky, které neměly pouze originální estetický vzhled, ale prarodičům připomínaly jejich oblíbené předměty, vzpomínky, symboly.
Pro tvarování vykrajovátek studenti vycházeli nejčastěji z rozhovorů se seniory. Ti většinou vzpomínali na nějaký místní motiv nebo odkaz z jejich dětství. Konkrétně se objevily gramofony, staré mikrofony, hudební nástroje, ale například i inspirace Ladislavem Sutnarem či perníková 3D tiskárna.
Projektu se zúčastnilo dvacet akčních studentů. | Zdroj: Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara
Perníčky poté studenti posílali do domovů důchodců nebo předávali přímo svým nejbližším. Největší ohlas vzbudila akce spojená s projektem Welovesumava. Tým nadšenců ze Šumavy se studentem Jonášem Bairelem napekl cukroví pomocí jeho vykrajovátek. To pak rozvezli do domovů seniorů a složkám IZS jako poděkování za uplynulý rok. Příjemnou zpětnou vazbou pro studenty byly fotografie úsměvů obdarovaných s jejich výtvory.
„Chtěli jsme i v distanční výuce nějak zapojit studenty do práce a naučit hlavně první ročníky absolutní základy 3D modelování a 3D tisku. Napadlo mě, že by se studenti mohli pustit do vykrajovátek na vánoční pečivo. Je to jednoduché, není to drahé, všechen materiál pro práci je dostupný i v karanténě. A spojili jsme to s tím, že by studenti vyrobeným cukrovím mohli obdarovat seniory ve svém okolí. Chtěl jsem, aby si studenti díky tomuto jednoduchému zadání prošli cestou od návrhu až k realizaci, zkusili si práci s materiálem.“ říká Jan Korabečný, jeden z vedoucích projektu.
Mimo povinnosti vypracování domácí práce měl projekt pro studenty přidanou hodnotu: dobrý pocit udělat někomu radost, ať už blízkému či do té doby neznámému. Díky projektu mohli také studenti navázat kontakty, které se jim budou hodit u klauzurních prací, kde se věnují tématu 3rd Age Design.
Výsledná práce studentky Veroniky Šťastné | Zdroj: Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara